جام نوزدهم؛ فوتبال آسیا به افق های جدید می اندیشد

تماشاگران کره جنوبی
Image caption تیم های آسیایی مرحله گروهی جام را با ۵۰ درصد موفقیت به پایان رساندند و دو تیم از چهار تیم این قاره به مرحله حذفی راه یافتند

اگرچه پرونده بازیهای گروهی آسیایی ها در جام جهانی با شکست ۳-۰ کره شمالی برابر ساحل عاج به پایان رسید اما واقعیت آن ااست که عملکرد تیم های آسیایی در جام نوزدهم و تا پایان مرحله گروهی فراتر از سابقه تاریخی این قاره بود.

صعود دو تیم کره جنوبی و ژاپن به دور حذفی مسابقات اتفاقی تاریخی در جام جهانی است. این دو تیم پیش از این هم توانسته بودند یک بار در جام جهانی ۲۰۰۲ از مرحله گروهی بالا بیایند اما هیچوقت در خارج از خاک خود چنین موفقیتی را نداشتند. ژاپنی ها حتی در این جام اولین برد دور از خانه در جام جهانی را هم تجربه کردند.

استرالیا دیگر نماینده آسیا فقط با تفاضل گل حذف شد و البته کره شمالی با وجود سر و صدایی که ابتدا برابر برزیل به پا کرد کم کم به تیمی خاموش تبدیل شد.

آنها با وجود شهرتی که در بازی دفاعی داشتند در انتهای مسابقات گروهی با کیسه ای پر از گل باید به پیونگ یانگ باز گردند.

اما دست کم کره شمالی ها نشان دادند که می شود برابر تیم هایی مثل قهرمان پنج دوره جام جهانی (برزیل) هم سینه سپر کرد.

تاکشی اوکادا مربی ژاپن که قبلاً ادعا کرده بود تیمش را تا نیمه نهایی بالا می برد بعد از درخشش برابر دانمارک یکبار دیگر جرات پیدا کرد و حرفش را تکرار کرد.

کره جنوبی هم که امروز (شنبه ۲۶ ژوئن - پنجم تیر) با اوروگوئه دیدار می کند، امیدوار است تا با شکست این تیم یک گام دیگر پیشتر برود.

آیا سهمیه آسیا تغییر خواهد یافت؟

آسیایی ها در جام نوزدهم نه تنها نسبت به سابقه خودشان بلکه در قیاس با دیگر قاره ها هم وضعیت بهتری داشتند.

اگرچه پیش تر جونجی اگورا یکی از نمایندگان آسیایی هیئت رئیسه فیفا درست پیش از آغاز بازیها در ژوهانسبورگ اعلام کرد که احتمال کاهش سهمیه چهار و نصفی آسیا برای جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل جدی است، اما کارنامه شرقی ها تا امروز نشان می دهد که آینده چندان هم نگران کننده به نظر نمی آید.

" فقط صعود حداقل دو نماینده آسیایی به دور شانزدهم می تواند احتمال کم شدن سهمیه آسیایی ها برای دور بعد جام جهانی را حفظ کند،" این خواسته آقای اوگورا که در مصاحبه با نشریه سانکی اسپورت اعلام شده بودحالا با صعود ژاپن و کره جنوبی رنگی از واقعیت بر خود گرفته و آسیا می تواند نفس راحتی بکشد.

پیش تر مقرر شده بود که با کم شدن تعداد آسیایی ها شانس بیشتری به نمایندگان آفریقا داده شود، اما آنچیزی که در جام نوزدهم و تا به امروز روی داده است بیانگر تنها یصعود ک نماینده آفریقا به نام غنا است، آن هم در دوره ای که جام جهانی با سر و صدای زیاد در داخل قاره آفریقا برگزار می شود و این قاره با احتساب تیم میزبان شش نماینده در بازیها داشته اند؛ یعنی فقط ۱۶درصد موفقیت!

معمولاً برای تعیین سهمیه هر قاره دو نکته اصلی لحاظ می شود که یکی موفقیت تیم های هر قاره در جام جهانی و دیگری جمعیت آن قاره است.

بنابراین آسیایی ها که با چهار تیم به جام آمدند و نیمی از آنها بالا رفته اند موفقیتی برابر ۵۰ درصد داشته اند.

در ارزیابی قاره های تا امروز آمریکای جنوبی بهترین بوده است و با صعود شیلی آنها ۱۰۰ درصد موفقیت داشته اند.یعنی بسیار بالاتر از از اروپا و آمریکای شمالی - مرکزی.

اما آنچه مهم است حفظ اعتبار آسیا و باقی ماندن همان سهمیه قبلی برای کشورهایی مانند ایران است.

با نتایج خیره کننده کره جنوبی و ژاپن اگر قرار باشد سهمیه ای از قاره ای کم شود تا امتیاز بیشتری به آفریقا برسد، قربانی می تواند اروپا باشد نه آسیا!

جام جهانی به شرق بر می گردد؟

ویژگی دیگر تیم های آسیایی به موفقیت نسبی استرالیا و صعود کره و ژاپن در داخل زمین فوتبال محدود نمی شود.

دیگر رقابت داغی که پیش از آغاز بازیهای جام نوزدهم شروع شده بود، بحث رقابت بر سر میزبان جام های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ بود که قرار است در جلسه ماه دسامبر کمیته اجرایی فیفا تعیین شود.

در میان آسیایی ها که برای گرفتن جام ۲۰۱۸ جبهه مشترکی گرفته اند، کره جنوبی و ژاپن از متقاضیان جدی به حساب می آیند که این بار می خواهند جام را نه به بطور مشترک که به شکلی غرور انگیزتر و به نام خود برگزار کنند. البته قطر هم از رقیبان اصلی به حساب می آید و استرالیا علاقه وافر خود را بارها نشان داده است.

بنابراین یکی از آثار جانبی موفقیت آسیایی ها می تواند جلب توجه بیشتر جهانیان به آسیا و در مراحل بعدی کسب رضایت تصمیم گیرندگان برای آوردن دوباره بزرگترین رویداد جهان شرق کره خاکی باشد.

جام جهانی ۲۰۱۴ در آمریکای جنوبی برگزار خواهد شد و اگر جام ۲۰۱۸ هم در اروپا باشد، با تجربه این روزهای آفریقا چرا در سال ۲۰۲۲ افتخار برگزاری بازیها به پرجمعیت ترین قاره جهان نرسد؟

اگر از میان تیم های ژاپن و کره جنوبی یکی هم در مرحله حذفی برنده شود، پاسخ به این سوال به "آری" نزدیک تر خواهد شد.