به روز شده:  11:48 گرينويچ - شنبه 26 ژوئن 2010 - 05 تیر 1389

فوتبال

اروگوئه پس از ۴۰ سال در یک چهارم نهایی

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و آمار مسابقه

اولین دیدار از مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال به برتری ۲-۱ اروگوئه مقابل کره جنوبی انجامید. این دیدار با حضور ۳۱هزار تماشاگر در ورزشگاه نلسون ماندلای شهر پورت الیزابت و به قضاوت ولفگانگ اشتارک از آلمان برگزار شد.

اروگوئه که میزبان و قهرمان اولین دوره جام جهانی فوتبال است، از جام جهانی ۱۹۷۰ به بعد هرگز به جمع هشت تیم برتر راه نیافته بود.

حالا اسکار تابارز پس از خوان هوبرگ که ۴۰ سال قبل سرمربی اروگوئه در نهمین دوره بازی های جام جهانی بود، مجدداً این افتخار تاریخی را نصیب فوتبال اروگوئه کرده است.

نیمه اول: ۱-۰ اروگوئه

در چهارمین دقیقه این نبرد، ضربه ایستگاهی از پشت محوطه جریمه در سمت چپ زمین نصیب کره ای ها شد. پارک چو یونگ ستاره شماره ۱۰ کره ای ها پشت توپ ایستاد و دیرک عمودی دروازه اروگوئه را به لرزه درآورد.

چهار دقیقه بعد، گل اول اروگوئه وارد دروازه سونگ ریونگ شد. ادینسون کاوانی که پشت محوطه جریمه توپ را در اختیار داشت، به زیبایی چرخید و توپ را در سمت چپ به فورلان سپرد.

ارسال مواج فورلان در گوشه سمت راست دروازه به لوئیس سوارز رسید تا او با ضربه توی پا، به توپ ضربه بزند.

هدف گیری سوارز دقیق بود و توپ با ارتفاع مناسب به قسمت عرضی تور دروازه کره جنوبی چسبید.

لوئیز آلبرتو سوارز ۲۳ ساله است. او که تاکنون از برترین بازیکنان جام نوزدهم بوده، فوتبال را در مکتب ناسیونال مونته ویدئو آغاز کرده و الان هم برای آژاکس امستردام توپ می زند.

در بیست و هفتمین دقیقه نیز سوارز از دام آفساید گریخت و بازیکنی غیر از سنگربان کره را پیش رو نداشت. اما کمک داور پرچمش را بالا برد. صحنه آهسته نشان می داد که سوارز به اشتباه متوقف شده است.

ولفگانگ اشتارک در یک نوبت نیز برخورد توپ با دست مدافع کره ای در محوطه جریمه که منجر به تغییر مسیر توپ شد را پنالتی ندانست. تیم داوری این مسابقه یک آفساید اشتباه را هم در نیمه دوم به زیان کره جنوبی اعلام کرد.
اروگوئه ای ها در نیمه اول با پاس های کوتاه سعی در کاستن از سرعت تیم حریف داشتند و در اکثر دقایق هم موفق بودند. اما در دقیقه ۳۰، پارک جی سونگ ستاره کره جنوبی از سمت چپ با سرعتی مهار نشدنی استارت زد و به محوطه جریمه حریف رسید. با این حال سانتر او خطری برای دروازه اروگوئه ایجاد نکرد.

کلیک راهنمای تیم اوروگوئه

کلیک راهنمای تیم کره جنوبی

در نیمه دوم که زیر باران سیل آسا برگزار شد، کره ای ها صاحب توپ و میدان بودند.

آنها چهار دقیقه پس از آغاز این نیمه باز هم از سمت چپ توسط لی یونگ پیو خطرساز شدند.

در دقیقه ۵۱ هم چو یونگ مهاجم خستگی ناپذیر کره در هدف گیری اشتباه کرد و توپ را با ضربه سر از بالای دروازه به اوت زد.

از آغاز این نیمه موریسیو ویکتورینو به جای دیگو گودین به زمین آمد. در شصتمین دقیقه نیز لی دونگ گوک در اوج حملات کره ای ها به ترکیب این تیم پیوست.

در دقیقه ۶۸، دروازه اروگوئه برای نخستین بار در جام نوزدهم باز شد. لی چونگ یونگ در شلوغی محوطه جریمه اروگوئه با سر به توپ ضربه زد. خورخه فوچیله کاپیتان اروگوئه به سمت بازیکن کره ای خیز برداشت اما به توپ نرسید و از خروج دروازه بان هم کاری ساخته نبود.

به این ترتیب دروازه فرناندو موسلرا سنگربان لاتزیو پس از ۳۳۸ دقیقه باز شد. گلزن ۲۲ ساله کره ای ها هم در بولتون توپ می زند. او چهار دقیقه بعد می توانست دومین گل را هم بزند اما این بار موسلرا بهتر از او ظاهر شد.

از دقیقه ۷۴ و با ورود نیکولاس لودیرو به میدان و عقب نشینی کره ای ها، اروگوئه همانند نیم ساعت اول بازی موقعیت هایی را روی دروازه رقیب قدرتمند آسیایی اش خلق کرد.

در دقیقه ۸۰، در صحنه ای که اغلب بازیکنان دو تیم در محوطه جریمه کره جنوبی یا نزدیک به آن تجمع کرده بودند، لوئیس سوارز در سمت چپ محوطه جریمه صاحب توپ شد و پس از این پا و آن پا کردن، با ضربه ای مواج، باز هم قسمت عرضی تور دروازه را به لرزه در آورد.

سوارز که مرد برتر میدان هم معرفی شد، با پرش از سکوی عکاس ها و تصویربرداران پشت دروازه، حلقه شادمانی اروگوئه ای ها را برپا کرد. تیمی که اگر ۱۰ دقیقه دیگر مقاومت می کرد طلسمی ۴۰ ساله را در هم می شکست.

در دقیقه ۸۸، پارک چو یونگ باز هم خطرناک ظاهر شد و شوت او از دست های دروازبان کره ای بیرون غلتید ولی مدافع اروگوئه ای به سهولت زیر توپ زد تا آخرین خطر جدی کره جنوبی را دفع کند.

به این ترتیب، اروگوئه پیروزمندانه راهی مرحله یک چهارم نهایی شد تا چشم انتظار برنده دیدار آمریکا و غنا بماند.

کلیک


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.