به روز شده:  22:19 گرينويچ - شنبه 26 ژوئن 2010 - 05 تیر 1389

فوتبال

غنا از اعتبار فوتبال آفریقا دفاع کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و آمار مسابقه

دومین دیدار از مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی 2010 برگزار شد و تیم ملی فوتبال غنا در پایان 120 دقیقه با برتری 2-1 مقابل آمریکا پا به مرحله بعد گذاشت.

این دیدار با حضور 29 هزار تماشاگر که یکی از آن ها بیل کلینتون رییس جمهور سابق ایالات متحده بود، در ورزشگاه رویال بافوکنگ شهر روستنبورگ و به قضاوت ویکتور کاسای از مجارستان برگزار شد.

با حذف آفریقای جنوبی، الجزایر، ساحل عاج، نیجریه و کامرون در مرحله مقدماتی، غنایی ها تنها تیم آفریقایی این مرحله بودند. آن ها با برتری در دیدار یک هشتم نهایی و راهیابی به جمع هشت تیم برتر، از اعتبار فوتبال قاره میزبان جام جهانی دفاع کردند.

غنا و آمریکا در جام جهانی قبلی نیز در مرحله مقدماتی با هم روبرو شده بودند که نماینده آفریقا 2-1 پیروز شد. گل آمریکا را در آن بازی کلینت دمپسی به ثمر رسانده بود.

نیمه اول: غنا 1 امریکا 0

در بازی 2010 این دو تیم، غنایی ها خیلی زود به گل رسیدند. کوین بواتنگ با زدن دریبل، از پیش رو برداشتن مدافع مستقیم و بالاخره ضربه ای زمینی، توپ را وارد دروازه تیم هووارد کرد. هنوز پنج دقیقه هم از آغاز بازی نمی گذشت.

زننده گل اول غنا در این مسابقه عضو تیم پورتسموث است و همان بازیکنی است که در فینال جام حذفی فوتبال انگلستان، میشاییل بالاک را از همراهی آلمان در جام جهانی محروم کرد.

در هجدهمین دقیقه شوت آساموا جیان را تیم هووارد دفع کرد. واکنش سنگربان سابق منچستر یونایتد روی این توپ جالب توجه بود.

در این دقایق توپ جابولانی بارها به محوطه جریمه دو تیم می رسید و این بازی فیزیکی و پر برخورد، موقعیت های گلزنی فراوانی برای هر دو تیم داشت.

در دقیقه 30، سریع ترین تعویض تاکتیکی جام نوزدهم انجام شد و به صلاحدید سرمربی آمریکا، بازیکن شماره 13 این تیم از زمین خارج شد تا موریس ادو جایش را پر کند.

کلیک راهنمای تیم غنا

باب برادلی که می دانست ریکاردو کلارک چه احساس ناخوشایندی از خروج زودهنگامش دارد، لحظاتی کنار زمین او را در آغوش گرفت و جملاتی را در گوشش نجوا کرد.

در دقیقه 35 رابی فیندلی با دروازه بان غنا تک به تک شد اما توپ را به پای او کوبید. جالب این که دو دقیقه بعد، تیم هووارد روی صحنه ای مشابه، توپ آساموا جیان را با پا دفع کرد.

نیمه دوم: غنا 1 امریکا 1

در ابتدای نیمه دوم، دومین تعویض امریکا هم انجام شد و بنی فیلابر جای فیندلی را گرفت.

در شصت و دومین دقیقه حملات گسترده امریکا روی دروازه غنا نتیجه داد و مدافعان حریف، ناگزیر شدند با خطای پنالتی مانع از ادامه پیشروی کلینت دمپسی شوند. جاناتان منسا به خاطر این خطا با کارت زرد جریمه شد.

لندون دوناوان پشت ضربه ایستاد. نه نایستاد! دوناوان پشت ضربه نشست. او لحظاتی را به صورت نشسته سپری کرد و به نقطه پنالتی خیره شد. بعد از متمرکز کردن حواسش روی توپ، بلند شد و ضربه اش را نواخت. توپ به قوس داخلی دیرک عمودی خورد و وارد دروازه شد.

کلیک راهنمای تیم آمریکا

سه دقیقه بعد جوزی آلتیدوره که در این جام رکورد دار خراب کردن موقعیت در تیم آمریکا بود، فرصت به ثبت رساندن گل برتری تیمش را از کف داد. آلتیدوره در هشتادمین دقیقه نیز با سماجت ستودنی اش از مدافعان غنایی گذشت اما ضربه نهایی اش راهی خارج شد.

به این ترتیب بازی به وقت اضافه کشیده شد. در 15 دقیقه نخست، غنا خیلی زود به گل رسید. آساموا جیان مهاجم شماره 3 غنا، سومین گلش در جام نوزدهم را به ثمر رساند. او پس از زدن گل برتری مقابل صربستان و گل تساوی مقابل استرالیا که هر دو از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید، این بار در جریان بازی موفق شد برتری تیمش مقابل آمریکا را تثبیت کند.

آساموا جیان که در جام جهانی قبلی هم برای غنا گلزنی کرده بود، در تیم رن فرانسه توپ می زند.

در دقایق باقی مانده از وقت اضافه، امریکایی ها روی دروازه غنا خیمه زدند اما تلاش بازیکنان این تیم بی ثمر بود و دیگر توپی از خط دروازه ریچارد کینگسون عبور نکرد.

سالی مونتاری هم در دقیقه 113 به میدان آمد تا میلووان رایواچ هم مثل باب برادلی از هر سه تعویضش استفاده کرده باشد.

وقتی سوت پایان بازی به صدا در آمد، غنایی ها جشن صعود به مرحله یک چهارم نهایی را در وسط زمین برپا کردند. این تیم در مرحله یک چهارم نهایی مقابل اروگوئه قرار خواهد گرفت و تیم برنده پا به مرحله نیمه نهایی خواهد گذاشت.کلیک


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.