به روز شده:  16:50 گرينويچ - 27 ژوئن 2010 - 06 تیر 1389

فوتبال

آرژانتین در یک چهارم نهایی حریف آلمان شد

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی مسابقه و جزئیات آمار

کلیک راهنمای تیم آرژانتین

کلیک راهنمای تیم مکزیک

در چهارمین بازی از مرحله یک هشتم نهایی رقابت های جام جهانی، تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل مکزیک به برتری 3-1 رسید تا در مرحله بعد مقابل آلمان قرار بگیرد.

در جام جهانی 2006 نیز آرژانتین در یک هشتم نهایی بر مکزیک غلبه کرده و در یک چهارم نهایی مقابل آلمان قرار گرفته بود.

رقابت آرژانتین و مکزیک در جام جهانی 2010 با حضور 85 هزار تماشاگر در ورزشگاه ساکرکسیتی و به قضاوت روبرتو روزتی از ایتالیا برگزار شد.

سالسیدو، رافا مارکز، اوسوریو، تورادو و گواردادو پنج بازیکن مکزیک که در آن بازی مقابل آرژانتین به میدان رفتند در دیدار امروز هم بازی کردند. در طرف مقابل، هاینتزه، ماکسی، ماسچرانو و ته وز و مسی به جا مانده از آن نبرد 120 دقیقه ای هستند.

در ترکیب تیم آرژانتین با توجه به مصدومیت والتر ساموئل، نیکولاس اوتامندی مثل بازی با یونان به فهرست 11 نفره مارادونا راه یافت. سایر بازیکنان اصلی آرژانتین که در دیدار با یونان غایب بودند، مجدداً در ارنج مارادونا قرار گرفتند.

نیمه اول: آرژانتین 2 مکزیک 0

در دقایق نخست بازی، مکزیکی ها هر بار صاحب توپ می شدند حمله ای را روی دروازه حریف پایه گذاری می کردند. در طرف مقابل آرژانتینی ها با پرهیز از درگیری، نزدیک شدن به همدیگر و رد و بدل کردن پاس های کوتاه، سعی در کاستن از سرعت سبزپوشان داشتند.

اولین اتفاق مهم این دیدار، شوت غافلگیرانه کارلوس سالسیدو بود که سرخیو رومرو مهار کرد. سالسیدو که در آیندهوون توپ می زند در این مسابقه بارها با شوت های از راه دور، دروازه بان آرژانتین را آزار داد. لرزش دیرک افقی دروازه آرژانتین روی یک شوت از راه دور از دیگر اتفاقات مهم دقایق نخست بازی بود.

در بیست و پنجمین دقیقه، کارلوس ته وز به قلب خط دفاعی حریف زد و ضربه نهایی اش را اسکار پرز برگشت داد. اما از بخت بد او، توپ افتاد روی پای مسی تا مجدداً آن را به ته وز برگرداند. ته وز هم با ضربه سر دروازه مکزیک را باز کرد.

تصاویر آهسته نشان داد که ته وز در موقعیت آفساید قرار داشته. داور و کمک داور مشغول مذاکره بودند و بازیکنان مکزیک نیز آن ها را احاطه کرده بودند. لحظاتی بعد آرژانتینی ها هم به این جمع اضافه شدند و سرانجام پس از یک دقیقه اختلاط روزتی با کمک داور، گل ته وز صحیح اعلام شد.

این درحالی بود که ساعاتی قبل، در دیدار انگلستان و آلمان نیز داوران مرتکب یک اشتباه مهلک شده بودند. حالا پس از نادیده گرفتن شدن گل لمپارد، ته وز هم گلی را در موقعیت آفساید به ثمر رساند.

در دقیقه 33 پرسینگ مهاجمان آرژانتین که دائماً از مقابل دروازه حریف آغاز می شد به نتیجه رسید. ریکاردو اوسوریو مدافع میانی مکزیک با اشتباهی غیر قابل باور، توپ را مقابل پای گونسالو ئیگواین انداخت تا او هم با دریبل دروازه بان، دومین گل را درون دروازه مکزیک بکارد.

ئیگواین حالا با 4 گل زده به تنهایی در صدر جدول گلزنان جام نوزدهم ایستاده است.

پس از سوت پایان نیمه اول و در ورودی تونل ورزشگاه، تعدادی از بازیکنان دو تیم با هم درگیر شدند. پرز دروازه بان مکزیک و رومرو دروازه بان آرژانتین در متن درگیری بودند؛ مارادونا به همراه تعدادی از اعضای کادر فنی هر دو تیم و کادر داوری به این قاعله خاتمه بخشیدند.

نیمه دوم: آرژانتین 3 مکزیک 1

در دقیقه 53، کارلوس ته وز پشت محوطه جریمه مکزیک پا به توپ شد. او سه قدم در عرض و به سمت راست برداشت و در شرایطی که مدافعان مکزیکی انتظارش را نداشتند، با چرخش ناگهانی، شوت غیر قابل کنترلی را شلیک کرد که به زیر تاق دروازه مکزیک چسبید.

در شصت و دومین دقیقه، سالسیدو باز هم با شوت محکمی که نواخت، رومرو را وادار به واکنش و فرستادن توپ به کرنر کرد.

در دقیقه 69 خوان سباستین ورون به جای ته وز به میدان آمد. مهاجم دو گله آرژانتین از انجام این تعویض ناراضی به نظر می رسید. ته وز مقابل نیجریه 90 دقیقه بازی کرد. مقابل کره جنوبی هم 75 دقیقه. اما در بازی با یونان مثل اغلب ستاره های این تیم به میدان نرفت.

در هفتاد و دومین دقیقه مکزیک یکی از گل های خورده را جبران کرد. خاویر هرناندز در محوطه جریمه و روی پاس جراردو تورادو صاحب توپ شد. سپس با یک پا و دو پای زیبایی که انجام داد توپ را روی پای راستش انداخت و با یک شوت زیبا، نتیجه را 3-1 کرد. زننده تک گل مکزیک در این مسابقه 22 ساله است و در تیم چیواس مکزیک عضویت دارد.

مارادونا برای جبران خستگی بازیکنان خط میانی اش آنخل دی ماریا را در دقیقه 79 بیرون کشید و یوناس گوتیه رز را جایگزین کرد.

دو دقیقه بعد، ارسال مکزیکی ها به محوطه شش قدم آرژانتین داشت وارد دروازه می شد که گابریل هاینتزه با از خودگذشتگی روی پای مهاجم حریف شیرجه زد و توپ را با ضربه سر برگشت داد.

خاویر پاستوره سومین تعویض مارادونا بود. هافبک 21 ساله پالرموی ایتالیا که در دیدار قبلی هم 13 دقیقه بازی کرده بود، این بار در دقیقه 87 و به جای ماکسی رودریگز به زمین آمد.

در وقت های تلف شده، مسی مقابل محوطه جریمه صاحب توپ شد و با دریبل مدافعان به حرکت در عرض ادامه داد. ضربه نهایی مسی اما راهی به چارچوب نیافت تا او در چهارمین دیدار نیز از گلزنی باز بماند.

بعد از سوت پایان بازی، گیلرمو فرانکو و دوس سانتوس به شدت نسبت به عملکرد روزتی اعتراض کردند که با مداخله سایر همبازی ها، از تشدید ماجرا جلوگیری شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.