به روز شده:  12:36 گرينويچ - 27 ژوئن 2010 - 06 تیر 1389

فوتبال

برتری پر گل آلمان در نبرد کلاسیک مقابل انگلستان

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و آمار مسابقه

کلیک راهنمای تیم آلمان

کلیک راهنمای انگلستان

در مرحله یک هشتم نهایی رقابت های جام جهانی فوتبال، تیم ملی آلمان با برتری جالب توجه 4-1 مقابل انگلستان، راهی دور بعد شد.

این نتیجه در حالی به ثبت رسید که پیش از مسابقه، برخی بازیکنان دو تیم در مصاحبه های شان درباره کشیده شدن بازی به ضربات پنالتی صحبت کرده بودند.

این بازی با حضور 41هزار تماشاگر در ورزشگاه فری استیت شهر بلومفانتین و به قضاوت خورخه لاریوندا از اوروگوئه به انجام رسید.

نکته جالب در ترکیب آلمان، قرار گرفتن کلوزه در جمع 11 مرد اصلی بود. او با خطاهای غیر ضروری و اخراج زودهنگام مقابل صربستان، عامل اصلی شکست تیمش در آن بازی بود.

در ترکیب انگلستان هم ماتیو آپسون که در بازی با اسلوونی نمایش خوبی ارائه کرده بود، برای دومین بار در این جام در فهرست اصلی فابیو کاپلو قرار گرفت.

نخستین باری که این دو تیم در جام جهانی مقابل هم قرار گرفتند فینال تاریخی 1966 بود

آلمان در بیستمین دقیقه گل اول را زد. ارسال بلند مانوئل نوئر در محوطه جریمه انگلستان فرود آمد و به میروسلاو کلوزه رسید تا ضمن عبور از آپسون، گل اول این دیدار پر ماجرا را به ثمر برساند.

در سی و دومین دقیقه، توماس مولر از بهترین های جام نوزدهم، پودولسکی را صاحب توپ کرد تا از زاویه بسته و از بین پاهای جیمز 39 ساله، دومین گل آلمان را به ثمر برساند.

پنج دقیقه بعد انگلستان هم به گل رسید. سه شیرها دو دقیقه قبل از گلزنی آپسون، با فرانک لمپارد هم تا آستانه گلزنی پیش رفتند اما واکنش عالی نوئر مانع از فروپاشی دروازه اش شد.

گل انگلستان روی ارسال کاپیتان جرارد، خروج ناموفق مانوئل نوئر و ضربه سر ماتیو آپسون رویید. زننده گل انگلستان 31 ساله است و در وستهام توپ می زند.

سه دقیقه بعد، بحث برانگیزترین صحنه داوری جام نوزدهم رخ داد. فرانک لمپارد که در طول مسابقه بسیار خوب ظاهر شد در این لحظه با شلیکی دیدنی ضمن لرزاندن تیر دروازه، نظاره گر عبور توپ از خط دروازه بود. اما داور اوروگوئه ای و کمک داورش متوجه ورود توپ به دروازه نشدند.

به این ترتیب، انگلستان با اشتباه تیم داوری از به تساوی کشاندن بازی بازماند.

فیفا به طور کامل از تکنولوژی برای کمک به فوتبال استفاده می کند، داوران نیز به بی سیم مجهز شده اند اما این ارگان همچنان با استفاده از چشم الکترونیکی برای تصحیح چنین اشتباهاتی مخالف است.

این در حالی است که در برخی رشته های ورزشی از جمله تنیس استفاده از قابلیت بازبینی فیلم مسابقه، با واکنش مثبت ورزشکاران مواجه شده است.

رونی

رونی در 9 بازی ملی گذشته اش بدون زدن گل از زمین خارج شده است

از آغاز نیمه دوم، انگلستان با تمام قوا به سمت دروازه آلمان یورش برد. در دقیقه 52 یک ضربه ایستگاهی از فاصله بیش از 30 متر نصیب قرمزپوشان شد.

فرانک لمپارد دورخیز کرد و شلیک قابل تحسین او این بار به دیرک افقی دروازه اصابت کرد تا باز هم از گل زنی در این جام باز بماند.

فابیو کاپلو در دقیقه 64، جیمز میلنر را بیرون کشید و جو کول را به میدان فرستاد.

در دقیقه 65، زمانی که تمام بازیکنان انگلستان برای بهره برداری از ضربه ایستگاهی شان در زمین آلمان بودند، شواینشتایگر در میانه میدان صاحب توپ شد و گل سوم تیمش را طراحی کرد. توماس مولر با ضربه ای دقیق، نتیجه را 3-1 کرد.

در دقیقه 68، باز هم تجمع انگلیسی ها در زمین حریف برای این تیم دردسر ساز شد.

توپ بلندی به مسعود اوزیل رسید. پدیده آلمان در جام 2010 از روی خط میانی زمین استارت زد و خودش را به محوطه جریمه حریف رساند. اوزیل می توانست ضربه نهایی را بزند اما هافبک خلاق تیم ملی آلمان با سری بالا، توماس مولر را در موقعیتی بهتر پیدا کرد.

پاس عرضی اوزیل به هافبک شماره 13 و شوت فنی او، به منزله پایان جام نوزدهم برای سه شیرها بود. توماس مولر تفنگ دو لول آلمان در این مسابقه، با این گل به فهرست سه گله های جام پیوست.

انگلستان و آلمان در مجموع 28 بار مقابل هم قرار گرفته اند

دیوید جیمز که در دو بازی قبلی گل نخورده بود، در این مسابقه 4 بار دروازه اش باز شد.

در دقایق باقی مانده، امیل هسکی و شون رایت فلیپس هم برای انگلستان به زمین آمدند اما کاری از پیش نبردند. یواخیو لوو سرمربی آلمان نیز اوزیل، کلوزه و مولر را بیرون کشید تا ساق های ستاره هایش را برای مرحله یک چهارم نهایی حفظ کند.

وقتی گلن جانسون ر دقیقه 81 کارت زرد گرفت، غیبت او از بازی بعدی روی تصاویر تلویزیونی حک شد. اما واقعیت این بود که سرنوشتی مشابه جانسون پیش روی هر 23 بازیکن انگلستان قرار داشت. لاریوندا سوت پایان را زد و انگلستان نیز در پی فرانسه و ایتالیا با جام نوزدهم خداحافظی کرد.

پیشینه

نخستین باری که این دو تیم در جام جهانی مقابل هم قرار گرفتند فینال تاریخی 1966 بود که انگلستان با نتیجه 4 بر 2 آلمان غربی را شکست داد و جمع قهرمانان جام جهانی پیوست.

این دو تیم سه بار دیگر در سال های 1970، 1982 و 1990 بازی کردند. دیدار این دو تیم در نیمه نهایی 1990 به پنالتی کشید و آلمان که هیچگاه در جام جهانی بازی ای را که به پنالتی کشیده است نباخته، انگلستان را شکست داد و با فینال رسید.

این نخستین بار در جام جهانی بود که آلمان پس از اتحاد بخش شرقی و غربی مقابل انگلستان قرار می گرفت. در مجموع این دو تیم 28 بار مقابل هم قرار گرفته اند که انگلستان 12 بار و آلمان 11 بار برنده شده است.

آلمان و انگلستان تنها تیم های حاضر در جام نوزدهم هستند که همه بازیکنان شان در باشگاه های کشور خود بازی می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.