به روز شده:  22:11 گرينويچ - سه شنبه 29 ژوئن 2010 - 08 تیر 1389

فوتبال

اسپانیا آخرین تیم راه یافته به یک چهارم نهایی

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

کلیک

آخرین بازی از مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی برگزار شد و تیم ملی اسپانیا با تک گل داوید ویا بر پرتغال غلبه کرد.

ویا با گلزنی در این دیدار، آخرین سنگر فتح نشده در جام نوزدهم را تسخیر کرد. این گل ضمن توقف رکورد 333 دقیقه گل نخوردن ادواردو، رکورد هفت گل زده در جام های جهانی را هم برای داوید ویا به جا گذاشت. او گلزن ترین بازیکن تاریخ فوتبال اسپانیا در این رقابت هاست و از امیلیو بوتراگوئنو، فرناندو هیرو، فرناندو مورینتس و رائول پیشی گرفته.

ویا همچنین در جدول گلزنان جام نوزدهم، با 4 گل در کنار گونسالو ئیگواین و رابرت ویتک قرار گرفت.

با نتیجه ای که رقم خورد، از جمع چهار تیم برتر جام جهانی قبلی فقط آلمان در جمع هشت تیم نهایی حضور دارد و سه تیم ایتالیا، فرانسه و پرتغال که به ترتیب قهرمان، نایب قهرمان و چهارم شده بودند از گردونه بازی ها حذف شده اند.

این بازی با حضور 67 هزار تماشاگر در ورزشگاه گرین پوئینت شهر کیپ تاون و به قضاوت هکتور بالداچی از آرژانتین برگزار شد.

مراسم معارفه کاپیتان ها در ابتدای مسابقه را ایکر کاسیاس و کریس رونالدو دو بازیکن رئال مادرید برگزار کردند.

کلیک راهنمای تیم پرتغال

کلیک راهنمای تیم اسپانیا

در دومین دقیقه، فرناندو تورس که خود نیز اعتراف کرده در اوج قرار ندارد، با شوت در چارچوب، ادواردو دروازه بان 28 ساله تیم براگا را به زحمت انداخت. چهار دقیقه بعد مجدداً تورس پا به توپ به محوطه جریمه زد اما توسط فابیو کونترائو متوقف شد.

ویا در جدول گلزنان جام نوزدهم با 4 گل در کنار گونسالو ئیگواین و رابرت ویتک قرار گرفت

یک دقیقه بعد، ادواردو که هنوز اجازه نداده بود پرتغال در جام نوزدهم گل بخورد شوت داوید ویا را مهار کرد.

در بیست و هفتمین دقیقه پرتغالی ها از فاصله 37 متری صاحب ضربه ایستگاهی شدند. کریس رونالدو پشت توپ ایستاد و ضربه محکم او را کاسیاس نتوانست در یکضرب مهار کند. ثانیه هایی بعد داوید ویا با تهدید جدی دروازه پرتغال، پاسخ شوت رونالدو را داد.

در دقایق بعدی پرتغالی ها حملاتی را پایه گذاری کردند اما هیچ کدام چندان خطرساز بود و منجر به گل نشد. در پایان نیمه نخست، اسپانیا در تصاحب توپ نسبت به حریف، برتری 62 به 38 درصد داشت.

یکی از مهم ترین موقعیت های پرتغال در این بازی، توپی بود که با برخورد به زانوی کارلوس پویول و تغییر مسیر، به طرز خطرناکی از کنار تیر عمودی و دور از دسترس کاسیاس راهی خارج شد.

در پنجاه و نهمین دقیقه فرناندو تورس از زمین بیرون رفت و فرناندو یورنته جای او را گرفت. مهاجم بلند قامت بیلبائو یک دقیقه بعد با ضربه سر ادواردو را به پرواز در آورد.

در دقیقه 63 گل برتری اسپانیا رقم خورد. داوید ویا در سمت چپ صاحب توپ شد و به قلب خط دفاعی زد و در غیاب مدافعان، با پای چپ شوت کرد که توسط ادواردو برگشت داده شد. در برگشت، این بار با پای راست و ضربه ای مطمئن، قفل دروازه پرتغال را شکست.

در دقایق پایانی، کارلوس مارچنا و پدرو رودریگز هم برای اسپانیا به زمین آمدند.

در دقسقه 89 با روی زمین غلتیدن خوان کاپده ویلا، داور کارت قرمز را به ریکاردو کاستا نشان داد. در تصاویر آهسته تلویزیونی که از دو زاویه مختلف پخش شد برخورد خاصی بین این دو بازیکن دیده نشد.

با پایان بازی، پرونده پرتغال فقط با یک پیروزی که مقابل کره شمالی رقم خورد و کاپیتان رونالدو هم فقط با یک گل زده که به کره شمالی زد، در این رقابت ها بسته شد.

اشک های دروازه بان پرتغال در پایان بازی چنان تاثر انگیز بود که غیر از بازیکنان این تیم، سرخیو راموس و ایکر کاسیاس هم سعی می کردند به او دلداری بدهند.

در پایان بازی ژاوی هرناندز به عنوان بهترین بازیکن زمین معرفی شد. اسپانیا با راه یابی به مرحله یک چهارم نیمه نهایی، شنبه شب در ژوهانسبورگ به مصاف پاراگوئه خواهد رفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.