ویمبلدون: مدعیان درو شدند

Image caption ونوس ویلیامز، نفر دوم رده‌بندی جهانی تنیس و برنده پنج دوره ویمبلدون، به راحتی و در دو ست پیاپی از حریف گمنام بلغاری‌اش شکست خورد

مثل این که در دو روز گذشته آفت فلج کننده ای به میان زنان مدعی قهرمانی زده که یکی پس از دیگری درو می شوند. در نتیجه در نیمه نهائی زنان از میان کسانی که در آغاز مسابقات بخت های اصلی قهرمانی بودند تنها سرینا ویلیامز نفر اول جهان باقی مانده است.

دیروز، دوشنبه، در دور چهارم نوبت ژوستین انن، ماریا شاراپووا، یلنا یانکوویچ، کارولین وزنیاکی و ماریون بارتولی بود که با شکست از دور مسابقات خارج شوند. در میان هشت بازیکن زنی که به یک چهارم نهائی رسیدند سه نفرشان را انتظار می رفت: سرینا ویلیامز، ونوس ویلیامز و کیم کلایسترز. نا لی از چین که نفر یازدهم جهان است هم احتمالش می رفت چون قبلا هم یک بار به این مرحله رسیده بود. اما لطفا به بقیه اسم ها توجه بفرمائید: پترا کویتووا از جمهوری چک، کایا کناپی از استونی، سوتانا پیرونکووا از بلغارستان و ورا زونراوا از روسیه.

به غیر از زونراوا که نفر بیست و یکم جهان است، من یکی که ادعا دارم تمام مسابقات تنیس را دنبال می کنم، اسم بقیه را به زور شنیده بودم. دست کم این بازیکنان در مسابقات روی چمن و در ویمبلدون سابقه درخشانی ندارند یا اینکه تا امروز نداشتند.

اما همین بازیکنان نه چندان سرشناس در یک چهارم نهائی شگفتی آفریدند. پیرونکووا نفر هشتاد و دوم جهان مثل آب خوردن ونوس ویلیامز نفر دوم رده بندی جهانی را شکست داد و زونراوا هم بدون برخورد با مشکل چندانی کیم کلایسترز را از سر راه برداشت.

اصلا باور کردنی نیست که ونوس ویلیامزی که ۵ بار در ویمبلدون قهرمان شده و بطور قطع در حال حاضر بهترین بازیکن یا یکی از بهترین بازیکنان زن روی چمن است در دو ست تنها بتواند چهار گیم از کسی ببرد که همیشه در دور اول ویمبلدون حذف می شده و فقط چهار سال پیش توانسته بود به دور دوم برسد. اما در تمام طول مسابقه بازیکن ۲۳ ساله بلغاری بهتر از حریف ۳۰ ساله آمریکائی اش بازی می کرد و ونوس نمی تواند شکایتی داشته باشد که در مصاحبه بعد از بازی اش هم نداشت. همینطور کلایسترز که بهتر از ونوس بازی کرد اما، بخصوص در ست سوم، حرفی برای گفتن نداشت.

Image caption تسوتانا پیرونکووا، بازیکن ۲۳ ساله بلغاری و نفر هشتاد و دوم جهان، با شکست دادن ونوس ویلیامز آمریکایی یکی از شگفتی‌سازان این جام لقب گرفت

اگر بخواهم اشاره ای هم به مردان داشته باشم، باید بگویم که گاهی اوقات بازیکنان بزرگ کاری می کنند که هر چه سعی کنی نمی توانی ازشان دفاع کنی. مثلا این اندی رادیک، کسی که همه می گفتند در کمال آمادگی است و قصد دارد امسال در نیمه نهائی انتقام شکست فینال پارسال را از راجر فدرر بگیرد.

اما در میان شگفتی همه، او که بخت پنجم قهرمانی در ویمبلدون محسوب می شد، دیروز در دور چهارم در پنج ست به نفر هشتاد و دوم رده بندی جهانی باخت، به بازکنی به نام ین سون لو اهل تایوان که به هر دلیلی در زبان رسمی تنیس چین تایپه خوانده می شود.

باختن، اگر دلیل موجهی داشته باشد، عیب نیست حتی اگر به ین سون لو باشد، و بازنده را نباید سرزنش کرد حتی اگر به ین سون لو ببازد. اما رادیک هیچ بهانه ای برای باختن ندارد. کوچکترین آسیب دیدگی بدنی ندارد و در آمادگی کامل است. از آن گذشته کلاس تنیسی که بازی می کند بسیار برتر از تنیس ین سون لو است. از همه مهمتر اینکه ین سون لو دیروز کار محیرالعقولی انجام نداد و فقط بد بازی کردن رادیک نتیجه بازی را تعیین کرد.

بازیکن محبوب آمریکائی که به صراحت لهجه شهرت دارد در گفتگو با خبرنگاران پس از شکست تنها توانست بگوید:"آنقدر بد بازی می کردم که نمی دانم چگونه توپ در داخل زمین باقی می ماند." اما نگفت چرا به این بدی بازی می کرده و بنده هم نمی توانم به این سئوال جواب بدهم.

البته در این میان باید به ین سون لو آفرین گفت که از فرصت حداکثر استفاده را برد. اما زمانی می توان به او واقعا تبریک گفت که بتواند از این هم جلوتر برود. حریف او در یک چهارم نهائی نوواک جوکوویچ نفر سوم جهان از صربستان است و در نیمه نهائی احتمالا راجر فدرر که نیاز به معرفی ندارد. من که زیاد امیدوار نیستم.

مطالب مرتبط