فناوری تشخیص گل و دلایل مخالفت فیفا

Image caption فناوری تشخیض خط دروازه می تواند از میدان مغتاطیسی و یا دوربین استفاده کند

شرکت های سازنده فناوری تشخیص موقعیت توپ و عبور آن از خط دروازه، ادعاهای فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) را رد می کنند و می گویند تائید نشدن گل تیم انگلستان در بازی با آلمان ضرورت استفاده از این نوع فناوری را نشان داد.

دو شرکت سازنده فناوری تشخیص عبور توپ از خط دروازه، شرکت های هاوک – آی و کایروس می گویند فیفا باید در موضع فعلی خود تجدید نظر کند.

کریستین هولزر از شرکت کایروس به بی بی سی گفت: "ما از فناوری ای استفاده می کنیم که صد در صد دقیق است و به رعایت انصاف و عدالت در مسابقات کمک می کند."

اما فیفا همواره با استفاده از فناوری تشخیص خط دروازه مخالفت کرده است. دبیرکل فیفا در ماه مارس گفت: "تکنولوژی نباید وارد فوتبال شود و این نکته ای است که صراحتا در بیانیه هیئت بین المللی اتحادیه فوتبال بر آن تاکید شده است."

تکنولوژی تشخیص خط دروازه ( GLT ) با استفاده از دوربین و یا میدانهای مغناطیسی حرکت توپ را تشخیص می دهد. اما همه با نظر فیفا موافق نیستند. تحت تاثیر مجموعه ای از تصمیمات بحث برانگیز داوران در مسابقات گوناگون گروهی از بازیکنان، مربی ها و مدیران تیم ها و باشگاههای فوتبال طرفدار استفاده از این نوع فناوری هستند.

شرکت بریتانیایی هاوک – آی که از دوربین های جستجوگر استفاده می کند و شرکت آلمانی کایروس که با قرار دادن یک تراشه در داخل توپ حرکت و موقعیت آن را تشخیص می دهد ، هر دو می گویند که به کارگیری این فناوری به داوران کمک و کار آنها را ساده تر می کند.

مدیرعامل شرکت آلمانی کایروس می گوید اگر گل دوم تیم انگلستان محسوب می شد نتیجه بازی در آن لحظه مساوی می شد و احتمالا سرنوشت بازی تغییر می کرد.

مسئله استفاده از تکنولوژی خط دروازه (GLT) حدود ده سال است که برای فیفا مسئله آفرین شده است.

قوانین فوتبال توسط هیئت بین المللی اتحادیه فوتبال (IFAB) تعیین می شوند که شامل 8 عضو دارای حق رای است. اتحادیه فوتبال انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی هر یک دارای یک رای هستند و مابقی 4 رای بین بقیه جهان و از جمله ریاست فیفا تقسیم می شود.

وضع هر قانون جدیدی در فوتبال نیاز به رای حداقل شش رای اعضای این هئیت دارد. اتحادیه فوتبال ولز و ایرلند شمالی در کنار مدیریت فیفا تاکنون با به کارگیری (GLT) مخالفت کرده اند.

Image caption *شش دوربین در کنار خط ، بالا و درست در مقابل هر دروازه نصب می شوند. این دوربین ها با سرعت پانصد فریم در ثانیه از حرکت سریع توپ فیلمبرداری می کنند. *تصاویر برادشته شده توسط این دوربین ها در همان لحظات ضبط توسط یک سیستم کامپیوتری جمع آوری می شوند. اگر توپ از خط دروازه عبور کند سیگنالی برای داور مخابره شده و از طریق ساعت یا یک گیرنده کوچک ظرف نیم ثانیه به او می رسد.

یک موضوع قدیمی

دیوید دیویس، دبیرکل اتحادیه فوتبال انگلستان به بی بی سی گفت که این نهاد از سالها پیش به فیفا فشار آورده تا استفاده از این تکنولوژی را بپذیرد.

او می گوید:" اتحادیه فوتبال انگلستان سالها طرفدار این تغییر بوده ولی مشکل این است که در این مورد تنها است. باید منتظر شد و دید که تحت تاثیر حوادثی که روی می دهد این وضعیت تغییر خواهد کرد یا نه."

باز پخش گزارشهای تلویزیونی و تصاویر دوربین های خبری به خوبی نشان می دهد که آیا توپ از خط دروازه عبور کرده است یا نه. سالهاست در بعضی از رشته های دیگر ورزشی از فناوری محصول دو شرکت رقیب برای تشخیص ظرایف بازی ها استفاده می شود.

شرکت هاوک – آی که از به کارگیری دروبین های متعدد برای تشخیص موقعیت توپ استفاده می کند، اکنون در داوری و قضاوت مسابقات تنیس و کریکت سهم دارد. این تکنولوژی اولین بار در مسابقه کریکت تیم های ملی انگلستان و پاکستان در سال 2001 مورد استفاده قرار گرفت.

استفاده از این تکنولوژی در ورزش تنیس با جنجال همراه شد. در اولین مورد استفاده از آن سرنا ویلیامز تنیس باز مشهور آمریکایی از دور رقابت های تنیس اوپن آمریکا حذف شد. باز پخش فیلم مسابقات نشان داد که تعدادی از تصمیم های داور این مسابقه نادرست بوده و به دنبال آن سیستم هاوک – آی در مسابقات سال 2006 به کار گرفته شد.

'هزینه فراوان'

طرح هیئت فنی شرکت هاوک – آی برای کنترل خط دروازه نصب 6 دوربین در جهت ها و نقاط مختلف است طوری که تمام حرکات محتمل توپ در هر نقطه ای از خط دروازه را ضبط کند.

این دوربین ها طوری برنامه ریزی شده اند که فقط حرکت توپ را به عنوان "شی مهم" ضبط می کنند و توجهی به حرکات دروازه بان و سایر بازیکنان نخواهند داشت. این دوربین ها به خوبی می توانند عبور توپ از خط دروازه را تشخیص داده و در صورت وقوع گل یک علامت رادیوئی برای داور مخابره می کنند.

فیفا تاکنون در مورد فناوری تشخیص خط دروازه (GLT) چند ملاحظه و نکته را مطرح کرده است از جمله اینکه این سیستم کاملا دقیق نیست، هزینه فراوانی خواهد داشت و جهان شمولی و یکسانی مسابقات فوتبال را از بین خواهد برد. به این معنا که مسابقات جام جهانی به نسبت مسابقات عادی آخر هفته بین باشگاههای هر کشور به شکل متفاوتی مورد قضاوت قرار خواهند گرفت.

Image caption 1-سیم های بسیاری نازکی که زیر سطح چمن در محوطه هجده قدم و پشت خط دروازه کار گذاشته می شوند یک میدان مغناطیسی بسیار خفیف ایجاد می کند. 2- تراشه حساسی که در توپ کار گذاشته شده به محض ورود توپ ه محوطه هیجده قدم و نزدیک شدن به خط دروازه شدت میدان مغناطیسی را اندازه می گیرد. یک فرستنده در داخل توپ این اطلاعات را به آنتن های گیرنده ارسال می کند. 3-گیرنده پشت دروازه تشخیص می دهد که توپ از خط دروازه عبور کرده و اطلاعات و علائم مربوط را به کامپیوتر مرکزی مخابره می کند. 4- کامپیوتر مرکزی در شکل پیام رادیویی و در فاصله ای کمتر از یک ثانیه علائم لازم را برای داوران مخابره می کند.

هری ردنپ، مربی باشگاه تاتنهام در لندن گفت که سپ بلاتر رئیس فیفا باید "شرمنده" باشد و افزود: "در جهان مدرن ما تکنولوژی داریم پس بگذار از آن استفاده کنیم."

حمایت مالی

پل هاوکینز که سیستم GLT را برای شرکت هاوک – آی ساخته است به بی بی سی گفت: "هیچ تردیدی وجود ندارد که این سیستم به خوبی عمل و بازی را بهتر می کند. از نظر هزینه نیز مثل ورزش تنیس که شرکت های تجاری با حمایت مالی خود هزینه آن را می پردازند در فوتبال هم خیلی ها حاضرند در ازای تبلیغ نام خود هزینه اجرای این سیستم را بپردازند."

سیستم دیگر GLT که توسط شرکت کایروس ساخته شده است از تعبیه یک تراشه در توپ استفاده می کند.

آقای هولرز از مدیران شرکت کایروس به بی بی سی گفت : "این تکنولوژی روی کنترل توپ و نحوه گردش آن هیچ تاثیری نخواهد داشت. این چیپ در یک پوشش بسیار مقاوم و درست در مرکز توپ قرار می گیرد. ما آزمایشهای متعددی انجام داده ایم و ثابت شده که هیچ تاثیری روی توپ ندارد."

مسئولان کایروس، شرکت سازنده تکنولوژی تشخیص خط دروازه می گویند که وزن این تراشه که در توپ قرار می گیرد فقط 15 گرم است. توپ امسال جام جهانی حدود 420 تا 445 گرم است.

آقای هولزر می افزاید: "فیفا از تکنولوژی ما در جریان مسابقات جام فیفا برای بهترین باشگاه جهان در سال 2007 استفاده کرد. به اعتقاد ما استفاده از این تکنولوژی به عادلانه بودن مسابقات کمک خواهد کرد."

بعید است که قبل از جلسه آینده هیئت بین المللی اتحادیه فوتبال که قرار است در بهار سال آینده برگزار شود هیچ تغییری در این زمینه صورت بگیرد.

مطالب مرتبط