آیا آرژانتین می‌تواند از آلمان انتقام بگیرد

دیه‌گو مارادونا، مربی تیم ملی آرژانتین پس از پیروزی یک بر صفر تیمش در بازی دوستانه ای در مقابل تیم آلمان که اوایل ماه مارس برگزار شد گفت که این مسابقه مثل یک بازی جام جهانی بود.

با پیروزی سه بر یک مقابل مکزیک، آرژانتین در دیدار یک چهارم نهایی خود روز شنبه، سوم ژوئیه در شهر کیپ تاون به مصاف تیم ملی آلمان خواهد رفت. اما قبل از فرارسیدن این رویارویی مهم مربی پر آوازه تیم آرژانتین باید خیلی جدی به چند نکته مهم فکر کند.

مارادونا در تمام بازیهای جام جهانی امسال تیم آرژانتین را با آرایش چهار، سه، یک، دو به میدان فرستاده و همواره لیونل مسی، بازیساز تیم، در پشت خط مهاجمان قرار گرفته است. تیم آرژانتین هم با نظم و قدرت و هم با تکنیک خوب بازی کرده و یکی از شانسهای حتمی قهرمانی این جام جهانی محسوب می شود.

این تیم تاکنون هر 9 بازی اخير خود را برده است ولی وضعیت آرژانتین در ماه مارس به این خوبی نبود.

پیروزی آرژانتین بر آلمان در بازی دوستانه ای که در مونیخ برگزار شد براساس یک روش تدافعی بود. تیم آرژانتین با آرایش چهار ، چهار، دو به زمین رفت و لیونل مسی در کنار ئیگواین مهاجم دیگر آرژانتین، در خط حمله بازی می کرد. این آرایش نشان می داد که تیم آرژانتین روی ضد حمله های سریع علیه دروازه آلمان سرمایه گذاری کرده است.

Image caption مارادونا: هر گاه که توپ در اختیار مسی است همه سعی می کنند او را بزنند

آن پیروزی برای آرژانتین و به خصوص مارادونا که موقعیت وی به عنوان مربی تیم بسیار لرزان بود ارزش فراوانی داشت. حال سئوال این است که آیا در مسابقه روز شنبه در مقابل آلمان، آرژانتینی ها به همان روش تدافعی بازی خواهند کرد و یا مثل چهار مسابقه تا به امروز در جام جهانی که در تمام آنها آرژانتین به پیروزی رسیده، مارادونا تیم خود را تهاجمی به زمین خواهد فرستاد.

در مسابقات تدارکاتی جام جهانی امسال لیونل مسی آن توانایی را که در باشگاه بارسلونا نشان می دهد نتوانست ارائه کند و تیم ملی آرژانتین به سختی توانست خود را به رقابت های اصلی جام جهانی برساند. دوستداران تیم ملی و رسانه های آرژانتین در آن زمان به شدت از تیم و به خصوص مسی انتقاد می کردند.

اما به نظر می رسد که در بازیهای جدید تیم آرژانتین لیونل مسی به خوبی با موقعیت و نقش آزادی که مارادونا برای وی طراحی کرده، اخت گرفته است.

همزمان مارادونا به شدت از برخورد خشن رقبا با مسی انتقاد کرده و می گوید: "هر گاه که توپ در اختیار مسی است همه سعی می کنند او را بزنند. این واقعا یک رسوایی است."

در مسابقه روز یکشنبه آرژانتین در برابر مکزیک لیونل مسی در پشت مهاجمان آرژانتین، ته‌وز و ئیگواین، قرار داشت و دو مهاجم عالی دیگر تیم آرژانتین یعنی دیه‌گو میلیتو و سرخیو آگوئرو تمام مدت روی نیمکت ذخیره بودند.

در خط میانی تیم آرژانتین ماکسی رودریگز و آنخل دی ماریا از دو جناح خط حمله را تغذیه می کردند و خاویر ماسچرانو در مرکز خط میانی نقش در هم ریختن خط دفاعی مکزیک را ایفا می کرد.

Image caption ته وز در بازی با مکزیک دو گل زد

با نگاهی به مسابقه آرژانتین و مکزیک می توان دید که سه بازیکن خط مقدم تیم آرژانتین وظیفه دفاعی چندانی نداشتند. دراین حالت هفت بازیکن دیگر تیم تمام کار دفاع را انجام می دادند در حالیکه در آرایش قبلی تیم آرژانتین که نمونه آن را در بازی دوستانه در مقابل آلمان شاهد بودیم، هشت بازیکن مامور دفاع بودند.

احتمال دارد در مقابل تیم جوان و صاحب اعتماد به نفس آلمان که روز یکشنبه با نتیجه 4 بر یک انگلستان راحذف کرد مارادونا روشی محتاطانه تر در پیش بگیرد. مارادونا گفت: "آلمان جزو تیم های عالی است اما برای شکست دادن این تیم ما بازیکنان مناسب را به زمین خواهیم فرستاد."

مارادونا که در کنفرانس خبری پس از پیروزی بر تیم مکزیک صحبت می کرد مثل همیشه خیلی جنجالی و سرحال بود. او در پاسخ سئوال خبرنگاران که از وی می پرسیدند در مقابل آلمان چه روشی در پیش خواهد گرفت افزود: "بگذارید از این پیروزی یک مقدار لذت ببریم. هر چه که دلتان می خواهد در مورد آنها بنویسید. من از روز دوشنبه در مورد نحوه بازی با آلمان فکر خواهم کرد."

مارادونا در بررسی وضعیت تیم آلمان باید خطر ناشی از زیرکی و سرعت عمل مسعود اوزیل، بازيکن خط میانی تیم آلمان را در نظر بگیرد. بازی با تیم آلمان می تواند چالش و سنجش حساسی برای قدرت دفاعی آرژانتین باشد که به نظر برخی تنها نقطه ضعف این تیم پر استعداد است.

Image caption اگر مارادونا امسال آرژانتین را قهرمان کند، سومین کسی خواهد بود که هم به عنوان کاپیتان و هم به عنوان مربی برنده جام می شود

در مسابقه روز یکشنبه در برابر مکزیک می شد نقاط ضعف تیم آرژانتین را در خط دفاعی دید. قبل از به ثمر رسیدن اولین گل آرژانتین توسط ته‌وز که چند متری در آفساید بود، مهاجمان تیم مکزیک بارها در محوطه جریمه آرژانتین آرایش دفاعی آنرا به هم ریختند و چند شانس گل زنی آفریدند.

در خط دفاعی آرژانتین نیکلاس بوردیسو که به جای والتر ساموئل مصدوم بازی می کند در مجموع خیل خوب عمل کرده اما به نظر من چندان بازی مارتین دمیچلیز به عنوان مدافع مرکزی یک تیم رضایت بخش نیست.

تمام چهار مدافع آرژانتینی که در بازی در برابر مکزیک به زمین آمدند یعنی گابریل هینتزه، دمیچلیز، بوردیسو و نیکلاس اوتامندی همه در خط میانی بهتر عمل می کنند. تنها مدافع خالص این تیم کلمنته رودریگز است و به نظر می رسد که مارادونا از محدود کردن مدافعان خود صرفا به دفاع راضی است.

پس از مسابقه با مکزیک توانستم با خوناز گوتیرز که در نیمه دوم برای خط دفاعی آرژانتین به زمین آمد صحبت کنم. او که در باشگاه انگلیسی نیوکاسل بازی می کند به من گفت که پس از دیدن مسابقه آلمان و آنگلستان می داندکه در روز شنبه در مقابل آلمان یک مسابقه دشوار خواهند داشت.

مارادونا و تیم آرژانتین با توقع نه چندان زیادی راهی جام جهانی آفریقای جنوبی شدند درست مثل وضعیتی که این تیم در جام جهانی 1986 مکزیک داشت. مربی آن زمان تیم ملی آرژانتین، کارلوس بیلاردو نیز بازیکنان توانا و با استعدادی داشت اما استراتژی او بنای یک تیم منظم و تدافعی حول توانایی و استعداد خارق العاده مارادونا بود.

مربی فعلی تیم آرژانتین البته گزینه های بسیار بیشتری دارد اما برای گرفتن انتقام از شکست در مقابل آلمان در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی 2006 ، نکته مهم این است که مارادونا باید تعادل و تناسب خوبی بین دفاع و حمله برقرار کند.

مطالب مرتبط