به روز شده:  11:38 گرينويچ - جمعه 02 ژوئيه 2010 - 11 تیر 1389

فوتبال

هلند به قهرمانی در جام نوزدهم چشمک زد

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و آمار مسابقه

با شکست بزریل و حذف قهرمان پنج دوره جام جهانی، هلند خود را به نیمه نهایی رساند تا برای رسیدن به فینال منتظر غنا یا اوروگوئه بماند.

در اولین دیدار از مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی فوتبال، تیم ملی برزیل با شکست ۲-۱ مقابل هلند از گردونه بازی ها خارج شد.

حذف برزیل کلکسیون قهرمانان حذف شده جام نوزدهم را تکمیل کرد و بدین ترتیب تا امروز تمامی قهرمانان چهار دوره قبلی جام از دور رقابتها حذف شده اند.

پس از ایتالیا، فرانسه و انگلستان، برزیل چهارمین تیم از جمع فاتحان جام جهانی است که از دور مسابقات خارج می شود.

به عبارت دیگر، اکنون تنها آلمان (قهرمان 1990) و آرژانتین (قهرمان 1986) در دور رقابتها باقی مانده اند که یکی از آنها هم فردا (شنبه سوم ژوئیه - دوازدهم تیر) حذف خواهد شد و احتمال اینکه نخستین جام آفریقایی به یک قهرمان ناشناخته تعلق گیرد، بازهم بیشتر می شود.

رویایی که شاید بیش از همه به مذاق سب بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) خوش بیاید که سالهاست منتظر شکوفایی چهره های جدید در فوتبال جهان است.

کلیک راهنمای تیم هلند

این بازی در ورزشگاه نلسون ماندلای پورت الیزابت و به قضاوت یونیچی نیشی مورا از ژاپن برگزار شد.

همزمان با این بازی، در قاره ای دیگر و در مرحله نیمه نهایی یکی از معتبر ترین رویدادهای تنیس جهان، رافائل نادال مقابل اندی ماری قرار گرفته بود. در جام ۲۰۰۶ نیز همزمان با رقابت صربستان و هلند، فینال فرنچ اوپن بین راجر فدرر و رافائل نادال برگزار می شد.

قبل از آغاز بازی، میکروفن ورزشگاه را به فان برونکهورست دادند تا از روی کاغذ، متنی را که فحوای آن محکوم کردن تبعیض نژادی بود را بخواند. مشابه همان مطلب را لوسیو کاپیتان برزیل نیز خواند.

برزیلی ها که آبی پوشیده بودند، در هشتمین دقیقه روی پاس عرضی دانیل آلوس و ضربه تمام کننده روبینیو موفق به گشودن دروازه استکلنبورگ شدند، اما این گل به دلیل آفساید مردود اعلام شد. تصاویر آهسته تاییدی بود بر صحت تصمیم کمک داور آسیایی.

دو دقیقه بعد، فیلیپه ملو از روی خط مسانی زمین توپ را به صورت زمینی و در عمق برای روبینیو فرستاد تا مهاجم شماره ۱۱ برزیلی ها تیمش را ۱-۰ پیش بیاندازد. پس از گشودن دروازه شیلی، این دومین گل مهاجم ۲۶ ساله باشگاه سانتوز برزیل بود.

نارنجی پوشان که تا پیش از این دیدار و در بازی های جام نوزدهم هنوز گلی را در جریان بازی دریافت نکرده بودند، با گل زود هنگام روبینیو در دقیقه ۱۰ خیلی زود برخود لرزیدند.

اما از سوی دیگر شاید همین گل آنها را مصمم کرد که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند و اگر مدعی حضور در تالار قهرمانان جام زرین هستند، باید ترس را فراموش کنند.

یک دقیقه بعد از گل، هلندی ها با درک کوئیت به شدت دروازه سزار را تهدید کردند. سنگربان برزیل شلیک کوئیت را روانه کرنر کرد.

از لحظه ثبت گل برزیل تا پایان نیمه اول، هلندی ها بازی سرعتی و شناور را در دستور کارشان داشتند. متقابلاً برزیل هم هر گاه صاحب توپ می شد درصدد نفوذ به زمین هلند و افزایش اختلاف بود.

در دقیقه ۵۲، وسلی اسنایدر در نزدیکی ضلع سمت راست محوطه جریمه برزیل صاحب توپ شد. او به قصد سانتر، چنان به توپ ارتفاع و شتاب داد که در محوطه شش قدم روی سر مهاجمان خودی فرود بیاید اما همان توپ به طرز جالبی درون دروازه برزیل قرار گرفت!

خروج ژولیو سزار و ناهماهنگی بین او و فیلیپه ملو در دفع توپ، باعث شد مشت سزار از لمس توپ باز بماند و درعوض، سایش توپ به کتف فیلیپه ملو، گل تساوی را رقم بزند. این گل به نام ملو هافبک دفاعی یوونتوس ایتالیا ثبت شد.

کلیک راهنمای تیم برزیل

در دقیقه ۶۲، میشل باستوس که یک کارت زرد هم داشت جای خود را به ژیلبرتو ملو داد. سه دقیقه بعد، روی ارسال مایکون و دفع ناقص آندره اویر، توپ روی پای کاکا افتاد اما ضربه پیچشی او راهی به چارچوب پیدا نکرد.

در دقیقه ۶۸ هلندی ها که در این دقایق بهتر از برزیل بازی می کردند، از حریف پیش افتادند. ارسال کرنر و ضربه سر درک کوئیت در دهانه دروازه روی سر وسلی اسنایدر فرود آمد تا این مهاجم آماده اینتر، فاتح پنج دوره از رقابت های جام جهانی فوتبال را ۲-۱ عقب بیاندازد.

برزیلی ها که دقایق باقی مانده را برانگیخته و عصبی دنبال می کردند، چهار دقیقه بعد از گل برتری هلند ۱۰ نفره شدند. وقتی روبن با خطای فیلیپه ملو متوقف شد و روی زمین افتاد، شماره پنج خشمگین برزیلی عمداً با استوک روی ران او کوبید تا اشتباهات وحشتناک خود را در این بازی تکمیل کند.

دقایقی بعد از اخراج ملو، نیلمار به جای لوئیز فابیانو به زمین آمد.

در یکی از فرارهای روبن از سمت راست، پس از این که با خطا متوقف شد و داور در سوت خود دمید، روبینیو بالای سرش آمد و بر سرش فریاد کشید. با سر رسیدن داور نیز این فریادهای خشمگینانه ادامه داشت اما نیشی مورا از دادن کارت خود داری کرد.

از این لحظه به بعد و لابلای هجوم های بی محابای سلسائو، فان پرسی، اسنایدر، کوئیت و هونتلار که به جای فان پرسی به زمین آمده بود در چند نوبت می توانستند گل های زده تیمشان را افزایش دهند اما هر بار، تعلل یا اصرار بر زدن ضربه آخر و ندیدن یار نزدیک، مانع از تغییر نتیجه شد.

در دقیقه ۸۹ به خاطر خطا روی لوسیو، برزیل صاحب ضربه ایستگاهی شد. دانیل آلوس پشت توپ ایستاد و برای گرفتن تمرکز، لحظاتی را بی حرکت سپری کرد. اما ضربه او به دیوار دفاعی خورد.

در سه دقیقه باقی مانده نیز جلو کشیدن ژولیو سزار مانند جلو کشیدن تیم هووارد در لحظات آخر بازی با غنا، فایده ای نداشت و پس از شیلی که با شکست مقابل برزیل حذف شده بود، خود برزیلی ها دومین تیم آمریکای جنوبی نام گرفتند که از جام جهانی ۲۰۱۰ حذف می شوند.

هلندی ها در بازی بعدی که حکم ورود به فینال را خواهد داشت، گریگوری واندر ویل و نایجل دی یونگ را به خاطر دو اخطاره بودن در اختیار نخواهند داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.