بریتانیا باز هم باید صبر کند

رافائل نادال
Image caption رافائل نادال برای قهرمانی در ویمبلدون باید توماس بردیچ را شکست دهد

بریتانیایی ها باید حداقل یک سال دیگر صبر کنند تا بتوانند به فینال ویمبلدون راه یابند. آخرین بریتانیایی که به فینال مردان ویمبلدون رسید بانی آستین در سال ۱۹۳۸ بود و شکست امروز اندی ماری از رافائل نادال در نیمه نهایی بدین معنا است که او همچنان آخرین بریتانیایی است که به فینال مردان ویمبلدون رسیده است.

سروصدایی که در دو روز گذشته بر سر مسابقه نادال و ماری از سوی مطبوعات و رسانه های این کشور برپا شد، هر آدم تازه وارد به این کشور را را قانع می کرد که بازیکن اسپانیایی نفر اول تنیس مردان جهان هیچ بختی در مقابل ماری ندارد و پیروزی این اسکاتلندی اخمو که در پله چهارم رده بندی جهانی ایستاده امری حتمی و اجتناب ناپذیر است.

البته اندی ماری یکی از بهترین بازیکنان جهان است که دو بار در گرانداسلم های مختلف به فینال رسیده و هر دو بار یک بار در آمریکا و یک بار هم در استرالیا به راجر فدرر باخته. جالب اینکه هر دو بار ماری برای رسیدن به فینال، در نیمه نهایی از سد نادال گذشته بود. بگذریم که آن دو پیروزی در شرایط متفاوتی بود. در آمریکا نادال پس از بازی های المپیک کاملا فرسوده بود و در استرالیا به علت آسیب دیدگی بازی را نیمه کاره رها کرد.

امروز هر دو بازیکن در کمال آمادگی بودند و بازی هر دوشان عالی، هم از نظر تکنیکی و هم تاکتیکی. اما نادال بهتر بود و از همان ضربه اول جریان بازی را به ماری دیکته کرد. تنها در آغاز ست سوم بود که نادال نشانه ای از خستگی نشان داد و حریف باهوشش با استفاده از این فرصت، یک گیم از او جلو افتاد. اما نفر اول جهان از اسپانیا بلافاصله نشان داد که بی جهت نفر اول جهان نیست و مسابقه را در سه ست برد. حالا نادال باید برای رسیدن به هشتمین قهرمانی اش در مسابقات گراند اسلم در فینال از سد توماس بردیچ قدبلند و قدرتمند بگذرد که در بازی اول امروز نواک جوکوویچ را شکست داد.

مسابقه جوکوویچ و و بردیچ هم برای خودش داستانی بود. من فکر می کنم که یا بردیچ قبل از مسابقه اورانیوم تزریق کرده بود یا این که جوکوویچ با صبحانه اش ماست خورده بود. وگرنه هیچ علت دیگری نمی شود پیدا کرد که چنین مسابقه مهمی در نیمه نهایی تورنمنتی چون ویمبلدون این قدر یک طرفه باشد.

جز در اواخر "تای بریک" ست دوم که جوکوویچ تکانی به خودش داد و با گرفتن چهار امتیاز پیاپی برد بردیچ در آن ست را چند دقیقه ای عقب انداخت که آن تلاش هم با یک اشتباه خط نگهدار به پایان رسید، در بقیه مسابقه بردیچ قدرت نمایی کرد و جوکوویچ فقط تماشاچی بود.

در هرحال نفر سیزدهم جهان در میان شگفتی همگان نفر دوم جدید حهان را در سه ست متوالی شکست داد. جالب این که پریروز که بردیچ راجر فدرر را شکست داد، فدرر نفر دوم جهان بود. اما آن شکست و رسیدن جوکوویچ به نیمه نهایی باعث شد که روز دوشنبه که رده بندی جدید اعلام می شود جوکوویچ در ردیف دوم رده بندی باشد. خلاصه این که بردیچ ظرف ۴۸ ساعت دو نایب قهرمان جهان را شکست داد.

توماس بردیچ که ۲۴ سال سن و یک متر و نود و شش سانتیمتر قد دارد اولین بازیکن چکی است که در ۲۳ سال گذشته به فینال ویمبلدون راه پیدا می کند. ۲۳ سال پیش ایوان لندل به فینال رسیده بود. لندل با این که سال ها نفر اول رده بندی جهانی و قهرمان جهان بود و با این که دو بار به فینال ویمبلدون رسید هرگز نتوانست در این تورنمنت به قهرمانی برسد. حالا این که بردیچ خواهد توانست یک قدم از هموطن خود جلوتر برود یا نه، بعد از ظهر یکشنبه در رویارویی او با بهترین بازیکن جهان در حال حاضر مشخص خواهد شد.

مطالب مرتبط