به روز شده:  18:33 گرينويچ - شنبه 03 ژوئيه 2010 - 12 تیر 1389

فوتبال

اسپانیا پس از ۶۰ سال در نیمه نهایی

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و آمار بازی

در آخرین دیدار از مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی فوتبال، تیم ملی اسپانیا با برتری 1-0 مقابل پاراگوئه راهی مرحله نیمه نهایی شد.

اسپانیا که سیزده دوره در جام جهانی حضور داشته، آخرین بار در جام جهانی 1950 با هدایت گیلرمو ایزاگیره موفق شده بود به جمع چهار تیم برتر بازی ها راه پیدا کند. در آن مقطع، تیم های برتر چهار گروه، در یک گروه و به صورت دوره ای با هم مبارزه می کردند.

دیدار تیم های اسپانیا و پاراگوئه در جام جهانی 2010 با حضور 56 هزار نفر در ورزشگاه الیس پارک ژوهانسبورگ و به قضاوت کارلوس باترس از گواتمالا برگزار شد.

این دیدار را از حیث کیفیت می توان یکی از نازل ترین بازی های مرحله یک چهارم نهایی دانست. اسپانیا در نیمه اول یک شوت در چارچوب هم نتوانست بزند. دو تیم حتی در گل کردن پنالتی هایشان نیز ناتوان بودند. در اصطلاح، هر چه می زدند به در و دیوار می خورد و راهی به چارچوب پیدا نمی کرد.

مهم ترین اتفاق نیمه اول، گل صحیح نلسون والدز بود که در ادامه سریال های اشتباهات داوری در جام نوزدهم، این گل هم مردود اعلام شد. اما صحنه آهسته نشان می داد که مهاجم 27 ساله دورتموند، بیرون از دام آفساید اسپانیایی ها استارت زده بود.

با این اشتباه کمک داور، نیمه بی افت و خیز اول بازی به پایان رسید.

کلیک راهنمای تیم پاراگوئه

در دقیقه 56، فرناندو تورس از زمین خارج شد تا سسک فابرگاس جای او را پر کند. دل بوسکه در تمام بازی های قبلی در جستجوی یک جانشین مطمئن برای تورس بوده اما بازیکنان جایگزین نیز چیزی بیش از تورس نا آماده بروز ندادند.

در دقیقه 59، جرارد پیکه با اجرای فن کشتی آزاد "یه دست دو دست" روی اسکار کاردوسو، پاراگوئه را صاحب ضربه پنالتی کرد. کاردوسو خودش پشت توپ ایستاد. او که مقابل ژاپن مشخصاً برای پنالتی زدن به زمین آمده و حساس ترین ضربه در تاریخ فوتبال پاراگوئه را تبدیل به گل کرده بود، این بار مقابل ایکر کاسیاس تسلیم شد.

یک دقیقه بعد، آنتولین آلکاراز زننده گل پاراگوئه مقابل ایتالیا، روی ویا خطا کرد تا داور در دو دقیقه برای دو تیم پنالتی بگیرد.

ژاوی آلونسو توپ را وارد دروازه کرد اما به خاطر این که قبل از نواختن توپ، همبازیانش داخل محوطه جریمه آمده بودند، داور گواتمالایی مجدداً نقطه پنالتی را نشان داد تا ضربه تکرار شود.

ضربه دوم آلونسو را خوستو ویلار دفع کرد تا قفل دروازه های دو تیم همچنان بسته بماند. تصاویر آهسته نشان می داد که هنگام پنالتی زدن کاردوسو نیز مدافعان اسپانیایی، قبل از ضربه وارد محوطه جریمه شده بودند و داور می توانست آن ضربه را هم تکرار کند.

اسپانیا مقابل هندوراس نیز یک پنالتی را توسط داوید ویا از دست داده بود.

در دقیقه 72 سانتاکروز به جای والدز به زمین آمد. او یک دقیقه بعد موقعیت خوبی را از دست داد. پدرو رودریگز هم جای ژاوی آلونسو را گرفت.

کلیک راهنمای تیم اسپانیا

سرانجام در دقیقه 83 اسپانیا به گل رسید. شوت پدرو رودریگز به دیرک عمودی خورد و برگشت تا نصیب داوید ویا شود. مهاجم شماره هفت اسپانیا توپ را به دیرک عمودی مقابل کوبید. توپ هم کمانه کرد و با طی کردن عرض دروازه، مقابل دیرک روبرویی وارد دروازه شد تا اسپانیا از کابوس حذف در مرحله یک چهارم نهایی رها شود.

ویا حالا با 5 گل به تنهایی در صدر جدول گلزنان ایستاده و در دو بازی بعدی نیز فرصت افزایش گل هایش را دارد.

وسلی اسنایدر، توماس مولر، میروسلاو کلوزه، گونزالو ئیگواین و رابرت ویتک مشترکاً با 4 گل در رده بعدی قرار دارند.

فیفا گل اول هلند به برزیل را که به نام فیلیپه ملو مدافع برزیل ثبت شده بود، پس از بازبینی صحنه گل، به نام اسنایدر تغییر داد.

پاراگوئه در دقیقه 89 می توانست نتیجه را به تساوی بکشاند. شوت لوکاس باریوس را کاسیاس برگرداند اما سانتاکروز نتوانست دروازه سنگربان با تجربه رئال مادرید را باز کند.

به این ترتیب، سه تیم اروپایی هلند، آلمان و اسپانیا همراه با اروگوئه از آمریکای جنوبی، برگزار کنندگان مرحله نیمه نهایی جام جهانی هستند. آلمان مقابل اسپانیا قرار خواهد گرفت و هلند نیز به مصاف اروگوئه می رود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.