مبارزه نابرابر برای قهرمانی

سرینا ویلیامز
Image caption سرینا ویلیامز در حالی قهرمان ویمبلدون شد که حتی یک ست را هم نباخت

آخرین مرحله تلاش موفقیت آمیز سرینا ویلیامز برای دستیابی به چهارمین مقام قهرمانی ویمبلدون فقط یک ساعت و هفت دقیقه طول کشید و او در فینالی یک طرفه حریف خود ورا زووناروا از روسیه را در دو ست، شش بر سه و شش بر دو شکست داد.

از زمانی که سرینا و زووناروا به فینال رسیدند، معلوم بود که مسابقه امروز مبارزه ای نابرابر است. سرینا ویلیامز قهرمان ۲۹ ساله جهان از آمریکا تا قبل از امروز ۱۲ قهرمانی گرانداسلم را به دست آورده بود و در میان بازیکنان فعال تور زنان در حال حاضر تنها بازیکنی است که گراند اسلم خود را هم در انفرادی و هم در دوبل تکمیل کرده یعنی در چهار گرانداسلم پیاپی به پیروزی رسیده است. در مقابل حریف ۲۶ ساله اش از روسیه برای اولین بار به فینال گرانداسلم می رسید و بهترین دستاوردش قبل از این، رسیدن به نیمه نهایی جام آزاد استرالیا در سال گذشته بود.

سرینا ویلیامز تا امروز فقط بیش از ۳۲ میلیون دلار در مسابقات تنیس جایزه گرفته و جوایز او در سال جاری بیش از سه میلیون دلار است. در مقابل، زووناروا کلا هفت میلیون دلار جایزه گرفته و امسال حدود چهارصد هزار دلار. و بالاخره این دو تا قبل از فینال امروز، مجموعا شش بار با هم روبرو شده بودند که غیر از یک بار در سال ۲۰۰۶ در سینسیناتی که بازیکن روس برنده شد، ۵ بار دیگر رویارویی این دو به نفع سرینا خاتمه یافته بود.

اما در هرحال کسی که استحقاق آن را داشته باشد که خود را به فینال ویمبلدون برساند، می تواند قهرمان هم بشود و زووناروا هم با این نگاه به میدان آمد و بحق باید گفت تمام تلاشش را هم کرد و بقول جلال طالبی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۹۸ فرانسه که می گفت تیم ایران در مسابقات جهانی کم فروشی نکرد، او هم در زمین مرکزی ویمبلدون نه تنها کم فروشی نکرد که بیش از انتظارات هم ظاهر شد. جایزه اش هم این بود که در رده بندی جهانی از ردیف ۲۱ به ردیف ۹ صعود کرد.

حالا همه منتظر فینال مردان هستند که هرساله نقطه اوج ویمبلدون است و آن هم امسال روی کاغذ نابرابر به نظر می رسد یعنی رویاروئی رافائل نادال از اسپانیا با توماس بردیچ بازیکن شگفتی ساز از جمهوری چک که راجر فدرر مدافع عنوان قهرمانی و نوواک جوکوویچ یکی دیگر از مدعیان اصلی را حذف کرده است.

فردا در یک سوی میدان نادال ۲۴ ساله می ایستد که نفر اول رده بندی جهانی است. این مسابقه دهمین باری است که نادال در فینال گراند اسلم ظاهر می شود. در نه فینال قبلی نادال تنها دوبار شکست خورده که هر دو بار در ویمبلدون و از راجر فدرر بوده است. هفت بار دیگر او قهرمان شده که پنج بارش با پیروزی بر فدرر بوده از جمله سال ۲۰۰۸ در ویمبلدون. در مقابل بردیچ نفر سیزدهم جهان که او هم ۲۴ سال دارد در اولین فینال خود ظاهر می شود.

از آن گذشته این دو تا بحال ده بار با هم مسابقه داده اند که نادال هفت بار به پیروزی رسیده و بردیچ سه بار. اما شش مسابقه آخر را نادال برده و در این شش مسابقه در مقابل ۱۴ ستی که برده حتی یک ست هم نباخته. تنها رویارویی این دو بر روی چمن در ویمبلدون ۲۰۰۷ در مرحله یک چهارم بوده که نادال پیروز شده است.

اگر قرار باشد این آمار و ارقام نتیجه مسابقات بعدی را هم تعیین کند، بردیچ باید فردا در خانه بماند و به ویمبلدون نیاید. اما خواهد آمد و تمام تلاش خود را هم خواهد کرد و در نهایت اگر در این مسابقه بهتر از نادال بازی کند قهرمان جدید ویمبلدون خواهد شد وگرنه رافائل نادال هشتمین جام گراند اسلم خود را به اسپانیا خواهد برد.

در خاتمه برای انبساط خاطرتان این را هم بگویم که امروز یکی از روزنامه های پرخواننده اما نه چندان وزین انگلیس نوشته که علت شکست دیروز اندی ماری به نادال، بدقدمی دیوید بکام فوتبالیست محبوب انگلیسی بوده که به اتفاق پسرش برای دیدن مسابقه به ویمبلدون آمده بود. نویسنده محترم از این هم جلو رفته و نوشته چون بکام به همراه تیم ملی فوتبال انگلیس به آفریقای جنوبی رفته بوده، تیم طلسم شده و در مقابل آلمان باخته و حذف شده است.

نویسنده سپس با اشاره به جام جهانی ۹۸ فرانسه نوشته که آن سال هم کارت قرمز بکام در مقابل آرژانتین باعث حذف انگلیس شد. البته در این مقاله هیچ اشاره ای به خدماتی نشده که بکام، محبوب ترین بازیکن انگلیسی و یکی از محبوب ترین ها در جهان، در دورانی که کاپیتان تیم ملی بود به فوتبال این کشور کرد.

من گاهی اوقات دلم به حال آدمها می سوزد که مجبور می شوند برای توجیه ضعف هایشان در ورزش های مختلف، متوسل به چه چیزهای عجیب و غریبی بشوند. اما خدا حفظشان کند که اسباب تفریح ما را فراهم می آورند.

مطالب مرتبط