بحران جدید در وزنه برداری ایران

رضازاده
Image caption حسین رضازاده سرپرست فدراسیون وزنه برداری، خواهان پرداخت پاداش "حسن خدمت انجام کار پایان سال" به افرادی شده که او معرفی کرده است

پس از محرومیت چند وزنه بردار ملی پوش ایرانی به دلیل استفاده از مواد نیروزا و جریمه 500 هزار دلاری فدراسیون وزنه برداری ایران، این فدراسیون در روزهای گذشته با موج تازه ای از حاشیه ها روبرو شده است.

جلوگیری از اعزام تیم های باشگاهی به جام آسیا، اعطای پاداش از سوی مسئولان فدراسیون وزنه برداری به خودشان، انتقادات سعیدعلی حسینی از روند پیگیری پرونده اش و شائبه دوپینگی بودن چند وزنه بردار دیگر، از جمله اتفاقاتی است که طی هفته گذشته در وزنه برداری ایران خبرساز شده است.

سریال دوپینگ

رقابت های وزنه ‌برداری باشگاه‌های آسيا، چند روز دیگر در اردن برگزار خواهد شد. قرار بود چهار باشگاه ملی حفاری، صنعت و معدن كرمانشاه، ذوب آهن اصفهان و مناطق نفت خيز جنوب به نمایندگی از ایران عازم این مسابقات شوند اما به دليل مثبت اعلام شدن تست دوپينگ تعدادی از ورزشكاران این تیم ها، فدراسيون وزنه‌برداری از اعزام این چهار تیم به اردن جلوگیری کرد.

روز یکشنبه، 13 تیر همچنین خبرگزاری ایسنا نوشت: "هنوز ستاد ملي مبارزه با دوپينگ و يا فدراسيون وزنه‌برداری و باشگاه‌های وزنه‌برداری اعزامی به جام آسیا این خبر را تایید نکرده اند اما گفته می شود آزمايشگاه كلن آلمان نتايج نمونه گیری وزنه‌برداران را اعلام كرده و در اين ميان، نمونه های گرفته شده از 9 وزنه بردارمثبت بوده است."

پاداش مسئولان به خودشان

در هفته ای که گذشت، سایت تابناک مدارکی را منتشر کرد که حاکی از اعطای پاداش میلیونی توسط مسئولین فدراسیون وزنه برداری ایران به خودشان بود. در متن این مدارک، داراب ریاحی، نایب رئیس فدراسیون وزنه برداری، از حسین رضازاده سرپرست فدراسیون وزنه برداری، خواهان پرداخت پاداش "حسن خدمت انجام کار پایان سال" به افرادی شده که او معرفی کرده است؛ یعنی خود رضازاده و داراب ریاحی.

حسین رضازاده نیز ذیل نامه، موافقت خود را با اعطای پاداش به نامبردگان اعلام کرده است.

سایت تابناک از این اتفاق با عنوان "پاداش میلیونی حسین رضازاده به خودم، خودت و خودش" یاد کرده است. نکته قابل اشاره در پی افشای این مدارک، انتشار مکرر آن در اغلب سایت ها و رسانه های دولتی بود.

رضازاده در این باره به سایت تابناک گفته است که سازمان بازرسی در جریان است که این مبالغ برگردانده شده و آقای فراهانی در سازمان بازرسی کل کشور نیز در جریان بازگرداندن این رقم و حل مشکل قرار دارد.

ماجرای سعیدعلی حسینی

Image caption وضعیت سعیدعلی حسینی همچنان مبهم است

سعیدعلی حسینی پدیده فوق سنگین وزنه برداری ایران که در تمرینات به رکوردهای رضازاده رسیده بود، مدت هاست که نسبت به روند رسیدگی به پرونده محرومیتش معترض است.

هنوز مشخص نیست سعیدعلی حسینی که پارسال در رقابت های جهانی کره جنوبی با اعلام مصدومیت از حضور در رقابت ها انصراف داد، محروم خواهد شد یا می تواند در رقابت های بعدی وزنه بزند.

علی حسینی به خبرگزاری ایسنا گفت: "آقايان كه به ميز مديريت رسيده‌اند. يک مدت ديگر هم می ‌گويند كاری از دست ما برنيامد. آيا اين‌ها به خاطر اين نيست كه رضازاده انتخابات فدراسيون را برگزار كند و بعد ديگر خيالش راحت شود؟ آخرش هم به من می‌گويند برو پی كارت. رضازاده دارد وقت تلف می ‌كند و من نسبت به اين وضعيت نگرانم."

در این خصوص، رضازاده به خبرآنلاین گفته است: "آدم هایی که دو رو بر سعید هستند او را تحریک می کنند. سعید بچه ای نیست که از این حرف ها بزند. ما تلاش خودمان را می کنیم."

رضازاده در عین حال می گوید: "در حال حاضر فقط می توانیم برای سعید دعا کنیم. کاری از دست ما بر نمی آید. من با خودش هم که صحبت کردم و گفتم که تمام تلاشم را می کنم تا محرومیت او کاهش پیدا کند."