دونگا از سرمربی گری تیم ملی برزیل برکنار شد

Image caption دونگا در سال 2006 بدون آنکه هیچ گونه تجربه حرفه ای مربی گری داشته باشد، سرمربی برزیل شد

فدراسیون فوتبال برزیل اعلام کرده است که در پی حذف تیم ملی این کشور از جام جهانی فوتبال، دونگا سرمربی این تیم را برکنار کرده است.

در بیانیه ای که این فدراسیون منتشر کرده، آمده است که بجز دونگا، تمام اعضای تیم فنی برزیل نیز از کار خود برکنار شده اند.

دونگای 46 ساله که همراه با اعضای تیم برزیل روز یکشنبه به کشورش بازگشت، پس از شکست تیمش در مقابل هلند در مرحله یک چهارم نهایی، گفته بود که احتمالا از کار خود کناره می گیرد.

در این بیانیه آمده است که سرمربی جدید برزیل تا پایان ماه میلادی منصوب خواهد شد.

نام کسانی چون مانو منه‌زس، سرمربی باشگاه برزیلی کورینتیانس، واندرلی لوگزامبورگو، سرمربی پیشین برزیل و لئوناردو، سرمربی باشگاه میلان به عنوان گزینه های احتمالی سرمربی جدید برزیل مطرح شده است.

Image caption شیوه متفاوت دونگا در تغییر بازی برزیل با نظرهای مختلفی رو به رو بود

لوئیز فلیپه اسکولاری، سرمربی پیشین برزیل که این تیم را در سال 2002 به پنجمین قهرمانی در جام جهانی رساند، نامش نیز مطرح شده بود که به دلیل تعهداتی که به باشگاه برزیلی پالمیراس دارد، خواست که نامش از فهرست گزینه های فدراسیون فوتبال برزیل خط زده شود.

دونگا که نام کاملش کارلوس کائتانو بلدورن وری است، در سال 1994 به عنوان کاپیتان تیم ملی برزیل، جام جهانی را بالای سر برد و نام خود را در تاریخ فوتبال برزیل ثبت کرد. او در سال 1998 نیز همراه تیم برزیل به فینال مسابقات رسید.

دونگا در سال 2006 بدون آنکه هیچ گونه تجربه حرفه ای مربی گری داشته باشد، جایگزین کارلوس آلبرتو پریرا شد.

شیوه متفاوت دونگا در تغییر بازی برزیل با نظرهای مختلفی رو به رو بود و بسیاری بر این عقیده بودند که او بازی تهاجمی و روان برزیل را خفه کرده است.

او در سال 2009 اعلام کرده بود حتی اگر برزیل در آفریقای جنوبی برای ششمین بار هم قهرمان شود، از مربی گری تیم برزیل کناره خواهد گرفت. هرچند شکست 2 بر یک مقابل هلند پایانی بر رویای ششمین قهرمانی بود.

نزدیکترین مسابقات بین المللی که برزیل پیش رو خواهد داشت، جام قهرمانی آمریکای جنوبی (کوپا آمریکا) است که سال آینده در آرژانتین برگزار می شود.

اما قطعا مهمترین رویداد ورزشی برای برزیلی ها در چند سال آینده، جام جهانی 2014 است که برزیل برای دومین بار در تاریخ این رقابت ها میزبانی بازی ها را بر عهده خواهد داشت و همه چیز مهیا خواهد بود که از حالا در رویای نگه داشتن جام در خانه باشند.

مطالب مرتبط