بازیکنان انگلیسی و ترس از بازی در لیگ‌های خارجی

رونی و جرارد و لمپارد
Image caption در تیم ملی فوتبال انگلستان که امسال به آفریقای جنوبی رفت هیچ بازیکنی نبود که تجربه قابل توجهی در باشگاههای خارجی را داشته باشد

عکسهایی که پاپاراتزی ها از وین رونی و یا فرانک لمپارد، ستاره های تیم ملی فوتبال انگلستان در سواحل زیبا و مجلل تفریحی گرفته اند بدون شک در روزها و هفته های آینده چاشنی داغی برای مقالات طعنه آمیز و جنجالی مطبوعات لندن خواهد شد.

اکثر اعضای تیم انگلستان در روزهای آینده پس از تعطیلات تابستانی به کشور باز خواهند گشت تا خود را برای داستانهای همیشگی شروع فصل جدید مسابقات باشگاهی کشور آماده کنند.

وین رونی به محل تمرین باشگاه منچستر یونایتد باز خواهد گشت که 45 کیلومتر با لیورپول، زادگاه او فاصله دارد و جان تری کاپیتان چلسی که از سال 1995 به این باشگاه پیوسته بار دیگر پیراهن آبی را به تن خواهد کرد و در باشگاهی تمرین می کند که در محل زادگاهش یعنی لندن است.

به نظر کریس وادل، بازیکن سابق تیم ملی انگلستان و باشگاه تاتنهام مشکل تیم ملی فوتبال انگلستان این است که لیگ برتر این کشور بازیکنان انگلیسی را برای رقابت های مهم جهانی نمی پروراند. خود کریس وادل که سه سال در باشگاه فرانسوی مارسی توپ زده، معتقد است که بازیکنان انگلیسی باید از خیر رفاه ماندن در دیار خود گذشته و به اروپا بروند.

کریس وادل در مصاحبه ای با بی بی سی گفت: "بازی در فرانسه تکنیک فردی من را بهتر کرد و چشم من را به روی فوتبال گشود. همه فکر می کنند بازی در اروپا مثل لیگ برتر انگستان است ولی حقیقت این است که تفاوت فراوانی دارد."

Image caption وادل: سالهایی که من در باشگاه فرانسوی مارسی سپری کردم آنقدر آموزنده بود که فکر نمی کنم هیچگاه در انگلستان تا این حد یاد می گرفتم

او در مورد تفاوت فوتبال به سبک انگلیسی با فوتبال اروپایی می گوید: "در انگلستان فوبتال را مثل بسکتبال بازی می کنند. یک تیم حمله می کند و بعد نوبت تیم مقابل می رسد که به دروازه حریف حمله کند. هیچ لیگ دیگری در اروپا این سبک را ندارد. در باشگاههای اروپایی حفظ توپ، پاس کاری خوب و حفظ موقعیت و بازی با حوصله جا افتاده است."

در تیم ملی فوتبال انگلستان که امسال به آفریقای جنوبی رفت هیچ بازیکنی نبود که تجربه قابل توجهی در باشگاههای خارجی را داشته باشد.

البته در گذشته تعداد زیادی از بازیکنان انگلیسی در باشگاههای خارجی بازی می کردند.

چند نمونه آن گری لینکر (بارسلونا)، دیوید پلات (باشگاههای باری، یوونتوس و سمپدوریا در ایتالیا) استیو مک مانامان و مایکل اوون(رئال مادرید) کوین کیگان (هامبورگ) و دیوید بکام (رئال مادرید، ال ای گالکسی و میلان) هستند. اما امروزه کمتر فوتبالیست انگلیسی است که این مسیر را در پیش گرفته باشد.

تنها بازیکن انگلیسی که در یک لیگ مهم دیگر در اروپا بازی می کند، جرمین پنانت، بازیکن سابق باشگاه لیورپول است که اکنون برای باشگاه رئال زاراگوسا در لا لیگای اسپانیا توپ می زند. او با وجودیکه در فصل گذشته فقط 25 بار به زمین رفته می گوید همین حد از بازی در لیگ برتر اسپانیا برای او بسیار مفید و آموزنده بوده است.

Image caption پنانت معتقد است که بازی در لیگ اسپانیا لذت بخش تر و ساده تر از انگلستان است

جرمین پنانت در مصاحبه ای به بی بی سی گفت: "لیگ برتر انگلستان سریعتر و شاید خشن تر از لیگ های دیگر اروپا باشد، اما لیگ اسپانیا بسیار تکنیکی است و بازی در آن بسیار لذت بخش تر است. البته همه مثل باشگاه بارسلونا و یا رئال مادرید نیستند ولی حتی باشگاههای پایین جدول رده بندی نیز از لیگ برتر انگلستان بهتر بازی می کنند."

جرمین پنانت در این مصاحبه از تجربه شرکت در مسابقه با بارسلونا می گوید و می افزاید که برای او بودن در لیگی که چنین فوتبال با کیفیتی را عرضه می کند مایه خوشحالی است. او معتقد است که بازی در لیگ اسپانیا لذت بخش تر و ساده تر از انگلستان است و امیدوار است که تعداد بیشتری از هموطنانش به لیگ اسپانیا بپیوندند.

یوهان کرویف، بازیکن افسانه ای فوتبال هلند زمانی در مورد عدم تمایل بازیکن های انگلیسی به عبور از مرز و بازی در کشورهای دیگر گفته بود: "یک کاسه ای زیر نیم کاسه است، خیلی عجیب است."

کریس وادل که سالها برای باشگاه فرانسوی مارسی بازی کرده معتقد است یکی از دلایل این موضوع تنبلی انگلیسی ها در انطباق با محیط جدید و یادگرفتن زبان کشورهای دیگر است.

Image caption دیوید پلات از معدود بازیکنان انگلیسی موفق در خارج از انگلستان بود

او می گوید در آغاز پیوستن به باشگاه مارسی خود او هم همینطور فکر می کرد، گویا این وظیفه دیگران است که انگلیسی یاد بگیرند. به نظر او مشکل در این است که انگلیسی ها يا نمی خواهند و یا یادگرفتن و پیروی از دیگران برایشان کسر شأن است.

جرمین پنانت می گوید هنوز بر مشکل یادگیری زبان اسپانیایی فائق نیامده است. او می گوید: "اسپانیایی را در حدی که برای تمرین، دستورات مربی و بازی در زمین لازم دارم متوجه می شوم. مشکل اصلی ندانستن زبان برای زندگی روزمره و ارتباط با مردم است."

با این وجود باید گفت که جرمین پنانت به نسبت سایر انگلیسی هایی که به اسپانیا رفته اند بیشتر دوام آورده است. به عنوان مثال استان کالیمور مهاجم سابق لیورپول و آستون ویلا پس از سه بازی برای باشگاه اوبیدو در شمال اسپانیا به خانه بازگشت.

باشگاه رئال زاراگوسا سنتی دارد که هر دو هفته یک بار تمام اعضای باشگاه از مدیر و کارکنان فنی گرفته تا بازیکنان دست جمعی برای صرف شام دور هم جمع می شوند . یک چنین مناسبت هایی به بازیکن خارجی امکان می دهد که احساس راحتی بیشتری بکند.

در پایان البته باید یادآوری کرد که تشویق بازیکنان انگلیسی به جلای وطن و پیوستن به باشگاههای خارجی تنها راه علاج ضعف تیم ملی فوتبال انگلستان نیست. فراموش نکنیم که کل بازیکنان تیم جوان آلمان که با نتیجه اسف بار چهار بر یک انگلستان را حذف کرد، در باشگاههای آلمانی بازی می کنند.

بررسی های گوناگون و متعدد از تیم انگلستان و حذف سریع آن از رقابت های جام جهانی نشان می دهد که نقطه ضعف های فوتبال ملی این کشور عمیق تر از این حرفهاست .

ولی حداقل تجربه کریس وادل از بازی در باشگاههای فرانسه و تجربه جرمین پنانت از بازی در لیگ اسپانیا نشان می دهد که رفتن به خارج و بازی در لیگ های دیگر ممکن است به احیا و بازآفرینی تیم انگلستان کمک کند.

مطالب مرتبط