به روز شده:  21:59 گرينويچ - چهارشنبه 07 ژوئيه 2010 - 16 تیر 1389

فوتبال

پرواز پویول بر فراز آلمان

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و آمار بازی

تیم ملی فوتبال اسپانیا با گلزنی کارلوس پویول و برتری 1-0 مقابل آلمان، برای نخستین بار در تاریخ فوتبال این کشور راهی دیدار پایانی جام جهانی شد.

آلمان که پیش از این با نمایشی خیره کننده تیم های استرالیا، انگلستان و آرژانتین را با 4 گل از پیش رو برداشته بود، این بار هم مثل فینال یورو 2008 تسلیم بهترین اسپانیای دوران شد.

به این ترتیب روز یکشنبه در ژوهانسبورگ، تیم های هلند و اسپانیا برگزار کننده بازی نهایی هستند و هر تیمی به برتری برسد، برای نخستین بار قهرمان جام جهانی می شود. پیش از این، فقط اروگوئه، ایتالیا، برزیل، آلمان، آرژانتین، فرانسه و انگلستان موفق به فتح جام شده اند.

نبرد اسپانیا و آلمان که دومین بازی مرحله نیمه نهایی جام نوزدهم بود، با حضور 61 هزار تماشاگر در ورزشگاه موزس مابهیدای شهر دوربان و به داوری ویکتور کاسای از مجارستان برگزار شد. او یکی از معدود بازی های بدون کارت جام جهانی 2010 را قضاوت کرد.

ویسنته دل بوسکه در این مسابقه پس از چند نمایش ضعیف 55 دقیقه ای فرناندو تورس، سرانجام تصمیم گرفت ستاره شماره 9 تیمش را نیمکت نشین کند و پدرو رودریگز را از ابتدا به زمین بفرستد.

در اردوی مقابل، پیوتر تروچفسکی از ابتدا به زمین آمد تا جای خالی توماس مولر محروم را پر کند.

اسپانیایی ها جشن صعود به فینال را برپا کردند

در 30 دقیقه نخست بازی آن چه مشهود بود، در اختیار گرفتن خط میانی زمین توسط اسپانیایی ها بود. همان جایی را که آرژانتینی ها در بازی قبلی یکسره به رقیب سپرده بودند. در این نیم ساعت، اسپانیا 4 شوت به سمت دروازه زده بود اما آلمان هنوز دنبال روزنه ای بود تا اولین شوت را بزند. کاری که لحظاتی بعد، تروخوفسکی انجام داد.

در دقیقه 49، اولین اتفقاق مهم نیمه دوم را پدرو رقم زد. او با حرکت پا به توپ و اجرای نمایش تکنیکی خلاقانه اش آرایش مدافعان قدرتمند آلمانی را به هم ریخت و توپ را مهیا کرد برای آلونسو که ضربه نهایی اش در چارچوب نبود.

ژابی آلونسو یک دقیقه بعد هم دوباره شلیک کرد اما به هدف نخورد و نتیجه همچنان 0-0 ماند.

در دقیقه 52، تعویض بحث برانگیز یواخیم لو انجام شد و جروم بواتنگ که تا این لحظه به خوبی جنگیده بود و در اغلب صحنه های زمین خودی حاضر بود، جای خود را به مارسل یانسن داد.

شش دقیقه بعد اینیستا که از برترین های زمین بود، دو بار پیاپی پایه گذار موقعیت های مناسب شد. اولی را برای آلونسو ساخت که ضربه اش را مانوئل نویر دفع کرد. دومی هم روی تیر دوم به ویا نرسید و به شکل خطرناکی، ضمن طی کردن خط عرضی به اوت رفت.

در شصتمین دقیقه یواخیم لو که مشخص نبود با تعویض هایش در این دقایق چه تمهیدی در سر دارد، تروچفسکی را بیرون کشید و تونی کروس را جایگزین کرد.

کروس 20 ساله که در لورکوزن بازی می کند در فرصت نیم ساعته اش، فقط یک شوت در دقیقه 67 زد که اگرچه در نقطه ای ایده ال صاحب توپ شده بود اما ضربه نه چندان محکمش را کاسیاس مهار کرد.

پنج دقیقه بعد گل تاریخ ساز اسپانیا وارد دروازه آلمان شد. کرنر را ژاوی هرناندز زد و پرواز پویول بر فراز سفیدپوش ها با ضربه سر استثنایی او همراه شد تا قفل دروازه آلمان بشکند.

پویول که در دقیقه 13 هم با ضربه سر خطرساز شده بود، این بار به هدف زد تا تیمش را روانه فینال کند.

سرمربی آلمان سومین تعویض را در دقیقه 80 انجام داد و ماریو گومز را جایگزین سامی خدیرا کرد. اما تعویض های دل بوسکه تازه شروع شد. تورس به جای ویا و دقایقی بعد هم سیلوا به جای پدرو.

پدرو قبل از خروج از زمین، تورس را مقابل دروازه خالی صاحب توپ نکرد و خودخواهانه موقعیت را از دست داد. فقط کافی بود تا توپ را جلوی پای تورس بیاندازد تا طلسم گل نزدن ستاره ناکام تیمش در جام نوزدهم شکسته شود.

آلمان در دقایق باقی مانده توپ های زیادی روی دروازه کاسیاس ریخت اما تغییری در برتری اسپانیا به وجود نیامد. توماس مولر از جایگاه ویژه تا حفاظ لب سکوها پایین آمد و اما از آن جا هم نمی توانست مسعود اوزیل، زوج تنها مانده اش را یاری کند.

ورود کارلوس مارچنا به جای آلونسو، ثانیه های باقی مانده از وقت تلف شده را هم تلف کرد تا ویکتور کاسای، در سوت ناکامی آلمان بدمد و قهرمان جام ملت های اروپا را راهی فینال تمام اروپایی جام جهانی 2010 کند.

اسپانیایی ها جشن صعود به فینال را برپا کردند و ژاوی هرناندز مغز متفکر خط میانی اسپانیا نیز به عنوان مرد برتر میدان معرفی شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.