به روز شده:  17:03 گرينويچ - پنج شنبه 08 ژوئيه 2010 - 17 تیر 1389

فوتبال

آلمان به صبر و حوصله اسپانیا باخت

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و آمار بازی

بالاخره تیمی پیدا شد که پس از شکست، بازیکنانش لب به انتقاد نگشودند و کسی را در نقش داشتن در باخت خود متهم نکردند. پس از باخت آلمان در نیمه نهایی، بازیکنان این تیم در مجموع در واکنش به این شکست، صریح و صادقانه با نگاهی تحلیلی معتقد بودند که حق اسپانیا بود که برنده آن بازی باشد.

یاد بازی نیمه نهایی چهار سال پیش در دورتموند افتادم که آلمان از ایتالیا باخت. روزنامه نگاری آلمانی از کنار میز من رد شد و در دقایقی به به پایان بازی مانده پس از اینکه آمار بازی را روی صفحه تلویزیون خواند، رو به من کرد و در کمال خونسردی گفت که تیم برتر برنده شد.

پس از باخت آلمان در روز چهارشنبه از مانوئل نوئر، دروازه بان آلمان نظرش را درباره بازی پرسیدم و او به راحتی گفت که اسپانیا بهتر بود.

این بازی تکرار فینال یورو 2008 بود که با همین نتیجه باز هم آلمان بازنده مسابقه شد

الیور بیرهوف، مدیر تیم و مهاجم سابق آلمان هم البته با کمی توضیح بیشتر گفت: "در بازی دیدیم که اسپانیایی ها چقدر قوی بودند و چقدر خوب توپ را در اختیار داشتند.""ما نتوانستیم ریتم و سیستم خود را برای شکستن تیمی که حسابی سازمان یافته بود، پیاده کنیم. در نهایت به نظر من اسپانیا برنده بحق بازی بود."

از آلمان باید برای سهم بسزایی که در این دوره داشته ستایش شود. دو مدعی قهرمانی، یعنی انگلستان و آرژانتین را با چهار گل حدف کرد و بازیکنانی چون مسعود اوزیل، توماس مولر، سامی خدیره را به ستارگان جهانی فوتبال تبدیل کرد.

اما به نظر من آلمانی ها تا حدی با عقب کشیدن و به امید ضد حمله نشستن، بازی را تا حدی به اسپانیا واگذار کرده بودند و نامطمئن و پر تعلل به نظر می رسیدند که از نگاه بیرهوف دلیلش بی تجربگی بازیکنان در لحظات حساس بود.

نوئر گفت: "ما می خواستیم در دفاع قوی باشیم و دست به ضد حمله بزنیم. اما اسپانیایی ها خوب دفاع کردند و به ما اجازه این کار را ندادند."

5ضربه در چارچوب از بین 13 ضربه به سوی دروازه در مقابل فقط 2 ضربه در چارچوب از بین 5 ضربه دلیل دیگری برای برتری اسپانیا بود.

با آمدن پدرو از ابتدای بازی بجای فرناندو تورس که چندان در این جام آماده به نطر نمی رسید، خط حمله تحرک بیشتری پیدا کرد و رابطه بهتری با خط میانی پیدا کرد.

پاس های سریع، کوتاه و پشت سر هم که در بازی های قبلی اسپانیا دیده می شد، در این بازی هم ادامه پیدا کرد.

پویول گل پیروزی را وارد دروازه آلمان کرد

با این حال تسلط اسپانیا منجر به زدن گل های بیشتر نشد و اسپانیا مانند دوبازی گذشته اش باز هم با نتیجه یک بر صفر برنده شد.

زابی آلونسو در خصوص تاکتیک تیمش گفته بود: " ما دیده بودیم که آلمان وقتی جلو می افتد، عقب نشینی می کند و با اتکا بر ضد حمله های بر تعداد، بر گل های خود می افزاید. این چیزی بود که ما را نگران می کرد."

شاید به همین دلیل اسپانیا بی حساب دست به حمله نزد و با صبر و حوصله کار را پیش برد و نهایتا توانست در دقیقه 73 به گل دست یابد.

اسپانیا سیزده بار و هلند نه باردر جام جهانی حضور داشته اند اما این نخستین دیدار آنها در این بازی ها خواهد بود.

با بیشتر بازیکنان اسپانیا که صحبت می کردم، همه متفق القول ضمن تجلیل از بازی هلندی ها، دیدار فینال را مسابقه ای دشوار می دانستند.

به هرحال پیروزی آلمان می توانست تکرار فینال تاریخی جام 1974 باشد، اما در واقع این بازی تکرار فینال یورو 2008 بود که با همین نتیجه باز هم آلمان بازنده مسابقه بود و تقدیر این بود که نخستین قهرمانی یکی از دو این فینالیست، نخستین جامی باشد که اروپایی ها خارج از قاره می برند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.