به روز شده:  22:01 گرينويچ - شنبه 10 ژوئيه 2010 - 19 تیر 1389

فوتبال

آلمان مثل جام قبلی سوم شد

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

در دیدار رده بندی جام جهانی فوتبال، تیم ملی آلمان با برتری 3-2 مقابل اروگوئه مانند جام جهانی 2006، عنوان سوم رقابت ها را نصیب خود کرد.

این بازی با حضور 40 هزار تماشاگر در ورزشگاه نلسون ماندلای شهر پورت الیزابت و به قضاوت بنیتو آرخوندیا از مکزیک برگزار شد.

حالا از جام نوزدهم فقط دیدار پایانی اش باقی مانده. جامی که مثل رقابت های ویمبلدون در تنیس، بارش بی وقفه باران از مشخصه های آن بود و در طول این بازی هم سیل آسا می بارید.

یواخیم لو در این بازی تیمش را با چند تغییر نسبت به دیدارهای قبلی به زمین فرستاد. مولر که به خاطر محرومیت بازی با اسپانیا را از جایگاه ویژه تماشا می کرد، مجدداً کنار زوج طلایی اش مسعود اوزیل قرار گرفته بود. آئوگو، یانسن و کاکائو هم در جمع 11 مرد اصلی حاضر بودند. هانس یورگ بوت نیز درون دروازه جای مانوئل نویر را گرفته بود.

نیمکت نشینی فیلیپ لام در شرایطی رخ داد که در روزهای گذشته اظهاراتش درباره حفظ بازوبند کاپیتانی و تقدیم نکردن آن به میشاییل بالاک بازتاب گسترده ای در رسانه های ورزشی سراسر جهان داشت.

عجیب تر از نیمکت نشینی لام، قرار نگرفتن کلوزه در ترکیب اصلی بود. او که تاکنون 14 گل در جام های جهانی به ثمر رسانده، همین یک بازی را فرصت داشت تا رکورد رونالدو را بشکند و برترین گلزن تاریخ جام جهانی شود.

در طرف مقابل، خورخه فوچیله در قلب خط دفاعی و لوئیز سوارز ستاره تیم ملی اروگوئه که دیدار مقابل هلند را به خاطر محرومیت از دست داده بودند مجدداً در ارنج اصلی آبی آسمانی ها قرار داشتند.

پس از میدان داری آلمان در دقایق نخست، نوبت به دیگو فورلان رسید تا در دقیقه 6 دو بار شوت بزند. بار اول منجر به خطای هند شد و بار دوم نیز ضربه خطرناک ایستگاهی اش از بالای دروازه بیرون رفت.

فورلان و هم تیمی هایش در این جام با اروگوئه به افتخاری دست یافتند که برای ستاره های پر فروغ فوتبال این کشور در دهه های 80 و 90 مثل انزو فرانچسکولی، روبن سوسا و دانیل فونسکا رویایی بیش نبود.

در دهمین دقیقه فریدریش زننده یکی از گل های تیمش به آرژانتین، دیرک افقی را هدف گرفت. توپ برگشتی را توماس مولر زد ولی دیگو گودین توپ را قبل از ورود به دروازه برگشت داد.

در دقیقه 19 اولین گل این بازی پر گل به ثبت رسید. شلیک شوان اشتایگر توسط موسلرا برگشت داده شد و توماس مولر از برترین های جام جهانی 2010 تیمش را 1-0 پیش انداخت و خودش هم سومین مرد 5 گله بازی ها شد.

توماس مولر به عنوان مرد برتر زمین انتخاب شد

این گل 10 دقیقه بعد پاسخ داده شد. شوان اشتایگر اگرچه از ستاره های این جام است اما روی خط میانی زمین اشتباه کرد و توپش را دیگو پرز ربود. پاس عمقی این بازیکن به سوارز رسید و مهاجم پر فروغ آژاکس هم توپ را برای ادینسون کاوانی برید تا نتیجه را 1-1 کند.

در نیمه دوم و دقیقه 51 دیگو فورلان ضمن پیش انداختن اروگوئه، در صدر جدول گلزنان جام به اسنایدر، ویا و مولر پیوست. پاس عرضی اگیدیو آره والو و موقعیت شناسی استثنایی فورلان که در حالتی بی تعادل به توپ ضربه زد، او را 5 گله کرد.

بسیاری از منتقدان، روزهای حضور فورلان در منچستر یونایتد را دورانی کم فروغ می دانند اما دو روز قبل، سرالکس فرگوسن ضمن تمجید از شرایط آن روزهای فورلان گفت: مشکل فقط این بود که زوج او و نیستلروی متناسب با یکدیگر نبودند.

چهار دقیقه بعد، بازی مجدداً مساوی شد. ارسال جروم بواتنگ روی سر مارسل یانسن نشست و به تور دروازه چسبید. موسلرا سنگربان جوان اروگوئه روی این گل مقصر بود و خروج ناموفقی داشت. اسکار تابارز سرمربی اروگوئه در رقابت های مقدماتی بارها از این ناحیه ضربه خورد و 4 دروازه بان مختلف را آزمود تا سرانجام، گلر 24 ساله لاتزیو را برای جام جهانی انتخاب کند.

از این لحظه تا قبل از به ثمر رسیدن گل برتری آلمان، نماینده شایسته آمریکای جنوبی بارها با لوئیز سوارز خطرساز شد اما از به تساوی کشاندن بازی بازماند.

در دقیقه 73 اشتفان کیسلینگ به جای کاکائو به زمین آمد. او چهار دقیقه پس از ورود از سمت چپ محوطه جریمه اروگوئه شوت زد که موسلرا با کف دستش توپ را برگرداند.

در دقیقه 80 تونی کروس جوان جای مارسل یانسن را گرفت. یک دقیقه بعد، آلمان موفق شد برای سومین بار دروازه اروگوئه را باز کند.

کرنری که مسعود اوزیل ارسال کرد در شلوغی مقابل محوطه شش قدم و با اشتباه کاپیتان گودین، به سامی خدیرا رسید تا تیمش را 3-2 پیش بیاندازد.

اروگوئه در دقایق باقی مانده بی محابا حمله می کرد. در دقیقه 89 کاوانی از زمین خارج شد تا سباستین آبریو 34 ساله به زمین بیاید. او در بازی با غنا، آخرین پنالتی تیمش را وارد دروازه ریچارد کینگسون کرد.

یواخیم لو برای کشتن چند ثانیه از زمان بازی و مهار حملات بی امان اروگوئه، مسعود اوزیل را از زمین بیرون کشید و یک بازیکن ترک تبار دیگر یعنی سردار تاسچی را به میدان فرستاد.

آرخوندیا دو دقیقه وقت تلف شده برای بازی در نظر گرفت. در ثانیه های آخر، فریدریش پشت محوطه جریمه سوارز را با خطا متوقف کرد تا یک ضربه ایستگاهی نصیب اروگوئه شود.

فورلان پشت توپ ایستاد و با ضربه ای استثنایی، دیرک افقی را به لرزه در آورد. توپی که اگر گل می شد، بازی را به وقت اضافه می برد و فورلان را تا قبل از بازی فردا، به تنهایی آقای گل جام می کرد.

اروگوئه ای ها و آلمانی ها مبهوت از ضربه زیبای فورلان بودند که داور مکزیکی در سوت خود دمید و آلمان با پیروزی 3-2 مقابل اروگوئه روی سکوی سوم جام جهانی آفریقای جنوبی قرار گرفت. توماس مولر هم به عنوان مرد برتر زمین انتخاب شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.