فینال نوزدهم؛ امید هلند به ضد حمله‌ها

بازی فینال جام جهانی امسال بین تیم های اسپانیا و هلند در نگاه اول مسابقه ای بسیار جالب و اسرار آمیز به نظر می رسد. اسپانیا با قهرمانی جام ملت های اروپا در سال 2008 ثابت کرد که یکی از بهترین تیم های فوتبال جهان است و تیم هلند هم با سوابق طولانی در ارائه فوتبالی خوب نیازی به معرفی ندارد.

هلند کشوری است که یوهان کرویف را به فوتبال جهان عرضه کرد، ولی با وجود داشتن بازیکنان خوب و خلق آنچه "فوتبال تمام عیار" نامیده می شود هلند هیچگاه به قهرمانی جهان نرسیده است.

تیم ملی فوتبال هلند در رقابت های جام جهانی 1974 و 1978 به فینال رسید و نایب قهرمان جهان شد. این تیم در سال 1988 با برخورداری از بازیکنان ارزنده ای مثل مارکو فان باستن، فرانک رایکارد و رود گولیت به قهرمانی جام ملت های اروپا رسید. ولی از آن زمان تاکنون کارنامه تیم هلند چندان درخشان نبوده است.

با توجه به بازیکنانی که هلند در اختیار داشته می توان گفت که این تیم در 20 سال گذشته در صحنه رقابت های بین المللی دستاورد درخوری نداشته است. هلند بازیکنان خوبی داشته اما در مقاطع و لحظات مهم و سرنوشت ساز نتوانسته آنچه را که لازم است از خود نشان دهد.

بازیکنان خوبی مثل دنیس برکمپ، برادران دی بوئر، پاتریک کلویورت، ادوین فان درسار، کلارنس سیدورف، ادگار داویدز، یپ استم و رود فان نیستلروی فوتبال ملی خود را بدون مدال به پایان بردند و همراه با تیم ملی هلند در رقابت های جهانی به جایی نرسیدند.

Image caption ویا و اسنایدر برای به دست آوردن عنوان گلزن برتر جام در رقابت اند

در جام جهانی 1990 ایتالیا هلند در مرحله یک هشتم در برابر آلمان غربی با نتیجه 2 بر یک شکست خورد. صحنه تف پرانی بین فرانک رایکارد و رودی فولر مهاجم آلمان جزو حوادث ماندگار آن جام شد.

در جام جهانی 1994 آمریکا هلند در مرحله یک چهارم نهایی با شکست سه بر دو در مقابل برزیل از رقابت ها حذف شد. و در جام جهانی 1998 این بار در مرحله نیمه نهایی وقتی که کار به ضربات پنالتی کشید بازهم برزیل هلند را شکست داد.

در جام جهانی سال 2002 در نهایت تعجب تیم ملی هلند حتی نتوانست به رقابت های اصلی راه یابد و در جام جهانی 2006 آلمان، هلند با شکست یک بر صفر در برابر پرتغال در مسابقه ای بسیار خشن که در آن 16 کارت زرد داده شد از دور رقابتها حذف شد.

روز یکشنبه فوتبال کشوری که بازیکنانی مثل یوهان کرویف را تربیت کرده بالاخره در موقعیتی قرار خواهد گرفت که واقعا لیاقت آن را دارد یعنی مصاف برای قهرمانی جهان.

تیم فعلی هلند بازیکنان بسیار با استعداد و خارق العاده ای مثل وسلی اسنایدر و آرین روبن را دارد. (نکته جالب اینکه باشگاه اسپانیایی رئال مادرید در تابستان سال گذشته در کمال ناباوری هر دو آنها را فروخت). اما هلند برای رویارویی با اسپانیا باید هر آنچه را که دارد و ندارد به میدان بیاورد.

برای به ثمر رساندن گل در یک مسابقه فوتبال کنترل بازی و حفظ توپ و موقعیت یک شرط اساسی است و تیم ملی فوتبال اسپانیا به این لحاظ چنان نیرومند است که معمولا حریفان آن در طول 90 دقیقه بازی مثل ارواح سرگردان فقط باید دنبال توپ و پاس کاری اسپانیا بدوند.

Image caption شاید بهترین امید هلند این باشد که اجازه دهد تیم اسپانیا بر زمین احاطه داشته باشد و روی ضد حمله های سریع حساب باز کند

آندرس اینیستا و ژاوی هرناندز بدون هیچ تردیدی بهترین پاسکاری را در تمام فوتبال جهان دارند. در یک کلام یافتن نقطه ضعف در تیم ملی اسپانیا بسیار دشوار به نظر می رسد.

ایکر کاسیاس یک دروازه بان مستحکم و کاملا قابل اعتماد، جزو بهترین دروازه بانان جهان است. در خط دفاعی کارلوس پویول و جرارد پیکه سنگری غیرقابل عبوراند.

داوید ویا و فرناندز تورس در خط حمله جزو خطرناک ترین مهاجمان فوتبال جهان هستند. علاوه بر این تیم وینسته دل بوسکه از استعدادهای جوانی مثل پدرو که در بازی با آلمان درخشید برخوردار است و روی نیمکت ذخیره هم ستاره هایی مثل سسک فبرگاس را دارد.

سئوال دشوار این است که برت فان مارویک مربی تیم ملی هلند برای تضمین پیروزی این تیم و بالاخره رسیدن به موقعیتی که درخور تاریخ فوتبال این کشور باشد چه می تواند بکند؟

فوتبالی که در مسابقات فینال جام جهانی بازی می شود معمولا بسیار بسته و کنترل شده است. شاید بهترین امید هلند این باشد که اجازه دهد تیم اسپانیا بر زمین احاطه داشته باشد و روی ضد حمله های سریع حساب باز کند. این روش فوتبال تمام عیار نخواهد بود ولی در برابر تیم نیرومندی مثل اسپانیا شاید بتواند دریچه ای از امید را به روی هلند بگشاید.

مطالب مرتبط