به روز شده:  16:26 گرينويچ - 11 ژوئيه 2010 - 20 تیر 1389

فوتبال

اسپانیا تاریخ فوتبال را ورق زد و قهرمان جام جهانی شد

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

تیم ملی فوتبال اسپانیا با گل زنی آندرس اینیستا در دقیقه 117 و برتری 1-0 مقابل هلند، قهرمان نوزدهمین دوره جام جهانی فوتبال شد. هلند نیز برای سومین بار به عنوان نایب قهرمانی رسید.

حالا بعد از اروگوئه، ایتالیا، آلمان، برزیل، انگلستان، آرژانتین و فرانسه، اسپانیا هشتمین کشوری است که در تاریخ 80 ساله جام جهانی به عنوان نخست دست می یابد.

هلندی ها که 25 بازی قبلی شان طی 22 ماه گذشته را نباخته بودند، مقابل اسپانیایی مغلوب شدند که در همین جام مقابل سوئیس شکست خورده بود. پهلوانان سرخ، در برابر پاراگوئه و قبل از آن روبروی شیلی 10 نفره نیز با مشقت فراوان به برتری رسیده بودند.

اسپانیا اما در این تورنمنت پر ماجرا، بازی به بازی بهتر شد و با غلبه بر آلمان در نیمه نهایی سزاوارانه پا به فینال گذاشت تا با ارائه نمایشی برتر، برای نخستین بار در تاریخ فوتبال این کشور روی سکوی برتر جام جهانی فوتبال بایستد.

اسپانیا در این تورنمنت پر ماجرا، بازی به بازی بهتر شد و برای نخستین بار روی سکوی برتر جام جهانی فوتبال ایستاد

به این ترتیب، آرین روبن، اسنایدر، فان درفارت و هم تیمی ها، مجدداً تاریخ را برای لاله های نارنجی تکرار کردند. پیش از آن ها، یوهان کرویف، آری هان، رود کرول، برادران فان دی کرکوف، راب رنسن برینک، جانی رپ، یوهان نیسکنس و دیک نانینگا در دهه 70 میلادی از بوسه زدن بر جام طلایی باز مانده بودند.

رود گولیت، مارکو فان باستن، فرانک ریکارد و رود گولیت در دهه 80 و جام جهانی 90 نیز همچون اسلاف نامدارشان هرگز فاتح جام جهانی نشدند.

ادوین ون درسار، مارک اوور مارس، کلارنس سیدورف، فیلیپ کوکو، رود فان نیستلروی، دنیس برگ کمپ، برادران دی بوئر و پاتریک کلایورت، ادگار داویدز و دیگر ستاره های 10 سال اخیر فوتبال هلند هم در جام جهانی عاقبت به خیر نشدند.

برت فان ماروایک هم مثل رینوس میشل در جام 1974 و ارنست هاپل در جام 1978 که هیچ کدام در قید حیات نیستند، در آخرین گام متوقف شد.

شصت و چهارمین بازی جام جهانی 2010 با حضور 85 هزار تماشاگر در ورزشگاه ساکرسیتی شهر ژوهانسبورگ و به قضاوت هووارد وب از انگلستان برگزار شد.

قبل از شروع بازی، کاناوارو کاپیتان آتزوری جام را به زمین آورد. یک تماشاگر اسپانیایی به سمت جام حمله ور شد اما پلیس ها او را متوقف کردند.

در ترکیب سورمه ای پوش های اسپانیا، هشت بازیکن از بارسلونا حضور داشتند، دو بازیکن از رئال مادرید و کاپده ویلا هم از ویا رئال.

دقایق نخست بازی با میدان داری اسپانیایی ها همراه بود. ضربه سر راموس در چهارمین دقیقه با واکنش استکلنبورگ مواجه شد. در دهمین دقیقه نیز راموس توپ خوبی از اینیستا گرفت که هایتینگا مداخله کرد و توپ را به کرنر فرستاد.

در دقیقه 15 فان پرسی کارت زرد گرفت و یک دقیقه بعد هم پویول. داور انگلیسی در این بازی شانزده مرتبه دست به جیب شد که یکی از کارت هایش قرمز بود.

این داور اما اشتباه بزرگی را در دقیقه 28 مرتکب شد. جایی که نایجل دی یونگ با فنون ورزش های رزمی، ژابی آلونسو را نقش زمین کرد اما فقط با یک کارت زرد جریمه شد. 10 نفره شده هلند و فاصله زیاد زمانی تا پایان مسابقه می توانست از دردسرهای اسپانیا برای کسب جام قهرمانی بکاهد.

در دقیقه 60، پدرو رودریگز جایش را به خسوس ناواس داد.

یک دقیقه بعد، آرین روبن فقط یک بغل پا تا جاودانگی فاصله داشت. استارت تماشایی و جا ماندن خط دفاعی اسپانیا نویدبخش گل برتری هلند بود اما ضربه نهایی روبن به پای سنگربان با تجربه اسپانیا خورد تا نتیجه همچنان 0-0 بماند.

در هفتادمین دقیقه ناواس توپ را در میان سردرگمی مدافعان نارنجی پوش برای ویا آماده کرد اما مهاجم جدید بارسا نتوانست خودش را از جمع 5 گله های جام نوزدهم جدا کند.

گل اسپانیا

گل اسپانیا در دقیقه 117 بازی به ثمر رسید

ثانیه هایی بعد، الیرو الیا جای درک کوئیت پر تلاش را در زمین گرفت.

در دقیقه 84، روبن باز هم فرصت طلایی دیگری نصیب روبن شد. او مثل موقعیت قبلی به قلب خط دفاعی اسپانیا زد و از همه پیش افتاد. پویول با حرکت دست سعی در متوقف کردن او داشت و چه بسا اگر روبن می افتاد، داور خطا را اعلام می کرد. روبن اما به حرکتش ادامه داد و در موقعیتی نا متعادل، مغلوب پنجه های قبراق ایکر کاسیاس شد.

روبن پس از خراب کردن این موقعیت به شدت به داور اعتراض کرد و با کارت زرد جریمه شد.

در دقیقه 88 فابرگاس به جای ژابی آلونسو به زمین آمد تا ویسنته دل بوسکه سرمربی تاریخ ساز فوتبال اسپانیا فقط تعویض برای وقت های تلف شده در اختیار داشته باشد.

به این ترتیب وقت قانونی به پایان رسید و دو تیم در دو وقت اضافی 15 دقیقه ای مقابل هم قرار گرفتند.

در دقیقه 95 پاس زیبای اینیستا به فابرگاس و تک به تک شدن او با استکلنبورگ، می توانست اسپانیا را به گل برساند اما فابرگاس به جای پاس به ویا، خودش زد و سنگربان هلند هم مهار کرد.

در دقیقه 99، سومین بازیکن رئال مادرید هم به زمین آمد اما برای هلند. فان درفارت که پنالتی زن قهاری هم هست به جای دی یونگ وارد میدان شد. دقایقی بعد فان برونکهورست هم جای خود را به ادسون برافید داد. بازوبند کاپیتانی هلند در دقایق باقی مانده به فان درفارت رسید.

روی پیراهن اینیستا نوشته "دنی خارکه همیشه با ما است." دانیل خارکه کاپیتان تیم اسپانیول بود که پارسال در اثر حمله قلبی در 26 سالگی درگذشت

در نیمه دوم وقت های تلف شده، فرناندو تورس جای داوید ویا را گرفت. ستاره کم فروغ اسپانیا در جام نوزدهم، در این بازی هم هیچ کاری برای تیمش انجام نداد.

در دقیقه 108، حرکت پا به توپ اینیستا پشت محوطه جریمه با خطای جان هایتینگا مواجه شد و و داور هم کارت زرد دوم را به او نشان داد تا هلندی ها 12 دقیقه باقی مانده را با یک یار کمتر بازی کنند.

در دقیقه 115، ضربه ایستگاهی هلندی ها را اسنایدر نواخت که توپ به بدن فابرگاس خورد و روانه کرنر شد اما هووارد وب و کمک هایش که کلاً در این مسابقه قضاوتی رویایی نداشتند، اعلام ضربه دروازه کردند.

یک دقیقه بعد، اسپانیا مزد بازی روان و رو به جلوی خود را گرفت. اینیستا روی اشتباه مدافعان هلندی صاحب توپ شد و بر خلاف جریان بازی که تمام موقعیت ها را از دست داده بود، این بار توپ را به تور رساند تا چند کار را با هم انجام دهد. ورق زدن تاریخ فوتبال جهان، در آوردن پیراهن، نشان دادن شعاری که روی پیراهن زیری نوشته بود، و سرانجام دریافت کارت زرد در هیاهوی فراموش نشدنی ساکرسیتی.

روی پیراهن اینیستا نوشته شده بود: دنی خارکه همیشه با ما است. دانیل خارکه کاپیتان تیم اسپانیول (رقیب همشهری بارسلونا) بود که پارسال به خاطر حمله قلبی در 26 سالگی درگذشت.

هلندی ها به سمت کمک داور یورش برده بودند و معتقد به آفساید بودند اما تصاویر آهسته نشان می داد که اینیستا حرکتش را بیش از یک متر، بیرون از دام آفساید هلندی ها آغاز کرده بود.

سه دقیقه تا پایان بازی مانده بود اما کاسیاس از همین حالا می گریست. فرناندو تورس هم که به خاطر مصدومیت روی زمین افتاده بود از همین حالا داشت گریه می کرد.

در دقایق باقی مانده خدشه ای به گل اینیستا وارد نشد و سورمه ای پوش های اسپانیا در حضور ملکه و ولیعد این کشور جام قهرمانی را نصیب خود کردند. اینیستا به عنوان مرد برتر میدان انتخاب شد. کاسیاس 29 ساله با 111 بازی ملی جام قهرمانی را بالای سر برد.

برترین های جام جهانی

ديگو فورلان ستاره پنج گله اروگوئه به عنوان بهترين بازيكن شناخته شد و توپ طلا را تصاحب كرد. وسلی اسنايدر از هلند و داوید ويا از اسپانیا توپ های نقره‌ای و برنزی را نصیب آن خود كردند.

كفش طلا به توماس مولر از آلمان رسيد. ويا و اسنايدر كفش نقره‌ای و برنزی را دريافت كردند. توماس مولر همچنین به عنوان بهترين بازيكن جوان جام جهانی برگزیده شد.

اسپانيا برنده جايزه بازی جوانمردانه فيفا شناخته شد و دستكش طلایی هم در جامی که دروازه بان هایش چندان موفق نبودند، نصیب ايكر كاسياس دروازه بان این تیم شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.