قهرمانی اسپانیا و شادی فوتبال دوستان

مهمترين دستاورد هر جام جهانی پس از سال ها انتظار و تدارک، مسابقات مقدماتی و یک ماه نبرد بین 32 تیم، لحظات فراموش نشدنی ای هستند که در تاریخ فوتبال و خاطره فوتبال دوستان ثبت می شوند.

شاید در گرما گرم چنین فضای پر التهابی از روی حادثه و گاه تعصب، برخی اوقات اصالت و سلامت فوتبال به عنوان یک ورزش تحت الشعاع قرار بگیرد. اما پهلوانان سرخ – لقب تیم ملی اسپانیا – با پایداری و پایبندی به ذات فوتبال يک فینال به یادماندنی را در تاریخ فوتبال جهان ثبت کردند.

پیروزی اسپانیا نه فقط افتخاری بی سابقه برای فوتبال این کشور بلکه یک پیروزی ضروری و امید بخش برای حرمت فوتبال بود. مسابقه ای که با وجود لکه هایی در نهایت آبرویی را برای فوتبال جهان خرید.

تیم اسپانیا با احاطه کامل زمین و حملات پیاپی در همان ربع ساعت اول مسابقه نشان داد که توپ و میدان از آن کیست. تیم هلند که از پیش از مسابقه هم گفته بود برای کسب پیروزی به هر وسیله ای متوسل خواهد شد جريان روان بازی را با خطاهای پیاپی و ایجاد فضای التهاب برهم زد.

درست است که هلند لحظاتی آفرید که می توانست راه را برای پیروزی آن تیم هموار کند، ولی تاکتیک جنگ روانی و اعمال خشونت آن نتوانست حریف معجزه گر خود را از مسیری که در پیش گرفته بود منحرف سازد.

بازی رنگها

Image caption اینیستا تنها گل بازی فینال را زد

در مسابقه فینال غلبه پهلوانان سرخ بر میدان از همان ابتدا آشکار بود و هر چه می گذشت تیم هلند اندک نشان از سرخی در لباس نارنجی رنگ خود را باخته و با هر خطای خشونت آمیز و هر واکنش عصبی به ناتوانی خود، کارت دیگری می گرفت و چهره آن به زردی بیشتری می گرایید.

حیله های هلندی ها و ایجاد فضای عصبی آنطور که برزیل را کلافه و به زانو درآورد نتوانست مشکلی برای اسپانیا ایجاد کند. تيم هلند با 25 کارت زرد و يک کارت قرمز خشن ترين و اسپانیا با 8 کارت زرد خوش اخلاق ترین تیم در جام جهانی امسال معرفی شدند.

هر چند بازی هلند در مسابقه فینال با اصالت و کمال مشهود در آثار سینمایی استنلی کوبریک اصلا قابل مقایسه نیست ولی به قول یک مفسر فوتبال در مادرید: "پهلوانان سرخ با متانت خود پرتغال کوکی ( اشاره به فیلم Clock work Orange ساخته کوبریک) را از کار انداختند."

اسپانیا ستاره دار شد

اسپانیا با پیروزی در فينال در کنار سایر قهرمانان جام جهانی قرار می گیرد و لباس رسمی این تیم به یک ستاره مزین شد. اما اگر شکوفایی فوتبال اين کشور مثل ده سال گذشته ادامه یابد اسپانیا برای قهرمانی در جام های بعدی و افزودن ستاره های بیشتر به پیراهن خود مثل برزیل، ایتالیا آرژانتین و یا آلمان و به 80-70 سال نیاز نخواهد داشت.

Image caption اسپانیا با پیروزی در فينال در کنار سایر قهرمانان جام جهانی قرار می گیرد

جام باشگاهی این کشور در اوج شکوفایی و رونق است، استعدادهای جوان به تعداد زیاد تربیت می شوند و با پیروزی در جام ملت های اروپا 2008 و اکنون در جام جهانی حد انتظار از فوتبال این کشور به سطح دیگری ارتقا خواهد یافت. طولی نخواهد کشید که مفسران و تحلیلگران در توصیف فوتبال این یا آن تیم بگویند که سبک اسپانیایی دارد.

پیروزی اسپانیا در عین حال پیروزی بزرگی برای فوتبال اروپا است. این اولین بار است که یک تیم اروپایی در خارج از این قاره به قهرمانی جهان می رسد و چه تیمی بهتر از اسپانیا که قهرمان اروپا است می توانست این وظیفه را انجام دهد.

اسپانیا البته همیشه تیم خوش تکنیک و خوش اخلاقی بوده و در دو دهه گذشته ستارگان فراوانی را به فوتبال اروپا عرضه کرده است. اما گذشته از تحول وسیع در فوتبال حرفه ای چیز دیگری که پیروزی های اخیر را ميسر کرده مفهوم "امید" است.

ويسنته دل بوسکه، مربی اسپانيا قبل از آغاز جام جهانی گفته بود که تيم اين کشور جزو شانسهای قطعی نيست اما از زمره اميدواران است. امسال امید و خودباوری در تیم اسپانیا موج می زد. شاید همین عامل بود که "پهلوانان سرخ" را در مصافی طولانی با حریفی نه چندان جوانمرد، خونسرد و هوشمند نگاه داشت.

قهرمانان از راه می رسند

Image caption پیروزی اسپانیا پیروزی بزرگی برای فوتبال اروپا است

پس از یک شبانه روز هیجان و مستی پیروزی، روز دوشنبه مادرید از چرت کوتاه بعد از ظهر برخاست تا زیر آفتاب و در گرمای نیمه تابستان به استقبال پهلوانان سرخ برود.

بازيکنان تيم با وجود خستگی مسابقه شب قبل و پرواز طولانی همانطور که در زمين هم نشان داده بودند با متانت ساعات طولانی به ابراز احساسات مردم پاسخ گفته و جام را با آنان شريک شدند.

فردای پیروزی اسپانیا در جام جهانی 2010 درعین حال آغاز دوران امید به پیروزی های بیشتر است. مردم اسپانیا گردآورندگان و کلکسیونرهای مشهوری نیستند ولی از نگاه یک ناظر به خوبی می توان دید که آوردن دو جام به خانه طی دو سال گذشته علاقه آنها را به جمع آوری جام های بیشتر تحریک کرده است.

دوستی از هم اکنون پیراهنی به همین مناسبت برای خود طراحی کرده و دوخته است. در پشت این پیراهن که به سه بخش تقسیم شده در وسط عکس جام جهانی امسال و قهرمانی اسپانیا، در سمت راست آن جام ملت های اروپا و قهرمانی اسپانیا در سال 2008 قرار گرفته و در سمت چپ نیز در کنار فضای خالی برای تکمیل نقش پیراهن، این جمله کوتاه نوشته شده است: "جام ملت های اروپا 2012، ما می توانیم".

مطالب مرتبط