اسپانیا در صدر رده بندی فیفا جای گرفت

تیم ملی فوتبال اسپانیا پس از قهرمانی در جام جهانی، در رده بندی فیفا مقام اول را که در اختیار برزیل بود از آن خود کرد.

در این رده بندی هلند، نایب قهرمان جهان با دو پله صعود در جای دوم قرار گرفت و برزیل پس از ماه ها صدرنشینی به رده سوم سقوط کرد.

تیم ملی فوتبال ایران در این رده بندی با سه پله سقوط نسبت به ماه مه، پائین تر از تیمهایی چون قبرس، لیتوانی و بورکینافاسو در رده شصت و چهارم جای گرفت.

با این حال بجز استرالیا، ژاپن و کره جنوبی، باقی تیم های آسیایی پائین تر از ایران قرار گرفته اند.

بهترین تیم آسیایی در این رده بندی استرالیاست که رده بیستم را در اختیار دارد.

تیم فوتبال انگلستان با آنکه از نظر فیفا بدترین نمایش تاریخ خود را در جام جهانی ارائه کرد، با یک رده صعود هفتم شده است.

به گزارش فیفا تیم انگلستان در میان 32 حاضر در جام جهانی 2010 در جای سیزدهم قرار گرفت و تیم های ایتالیا و فرانسه قهرمان و نایب قهرمان دوره پیش که در مرحله گروهی حذف شدند، بیست و ششم و بیست و نهم شدند. با این حساب فقط سه تیم دیگر حاضر در این دوره نمایشی ضعیفتر از فرانسه داشتند.

در رده بندی جهانی فیفا در میان سی تیم برتر فرانسه با 12 پله (در حال حاضر در رده 21) شدیدترین سقوط و پاراگوئه (در حال حاضر در رده 16) با 15 پله صعود، بیشترین صعود را داشته اند.

رده بندی فیفا نخستین بار در سال 1992 معرفی شد و از آن زمان رده نخست آن همواره در اختیار شش تیم برزیل، فرانسه، ایتالیا، آلمان، آرژانتین و اسپانیا بوده است و برزیل بیش از هر تیم دیگری صدرنشینی این فهرست را تجربه کرده است.

این رده بندی با مرورعملکرد جهانی تیمها در چهار سال گذشته و با توجه به آخرین مسابقات جهانی شان انجام می شود.

این مسابقات شامل بازی های دوستانه نیز می شود و عواملی چون امتیاز به دست آمده در بازی، تعداد گل زده و خورده و کنفدراسیونی که آن کشور در آن عضویت دارد، در این رده بندی موثر است.