"فقط با کارت اعتباری ویزا می توانید برای المپیک بلیت بخرید"

دوستاران ورزش که می خواهند برای تماشای بازی های المپیک سال 2012 در لندن با استفاده از کارت های اعتباری بلیت بخرند، تنها می توانند از طریق کارت ویزا بهای بلیت را بپردازند.

این محدودیت نتیجه قراردادی است که بین شرکت ویزا ، حامی مالی، و المپیک بسته شده است.

تنها کارت های اعتباری و کارت های حساب بدهی که ویزا صادر کرده باشد در فروشگاه ها و دستگاه های خودپرداز واقع در اماکن وقوع بازی های المپیک قابل استفاده است.

مسئولان اداره نظارت بر تجارت منصفانه (OFT) که مسئول اعمال قوانین حفاظت از مصرف کننده گان و رقابت های سالم است، اعلام کرده اند که مشغول بررسی این موضوع هستند تا در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهند.

از زمان برگزاری مسابقات المپیک سئول در سال 1988، کارت ویزا رسما به عنوان تنها وسیله پرداخت برای تماشای بازی ها و یا حضور در دیگر رویدادهای مربوط به المپیک مورد قبول واقع شده است.

یک سخنگوی کمیته برگزارکننده المپیک لندن گفته است که انعقاد این نوع قرارداد کاملا طبیعی است :" ویزا تنها کارت رسمی و تنها شیوه پرداخت برای شرکت در رویدادهای المپیک 2012 لندن است، همانطور که در بازی های 2008 پکن و مسابقات ونکوور در اوایل سال بود."

در بریتانیا، ویزا صادر کننده بیشترین تعداد کارت های نقدی است. پنجاه و سه میلیون مصرف کننده در بریتانیا دارای کارت نقدی ویزا هستند در حالی که تنها بیست و دو میلیون نفر از کارت نقدی 'مسترکارد' استفاده می کنند.

اما پیتر ویکری اسمیت، مدیر عامل انجمن مصرف کنندگان گفت: " به نظر ما تبعیض قائل شدن برای بسیاری از هوادارن ورزش در بریتانیا آن هم به این صورت عادلانه نیست."

او اضافه کرد: " ما می خواهیم کمیته المپیک صرف نظر از اینکه مردم دارنده چه نوع کارتی هستند، گام های لازم جهت دسترسی یکسان مردم به بازی ها را بردارد."

شرکت ویزا اعلام کرده است که مصرف کنندگان می توانند با تهیه کارت هایی از پیش پرداخت شده که در طول دوره مسابقات المپیک معتبر است از حضور در رویدادهای المپیک بهره ببرند.

در سال 2006 اتحادیه اروپا در نحوه توزیع بلیت برای بازی های جام جهانی فوتبال آلمان مداخله کرد.

در جام جهانی 2006 ، مسترکارد قراردادی مشابه با فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا)، داشت. اما بعد از مذاکره با اتحادیه اروپا، فیفا تصمیم گرفت که شیوه های دیگر پرداخت را نیز قبول کند.

قرارداد ویزا نمونه ای تازه از اعمال کنترل شدید حامیان مالی و برگزار کنندگان رویدادهای بزرگ جهانی بر نحوه عرضه بلیت ها و سازماندهی این رویدادهاست.