تراکتورسازی و پرسپولیس محکوم شدند

Image caption پرسپولیس تهران و تراکتور سازی تبریز به پرداخت 300 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده اند

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که در پی دیدار جنجال برانگیز روز دوشنبه بین دو تیم پرسپولیس تهران و تراکتور سازی تبریز، این دو تیم به پرداخت 300 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده اند. همچنین تراکتور سازی از داشتن تماشاگر در دو دیدار خانگی و پرسپولیس در یک دیدار خانگی محروم شده اند.

بنا به حکم این کمیته که بر روی سایت فدراسیون فوتبال ایران منتشر شده، آمده است: "تیم تراکتورسازی به دلیل تخلفات تماشاگران منتسب مبنی بر فحاشی و توهین و استعمال الفاظ رکیک نسبت به داوران و تیم مقابل و آتش زدن و پرتاب اشیا محترقه و دود زا، پرتاب سنگ بطری و اشیاء مختلف به داخل زمین مسابقه به برگزاری دو دیدار خانگی بدون حضور تماشاگران، توبیخ کتبی با درج در پرونده و پرداخت مبلغ سیصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می شود."

در این حکم همچنین آمده است: "تیم پرسپولیس تهران نیز به دلیل تخلف تماشاگران منتسب مبنی بر فحاشی توهین و پرتاب بطری و اشیاء مختلف به داخل زمین مسابقه به توبیخ کتبی با درج در پرونده و پرداخت مبلغ سیصد میلیون ریال و برگزاری یک دیدار خانگی بدون حضور تماشاگر محکوم شد."

بر اساس این حکم رسول خطیبی، بازیکن تیم تراکتورسازی "به دلیل اعتراض به نحوه قضاوت که منجر به تحریک و تهییج تماشاگران و فحاشی آنها به داوران مسابقه و پرتاب اشیاء به داخل زمین مسابقه شد، نیز به دو جلسه محرومیت از همراهی تیم مربوطه و حضور در مسابقات رسمی و پرداخت مبلغ پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد."

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در حکم دیگری تیم شهرداری تبریز را به دلیل تخلف تماشاگران منتسب، در جریان دیدار تیمهای شهرداری تبریز و استقلال تهران به برگزاری یک دیدار خانگی بدون حضور تماشاگران منتسب با هماهنگی سازمان لیگ برتر و پرداخت مبلغ سیصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

Image caption پرسپوليس با یک گل از سد تراکتورسازی تبریز گذشت

در جریان بازی پرسپولیس و تراکتور سازی در ورزشگاه آزادی تهران که با نتیجه یک بر صفر به سود میزبان پایان یافت، فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک از سوی تماشاگران دو تیم، تلویزیون ایران را وادار به قطع صدای عادل فردوسی پور گزارشگر مسابقه در ورزشگاه آزادی كرد تا گزارشگر داخل استودیو، دقایق باقی مانده از بازی را گزارش كند.

پیمان یوسفی گزارشگر داخل استودیو که نیمه دوم این بازی را گزارش کرد، علت قطع صدای ورزشگاه را فحاشی برخی تماشاگران عنوان کرد.

در عین حال پس از قطع صدای ورزشگاه، شعارهای شدیداللحن بعضی تماشاگران در حین پخش گزارش رادیو ورزش صداوسیمای ایران هم به وضوح شنیده می شد.

خبرگزاری فارس در حاشیه این مسابقه نوشته است: "در اواخر مسابقه تماشاگران هوادار تراکتورسازی برخی از صندلی های ورزشگاه را شكستند و آن ها را به كنار زمین پرتاب كردند و برخی از آنها را نیز آتش زدند."

در پی این حوادث، مرتضی تمدن استاندار تهران دستور داد که فورا جلسه فوق‌العاده كمیته ورزش شورای تامین استان تشكیل شود. هدف از تشکیل این جلسه، "ریشه‌یابی حوادث روز سه شنبه و پیگیرد قانونی عوامل دست اندركار" عنوان شده است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری تهران، مسئولان حراست سازمان تربیت بدنی، مدیر كل تربیت بدنی استان تهران و مسئولان ورزشگاه آزادی از جمله افراد حاضر در جلسه فوق العاده شورای تامین استان تهران خواهند بود.

استاندار تهران گفت: "شایسته نیست در هر بازی شهروندان تهرانی دچار دلهره و اضطراب شده و عده‌ای سودجو و آشوب طلب مخل آسایش مردم شوند."