'نگران بودجه المپیک لندن نیستیم'

ژاک روخه، رییس کمیته بین المللی المپیک، نگرانی هایی را که در باره احتمال کاهش بودجه مورد نیاز برای برگزاری المپیک ۲۰۱۲ میلادی در لندن وجود دارد، رد کرده است.

آقای روخه که از تاسیساتی که در شرق لندن برای بازی های المپیک ۲۰۱۲ میلادی در نظر گرفته شده است، بازدید می کرد، با اشاره به برنامه های دولت بریتانیا برای کاهش ۲۷ میلیون پوندی منابع مالی این بازی ها، بودجه در نظر گرفته شده را کم ولی منطقی خواند.

او همچنین گفت که تحت تاثیر پیشرفت قابل توجه فعالیت های مربوط به ساخت ورزشگاه ویژه این بازی ها قرار گرفته است و اضافه کرد "اولویت اول این است که به سختی کار کنیم. اولویت دوم این است که به سختی کار کنیم و اولویت سوم هم این است که به سختی کار کنیم."

او در حالی که داشت در بستن پیچ های دو هزار و دوازدهمین صندلی استادیوم المپیک به کارگران کمک می کرد، گفت که "این، آخرین پیچ های این استادیوم است و هرکسی می داند که آخرین پیچ ها، معمولا سخت ترین پیچ ها هستند."

آقای روخه در شرایطی در لندن بود که همزمان، گروهی از بازرسان از طرف کمیته بین المللی المپیک، بازدید سه روزه ای را از روند آماده سازی شرایط برای برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۱۲ در لندن شروع کرده بودند.

او به "المپیک پارک" در استنفورد هم رفت، جایی که بیش از ۶۵ درصد از فضای آن برای برگزاری مسابقات آماده است. او همچنین به دهکده المپیک هم سر زد.

او گفت که "به نظر من بودجه ای که برای فراهم کردن مقدمات بازی های المپیک در نظر گرفته شده است، حتی با وجود تقاضای دولت برای کاستن ۲۷ میلیون پوند از آن، بودجه ای منطقی است. "

آقای روخه اضافه کرد: "ما در نقطه ای هستیم که باید هر یک پوند، به درستی هزینه شود."

او همچنین در باره محل اصلی برگزاری رقابت های المپیک گفت که "آنجا ورزشگاه زیبایی است و به نظر من، میراث بزرگی برای این شهر خواهد بود."

هنوز در باره این که بعد از مسابقات المپیک، چطور از این ورزشگاه استفاده شود تا از نظر اقتصادی به صرفه باشد، تصمیمی گرفته نشده است، ولی مسولان باشگاه فوتبال "وست هم یونایتد" به حضور در این ورزشگاه ابراز علاقه کرده اند.

آقای روخه تاکید کرده است که وضعیت ورزشگاه المپیک بعد از بازی ها، شامل مسیر دو و میدانی هم می شود. ایجاد یک ورزشگاه برای دو ومیدانی، یکی از وعده های مسولان شهر لندن به مقامات کمیته بین المللی المپیک در زمان رقابت ها برای به عهده گرفتن میزبانی این بازی ها بود.

ولی بی بی سی دریافته است که شرکتی که مسول قراردادهای مربوط به فروش یا اجاره زمین و تاسیسات ورزشی بعد از برگزاری بازی های المپیک است، هنوز مالکیت زمین محل احداث آنها را به دست نیاورده است.

بارونس فورد، رییس این شرکت می گوید که "دولت جدید، مانع پیشبرد کار می شود، برای مثال، نمی گذارد ما وارد مذاکرات مربوط به فروش ورزشگاه شویم."

او اضافه می کند: "لازم است که ما با آزادی بیشتری در این زمینه پیش برویم و تمام این تفاهم ها و قراردادها را نهایی کنیم."

یک سخنگوی "اداره جوامع و دولت محلی" گفت که دولت این شرکت را نزدیک به سه سال قبل از برگزاری مسابقات ایجاد کرد و این شرکت طرح و برنامه هایی دارد که از مالکیت این پارک در بلندمدت، اطمینان لازم به دست آید.

او اضافه کرد: "هنوز بعضی موضوع های مالی و فنی در باره انتقال زمین به این شرکت باقی مانده است که باید حل و فصل شوند. هرچند هماهنگی های مربوط به این مسایل در آخرین مراحل هستند."