نحوه تهیه بلیت برای المپیک ۲۰۱۲

پل دایتون مدیر اجرایی کمیته برگزاری مسابقات المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن
Image caption بلیطهای مسابقات المپیک و پارا المپیک 2012 در بهار سال ۲۰۱۱ به فروش می روند.

پل دایتون مدیر اجرایی کمیته برگزاری مسابقات المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن در مصاحبه ای اختصاصی با بخش چینی سرویس جهانی بی بی سی جزییاتی را در مورد نحوه فروش بلیت، قیمت بلیت و درآمد حاصل از فروش آن ارایه می کند و همچنین به علاقمندان توصیه می کند که چگونه می توانند خود را برای تماشای این مسابقات آماده کنند:

"بلیتها در بهار سال ۲۰۱۱ به فروش می روند. یعنی در ماه های مارس و آوریل سال ۲۰۱۱. و در صورتی که شمار متقاضیان از تعداد بلیتهای موجود بیشتر باشد، بلیتها به قید قرعه تقسیم خواهند شد. به طول کلی ۱۰ میلیون بلیت برای عرضه موجود است که ۸ میلیون آن برای رقابتهای المپیک و ۲ میلیون دیگر برای مسابقات پاراالمپیک است. از همین الان هم سایت ویژه ای را راه اندازی کرده ایم تا علاقمندان خرید بلیت پیشاپیش ثبت نام کنند. تا به حال یک میلیون و چهارصد هزار نفر در این سایت ثبت نام کرده و مشخص کرده اند که به چه رشته های ورزشی ای علاقمند هستند. به همین دلیل از همین حالا برای ما مشخص است که عده بسیار زیادی علاقمند به خرید بلیت هستند."

آیا مسئولیت اجرای برنامه ثبت نام صرفا در اختیار تشکیلات بریتانیایی است؟

تبلیغات مربوط به ثبت نام عمدتا در بریتانیا انجام گرفته و اغلب کسانی که ثبت نام کرده اند، افراد مقیم بریتانیا هستند ولی عملا همه به این سایت دسترسی دارند. هرکسی می تواند به سایت مراجعه کند و در آنجا ثبت نام کنند.

یعنی مثلا، اگر کسانی در چین علاقمند باشند که ثبت نام کنند، این امکان را خواهند داشت؟

البته که می توانند. و وقتی که ثبت نام کنند مرتبا اطلاعات به روز شده ای را در مورد رشته های ورزشی ای که به آن علاقمندند دریافت خواهند کرد.

شهروندان چینی عملا بلیت خود را باید از طریق کمیته ملی المپیک چین خریداری کنند. اصولا روش سنتی و معمول فروش بلیت در خارج از اروپا از طریق کمیته های ملی المپیک کشورهاست. هرکدام از این کمیته ها سهمیه مشخصی دارند. کمیته المپیک چین هم سهمیه خاص خود را خواهد داشت.

یعنی خرید و فروش بلیت در هر کشور مستقیما توسط کمیته ملی المپیک آن کشور اداره می شود؟

معمولا کمیته ملی المپیک در هر کشوری مسئولیت فروش را به دفاتر و آژانس های خدماتی واگذار می کند. مثلا آژانسهای مسافرتی و از این قبیل.

ممکن است به طور مختصر و ساده نحوه خرید بلیت را تشریح کنید؟

عملا باید تا ماه مارس یا آوریل ۲۰۱۱ صبر کنید. یعنی تا زمان آغاز رسمی روند فروش بلیت. در این تاریخ جزییات نحوه خرید بلیت در تمام کشورها رسما اعلام می شود. در مقطع فعلی تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که برای سفر خود برنامه ریزی کنید و فکر کنید که علاقمند به تماشای چه رقابتهای ورزشی ای هستید.

می توانید بگویید که قیمت هر بلیت حدودا چقدر خواهد بود؟

قیمت بلیتها در ماه اکتبر رسما اعلام خواهد شد. البته بلیتها قیمت ثابتی ندارند. بسته به رشته ورزشی و نوع بلیت قیمت آن فرق می کند.

روش فروش و توزیع بلیت به چه ترتیب است؟ غیر از اینترنت روش دیگری هم هست؟

فکر می کنم در این دوره و زمان اغلب مردم برای خرید بلیت از اینترنت استفاده کنند. اما روش های دیگری هم برای خرید بلیت در نظر گرفته خواهد شد و این در هرکشوری متفاوت است مثلا در چین نحوه فروش بلیت با هماهنگی کمیته ملی المپیک و آژانسهای خدماتی ای که مسئولیت فروش بلیت به آنها واگذار شده است، تعیین خواهد شد.

آیا شما نسبت به فروش بالای بلیت خوش بین هستید؟

بله، با توجه به پیش ثبت نامهایی که در مقطع کنونی در بریتانیا صورت گرفته، به نظر می رسد که استقبال خوب باشد.

فکر می کنید درآمد حاصل از فروش بلیت چقدر باشد؟

بودجه ای که برای برگزاری مسابقات المپیک برای ما در نظر گرفته شده حدود دو میلیارد پوند است و انتظار داریم که حدود ۲۰ درصد این مبلغ یعنی تقریبا ۴۰۰ میلیون پوند را از طریق فروش بلیت تامین کنیم.