جزئیاتی از ساخت پارک المپیک

تام کاری، رئیس بخش رسانه های تحویل پروژه المپیک در گفتگویی اختصاصی با بخش چینی سرویس جهانی بی بی سی در مورد پیشرفت هایی که در ساخت پارک المپیک حاصل شده و چالش های پیش رو صحبت می کند. در این گفتگو، آقای کاری از تاثیر بحران اقتصادی جهان بر روند ساخت پارک المپیک نیز می گوید:

تقریبا دو سوم کار ایجاد زیر ساخت ها و احداث محل وقوع مسابقات ورزشی تکمیل شده است.

ما پروژه ساخت پارک المپیک را در ماه مه 2008 شروع کردیم. در طی دو سالی که گذشته بسیاری از اهدافمان به ثمر رسیده است.

در حال حاضر یک استادیوم بزرگ احداث شده که سقف آن هم آماده است.

گنجایش استادیوم 80 هزار نفر است. تا به حال 6400 صندلی نصب شده و قصد داریم هر چه زودتر کار نصب صندلی های تماشاچیان را تمام کنیم.

ساختمان دائمی محل ورزش های آبی با سقفی شبیه به موج هم به اتمام رسیده است. استخرها را هم پر از آب کرده اند و آنها را امتحان کرده اند.

کار روی پیست دوچرخه سواری هنوز ادامه دارد ولی سقف آن به پایان رسیده است. همینطور یک زمین موقت بسکتبال احداث شده است که سقف آن هم آماده است.

به طور کلی، همانطور که پیش بینی کرده بودیم تا تابستان سال آینده پارک المپیک تکمیل خواهد شد.

شما گفتید که تقریبا دو سوم کار ساخت پارک المپیک به پایان رسیده است. آیا تا به حال روند کار مطابق با برنامه زمانی که در نظر داشتید پیش رفته است؟

بله، ما درست طبق برنامه زمانی پیش رفته ایم. ما همیشه می گفتیم که ساخت پارک یک سال قبل از برگزاری المپیک تمام می شود، یعنی تابستان 2011. کمیته برگزاری المپیک برنامه زمانی را برای احداث و به عمل آوردن آزمایش های فنی تخمین زده است و ما هم تا به حال طبق آن پش رفته ایم.

پس همه چیز طبق برنامه پیش رفته است؟

بله، البته ما به خودمان اجازه نمی دهیم که کاملا خوشبین باشیم چون همیشه در اواخر کار ممکن است چیزهایی پیش بیاید که فکرش را نمی کردیم اما هدف ما این است که تا تابستان سال آینده همه کارها تمام شود.

به غیر از پارک المپیک، چه پروژه های ساخت و ساز دیگری در دست دارید؟

ما مشغول ساخت تعداد زیادی خانه در دهکده المپیک هستیم تا ورزشکاران و مقامات دست اند کار المپیک بتوانند در طول بازی ها در آنها زندگی کنند. در دهکده المپیک یازده بلوک ساختمانی شامل 2800 آپارتمان می سازیم که بعد از اتمام بازی ها برای فروش به بازار ارائه می شود. نزدیک به هزار دستگاه آپارتمان دو و یا سه اتاق خوابه هستند که برای زندگی خانوادگی کاملا مناسبند. علاوه بر آن باید جاده و پل های تازه بسازیم و خطوطی جدید برای مترو احداث کنیم تا جوابگوی ترافیک و ازدحام ناشی از برگزاری المپیک باشد. ساخت همه اینها در طول دو سال چالش بزرگی است اما فعلا همه چیز مطابق برنامه پیش رفته است.

بودجه شما برای این کار چقدر است؟

بودجه ای که دولت به ما اختصاص داده است 9 میلیارد و سه میلیون پوند است.

آیا بحران اقتصادی تاثیری بر بودجه شما داشته است؟

چیزی که بیشتر از همه تحت تاثیر بحران اقتصادی قرار گرفت بودجه ساخت آپارتمان ها بود. اول قرار بود بودجه آپارتمان ها به طور خصوصی تامین شود. اما وقتی که پیشنهاد نهایی را به ما دادند، ما شرایط آن را نپذیرفتیم و تصمیم گرفتیم بخشی از بودجه المپیک را به ساخت آپارتمان ها اختصاص دهیم و به جای آن در بخش های دیگر صرفه جویی کنیم.

آیا فقط دولت این بودجه را تامین می کند؟

بخشی از آن را دولت و بخشی دیگر از درآمد بلیت بخت آزمایی تامین می شود.

با ساختن پارک المپیک می خواهید چه چیزی را به دنیا ارائه دهید؟

چیزی که ما در نظر داشتیم خاصیت ماندگاری پارک المپیک بود. البته ویژگی های هر ورزش با هم فرق می کند ولی ما می خواستیم ورزشگاه های مختلف را طوری طراحی کنیم که برای دراز مدت هم بشود از آن استفاده کرد و یا طوری ساخته شوند که بعد از مسابقات المپیک بتوان آن را تغییر داد. مثلا گنجایش محل ورزشهای آبی در حال حاضر هفده هزار نفر است اما بعد از المپیک دیگر نیاز به این گنجایش نیست. پس ما آن را طوری طراحی کرده ایم که بشود گنجایش آن را بعد از پایان مسابقات به سه هزار نفر رساند. یا مثلا استادیوم اصلی، هشتاد هزار نفر گنجایش دارد اما بعد از بازی ها تغییر می کند.

در ضمن شهردار لندن هم شرکتی را به نام میراث پارک المپیک تاسیس کرده است. در حال حاضر این شرکت سرگرم بررسی این مسئله است تا ببیند چطور می توان بخش های مختلف پارک را، بعد از پایان دور بازی های المپیک، به مراکز عمومی دیگر تبدیل کرد.