محلول نمک و نوشابه بود یا شامپاین؟

شادمانی دوچرخه سواران ایرانی
Image caption سایت های خبری نزدیک به دولت خواستار تنبیه دوچرخه سواران شده اند

هفته گذشته رسانه های دولتی در ایران تصاویری از دوچرخه سواران ملی پوش منتشر کردند که روی سکوی قهرمانی، به شادمانی پرداخته و مایع درون بطری های مشروبات الکلی را می افشانند.

باز کردن بطری های شامپاین اگرچه در مراسم توزیع جوایز رشته های ورزشی دوچرخه سواری، موتور سواری و اتومبیلرانی مرسوم است اما بعد از انقلاب اسلامی هرگز سابقه نداشته که ورزشکاران ایرانی چنین کاری را انجام دهند.

دوچرخه سواران مزبور، قادر میزبانی و حسین عسگری قهرمانان آسیا و از پر افتخارترین دوچرخه سواران تاریخ ایران هستند.

سایت های خبری نزدیک به دولت، به شدت نسبت به اتفاقاتی که در چین رخ داده بود واکنش نشان دادند.

سایت رجانیوز نوشت: "این رکابزنان در حرکتی غیر معقولانه و غیر اسلامی، هدیه شرکت مشروب سازی را دریافت ‌کردند و محتویات آن را خارج می‌کردند تا به سوژه خوبی برای رسانه‌ها تبدیل شوند."

این سایت نزدیک به دولت در ادامه تاکید کرد: "با نگاهی به عکس ها می توان این مطلب را درک کرد که رفتار متخلفان هرگز سهوی نبوده بلکه آن ها با آگاهی کامل چنین حرکتی را مرتکب شدند و هیچ نگرانی از تبعات چنین رفتاری در چهره آن ها دیده نمی‌شود."

با شدت گرفتن انتقادات در رسانه های دولتی و پخش گسترده تصاویر در شبکه های مجازی و سپری شدن چند روز از ماجرا، سرپرست تیم اعزامی مصاحبه ای با خبرگزاری فارس انجام داد و گفت: "برگزار كنندگان تور چين به احترام ركابزنان مسلمان ايران، محتويات داخل بطری ‌های مشروب را با نوشابه و نمک عوض کرده بودند."

كاظم خاتون آبادی گفت که او و رکابزنان به همراه نماينده حراست و رئيس سازمان عقيدتی و سياسی باشگاه اعزامی، در جلسه كميته انظباطی فدراسيون شركت كرده و به دفاع از خود خواهند پرداخت.

Image caption قادر میزبانی و حسین عسگری قهرمانان آسیا و از پر افتخارترین دوچرخه سواران تاریخ ایران هستند.

رجانیوز که واکنش فدراسیون دوچرخه سواری را کافی نمی داند، تشکیل جلسه کمیته انضباطی را "نمادین" خوانده است.

به رغم انکار سرپرست تیم اعزامی، رئیس فدراسیون دوچرخه سواری دیدگاه دیگری دارد و وجود محلول نوشابه و نمک را درون بطری ها تایید نمی کند.

به گزارش سایت تابناک، رئیس فدراسیون دوچرخه سواری ایران گفته است: "حسین عسگری و قادر میزبانی باید پاسخگوی رفتار خود باشد. متاسفانه این افراد رفتار ناشایستی از خود نشان دادند که ما هم متوجه این موضوع شدیم."

تابناک همچنین نوشته است: "این رفتار دور از شان و غیر اسلامی سوالات بسیار زیادی را نزد افکار عمومی به وجود آورده و اهالی ورزش منتظر برخورد جدی مسئولان متخلف هستند."

علی زنگی آبادی که خود قهرمان سابق آسیاست، به خبرگزاری ایرنا نیز گفته است : "پيش از وقوع اين مسئله با مسئولان اعزامی صحبت کرده و ایشان را به نسبت به احتمال وقوع اين گونه مسايل آگاه کرده بودم ولی متاسفانه آن ها به خط قرمز ها و هشدارها توجه نکردند."

گفتنی است، کمیته انضباطی فدراسیون دوچرخه سواری ایران روز چهارشنبه تشکیل جلسه خواهد داد. مسئولین عالی رتبه سازمان تربیت بدنی ایران تاکنون واکنشی به این ماجرا نشان نداده اند.

دو دوچرخه سوار اعزامی نیز از انجام مصاحبه با رسانه ها خود داری کرده اند.

مطالب مرتبط