فیفا 'بدرفتاری' با فوتبالیست های کره شمالی را بررسی می کند

تیم ملی کره شمالی
Image caption کره شمالی از برزیل، پرتغال و ساحل عاج شکست خورد

رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) از دولت کره شمالی درباره اتهام توبیخ دسته جمعی اعضای تیم ملی فوتبال این کشور و 'شایعه' مجازات مربی این تیم توضیح خواسته است.

رادیو آسیای آزاد ۲۸ ژوئیه خبر داد که اعضای تیم کره شمالی پس از سه شکست پی در پی در بازی های جام جهانی ۲۰۱۰، بطور دسته جمعی در پیونگ یانگ مورد سرزنش قرار گرفتند و حتی شایعه شده که کیم جونگ هون، مربی آنها نیز به کار اجباری در یک پروژه ساختمانی محکوم شده است.

سپ بلاتر، رئیس فیفا چهارشنبه ۱۱ اوت (۲۰ مرداد) در سنگاپور اعلام کرد که این سازمان به کره شمالی درباره اتهام یادشده نامه ارسال کرده و توضیح خواسته است.

رادیو آسیای آزاد نوشته بود که اعضای تیم کره شمالی به استثنای دو نفر آنها، روز دوم ژوئیه در پیونگ یانگ در برابر حدود ۴۰۰ نفر از جمله مقام های دولتی، ورزشکاران و خبرنگاران ورزشی شدیدا توبیخ شدند.

بر اساس این گزارش، فوتبالیست های کره شمالی همچنین مجبور شدند که در برابر حضار از مربی خود به شدت انتقاد کنند.

رادیو آسیای آزاد گزارش خود را به یک منبع ناشناس که او را تاجر چینی معرفی کرده، نسبت داده است.

مطبوعات کره جنوبی که تحولات کره شمالی را از نزدیک دنبال می کنند این خبر را تایید نکرده اند. رسانه های رسمی کره شمالی هم در این خصوص خبری منتشر نکرده اند.

کیم جونگ هون ۵۳ ساله، در سال ۲۰۰۸ مربی تیم کره شمالی شد.

وی درباره کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی گفته بود: "اگر او نبود ما به جام جهانی‌نمی‌‌رفتیم."

کره شمالی در بازی های جام جهانی که در آفریقای جنوبی برگزار شد، از برزیل، پرتغال و ساحل عاج شکست خورد.

این تیم از برزیل ۲-۱ شکست خورد، اما مقاومت شدیدش در برابر برزیل باعث شد که دولت کره شمالی تصمیم بگیرد که بازی های بعدی را بطور زنده پخش کند.

بازی کره شمالی و پرتغال اولین رویداد ورزشی مهمی بود که بطور زنده از تلویزیون کره شمالی پخش شد، ولی شکست ۷- ۰ کره شمالی نتیجه ای نبود که پیونگ یانگ انتظار آن را داشت.

محمد بن همام، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا، گفته است ماه گذشته در کره شمالی با تعدادی از اعضای تیم ملی فوتبال این کشور دیدار کرد اما مربی در جلسه حاضر نبود.

او گفته است که نمی تواند گزارش رادیو آسیای آزاد را تایید کند اما ابراز امیدواری کرده است که تحقیقات فیفا ابهامات را برطرف کند.