به روز شده:  14:39 گرينويچ - جمعه 13 اوت 2010 - 22 مرداد 1389

فوتبال

تیم فوتبال دختران و ماجرای کلاه

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تیم ملی فوتبال دختران ایران در شرایطی نخستین بازی اش در المپیک نوجوانان را به ترکیه واگذار کرد که رئیس فدراسیون جهانی فوتبال می گوید ایران از لباسی هایی که قبلا برای تایید به فیفا ارسال شده بود استفاده نکرده است.

دیدار تیم های دختران ایران و ترکیه با برتری ۴-۲ ترکیه به پایان رسید.

این بازی تماشاگران ویژه ای مثل "سپ بلاتر"، رئیس فیفا و عده ای از مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک داشت.

خبرگزاری ایسنا با انعکاس نارضایتی شدید بلاتر از تغییر پوشش تیم دختران ایران نوشته است: "او در ابتدای مسابقه به سختی راضی به صدور اجازه برگزاری بازی شد. ضمناً فریده شجاعی به همراه نماینده فیفا از صبح روز مسابقه در بازارهای سنگاپور به دنبال پوشش یا کلاه مناسبی برای سر بازیکنان بود".

این در حالی است که در یک سال اخیر، اخبار متعددی از طراحی لباس های اسلامی در ایران و رو نمایی از لباس های اسلامی تیم فوتبال دختران ایران منتشر شده بود.

فیفا اعلام کرده است کلاهی که قبل از این فدراسیون فوتبال ایران برای گرفتن تاییدیه به فیفا ارسال کرده بود، با کلاهی که بازیکنان در روز مسابقه قرار بود با آن بازی کنند تفاوت داشت.

گفتنی است فدراسیون فوتبال ایران قصد داشت از لباس های مورد تایید فیفا استفاده کند اما با نارضایتی مرضیه اکبرآبادی، معاونت امور بانوان سازمان تربیت بدنی، این فدراسیون ناگزیر به تغییر لباس ها شد.

ایسنا همچنین از تلاش محمد علی ‌آبادی و بهرام افشارزاده رئیس و دبیر کمیته المپیک ایران برای جلب رضایت بلاتر خبر داده و تاکید کرده است: "بلاتر گفت بگذارید در بین دو نیمه صحبت کنیم. آن هم با ناراحتی خاصی که در صورتش نمایان بود".

در بین دو نیمه، بلاتر ضمن اعتراض به مقامات ایرانی اعلام کرد: "این لباس صورت خوشی برای شما در دنیا ندارد. همچنین برای ما هم مشکل‌ساز است".

رییس فدراسیون فوتبال ایران گفت برای راحتی بیشتر بازیکنان، کلاه گشادتری بر سر آنان گذاشته اند.

با ادامه رایزنی مقامات ایرانی، در شرایطی که قرار نبود نیمه دوم مسابقه برگزار شود، رئیس فیفا اجازه برگزاری این نیمه را صادر کرد.

در عین حال، امروز جمعه به سرپرست کاروان ورزشی ایران اعلام شده که تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران نمی ‌تواند با کلاه های بازی اول، در بازی دوم حضور پیدا کند.

فیفا تاکید کرده است ایران باید از همان کلاهی که در عکس های ارسالی اش به فیفا معرفی کرده بود استفاده کند.

تیم فوتبال دختران ایران قرار است روز یکشنبه با گینه نو بازی کند.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران در واکنش به نارضایتی فیفا گفته است: "تلاش می کنیم برای بازی دوم، نظر فیفا را جلب کنیم".

علی کفاشیان نارضایتی مقامات فیفا را تایید کرده و گفته است که تا آخرین لحظه بازی مقابل ترکیه، به اتفاق سایر مسئولین کاروان ایران، با فیفا مشغول مذاکره بر سر نوع لباس دختران بوده است.

کفاشیان به خبرگزاری ایسنا می گوید: "ما برای این که بازیکنان راحت‌تر باشند، کلاه گشادتری را برای آن‌ها در نظر گرفتیم و در جنس و دوختش کمی تغییرات ایجاد کردیم".

اما بهرام افشارزاده، دبیر کمیته ملی المپیک نظر دیگری دارد.

آقای افشارزاده به خبرگزاری فارس گفته است: "فدراسیون فوتبال ایران باید بهتر از این عمل می کرد. ورزش نیاز به رایزنی و رفت و آمد دارد و افرادی را می خواهد که از حق ورزشکاران دفاع کنند".

بهرام افشارزاده می گوید قدم بزرگی برداشتیم و کوه یخ را آب کردیم. اما فیفا ما را اذیت کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.