حمایت فوتبالیست‌ها از کریمی؛ پشتیبانی استیل آذین از آجورلو

علی کریمی
Image caption علی کریمی در سال 2004 مرد سال فوتبال آسیا شد

در پی اخراج علی کریمی از تیم فوتبال استیل آذین تهران به دلیل آن چه "روزه خواری در ملاء عام" عنوان شد، هیئت مدیره این باشگاه در جلسه فوق العاده ای در خصوص رسیدگی به این ماجرا از تصمیم مدیرعامل تیم حمایت کرد.

اعضای هئیت مدیره باشگاه استیل آذین در اطلاعیه ای ضمن قدردانی از مصطفی آجورلو، مديرعامل باشگاه اعلام کرده اند که از تصميم و توجه جدی او "نسبت به رعايت اصول و ضوابط دينی از طرف بازيكنان" پشتیبانی می کنند.

در این اطلاعیه آمده است: "با توجه به تشکيک و ترديدی که براي هيئت مديره باشگاه استيل آذين در خصوص ميزان صحت و کم و کيف گزارش های ارائه شده به مديرعامل محترم باشگاه به وجود آمده است ،پس از بحث و بررسی در باره موضوع مورد نظر، با پيشنهاد مديرعامل محترم برای ارجاع مورد به کميته انضباطی و تهيه گزارش لازم و ارائه گزارش به هيات مديره، به اتفاق آراء موافقت کرد."

در روزهای گذشته خبر اخراج علی کریمی بازتاب گسترده ای در رسانه ها و دنیای مجازی داشته است.

از چهره های فوتبالی در ایران، تاکنون هیچ کس موافقت خود را با اخراج مرد سال فوتبال آسیا در سال 2004 اعلام نکرده است. حتی چهره هایی مثل علی دایی که به زعم رسانه ها همواره رابطه پر تنشی با کریمی داشته نیز به بخش سایت گل گفته است که در حق کریمی ظلم شده است.

با این حال اخراج کریمی، موافقانی در صداوسیما و رسانه های نزدیک به دولت داشته است. بخش خبری شبکه اول صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به انتقاد شدید از کریمی پرداخت. خبرگزاری فارس نیز واکنش خوانندگان این سایت به اخراج کریمی را منتشر کرد که اغلب آن ها از اخراج کریمی راضی بودند.

مصطفی آجورلو، مدیرعامل باشگاه استیل آذین که حکم اخراج کریمی را صادر کرده است، به برنامه تلویزیونی 90 گفت: "من پاسدار انقلاب هستم. برای فوتبال نیامده‌ام بلکه برای حفظ ارزشهای انقلاب و دینی خودم آمده ام."

معاون حقوقی باشگاه استیل آذین نیز در گفتگو با خبرگزاری فارس، از قوانين مجازات اسلامی صحبت کرده و افرادی که انظار عمومی فعل حرام انجام دهن را مستحق 10 روز تا دو ماه حبس يا تحمل 74 ضربه شلاق دانسته است.

محمد کوثری، نماينده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با این به خبرگزاری، خواستار حذف اشخاصی كه به زعم او چنين تخلف‌هایی را مرتكب می ‌شوند، از عرصه ورزش شده."

اما در طرف مقابل، واکنش حامیان کریمی در رسانه ها و دنیای مجازی نیز چشمگیر بود. صفحه حمایت از علی کریمی در فیس بوک، در مدتی کمتر از 3 روز، ده ها هزار عضو گرفته است. کمپین حمایت از کریمی نیز بلافاصله پس از شکل گیری، متنی را درباره اقدام باشگاه استیل آذین، به زبان انگلیسی تنظیم کرد و از اعضایش خواست آن را به فیفا را ارسال کنند.

محمد دادکان، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است: "عيسی به دين خود و موسی به دين خود. آقايان در خفا هزاران مشكل دارند و وقتی كسی در ظاهر اشتباهی می ‌كند می ‌خواهند آبروی او را ببرند."

محمد غلامی، مهاجم استیل آذین نیز تاکید کرده که او به خاطر کریمی به استيل آذين آمده است. غلامی اظهارات مهرزاد معدنچی درباره ناهار خوردن دسته جمعی در روز مسابقه با استیل آذین را تایید کرده است.

معدنچی، بازیکن دیگر استیل آذین گفته بود: "روز بازی با استقلال همه بازيكنان تيم ما در رستوران غذا خوردند و 95 درصد فوتباليست ها نيز روزه نمی گيرند."

مهدی مهدوی کیا و حمید نشاط جو دیگر بازیکنان باشگاه استیل آذین به اتفاق حميد استيلی سرمربی فصل قبل استیل آذین نیز حمایت خود را از علی کریمی اعلام کرده اند. سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا هم به نقل از لوبیسا تمباکوویچ سرمربی استیل آذین نوشته است: "اين چيزها برای من كاملا جديد است و من تا به حال شاهد چنين اتفاقاتی نبوده‌ام."

بسیاری از حامیان کریمی، معتقدند که دلیل اخراج کریمی "روزه خواری" نیست و این اتفاق، صرفاً به خاطر انتقادات او از مدیرعامل باشگاه استیل آذین رخ داده است.

Image caption مصطفی آجورلو: متاسفانه بايد بگويم اکثر بازيکنان ما و بسياری از ورزشکاران ما روزه نمی گيرند

بابک معصومی، کاپیتان سابق تیم ملی فوتسال ایران به خبرگزاری ایپنا گفته است: "مردم باید بدانند زمانی که من به خاطر سرطان در بستر بیماری بودم و پزشکان از من قطع امید کرده بودند، شخص کریمی بود که با سخاوتش مثل همیشه تمام هزینه های بیمارستان مرا پرداخت کرد."

مصطفی آجورلو درباره واکنش ها به خبر اخراج کریمی به خبرگزاری ایسنا گفته است: "متاسفانه بايد بگويم اکثر بازيکنان ما و بسياری از ورزشکاران ما روزه نمی گيرند اما موضوع ما تظاهر به روزه خواری و پس از آن اعتراض و فحاشی نسبت به مسئولان فدراسيون فوتبال بوده است."

او افزود: "کريمی بايد به دو دليل از مردم عذرخواهی کند، ابتدا به دليل تظاهر در روزه خواری علنی و فحاشی و سپس به دليل دروغ گويی در اين دو مورد."

آجورلو در گفتگوی جداگانه ای با خبرگزاری فارس، درباره حمایت علی دایی از کریمی گفت: "دایی از فحاشی و رفتار گستاخانه دفاع نمی ‌كند. يقيناً اگر آقای دايی، موضوع را از من موضوع را سوال می ‌كرد، موضعش هم متفاوت می ‌شد."

کریمی در شرایطی به دلیل روزه خواری از فعایت در تیم باشگاهی اش محروم شده است که هنگام حضورش در بوندس لیگا، با اعلام قبلی به فلیکس ماگات سرمربی وقت بایرن مونیخ و موافقت او، با زبان روزه در تمرینات تیمش حاضر می شد.

مدیرعامل استیل آذین دلیل اصلی اخراج کریمی را روزه خواری عنوان کرده اما این موضوع، جایی در ساختار انضباطی فیفا ندارد.

فدراسیون جهانی فوتبال اگرچه همواره رعایت نکات انضباطی در قبال ستاره های فوتبال را ستوده است اما اخراج به خاطر روزه خواری در ملاء عام، پیش از این حتی در کشورهای اسلامی نیز سابقه ای نداشته و در ایران هم برای نخستین بار است که رخ می دهد.

مطالب مرتبط