دونده آفریقای جنوبی زن ماند

دونده ۲۲ ساله کنیایی در رقابت‌های بین‌المللی برلین رکورد ماده ۸۰۰ متر جهان را پس از ۱۳ سال فرو ریخت.

دیوید لکوتا رودیشا رکورد این ماده را به میزان ۲ صدم ثانیه جابه جا کرد و حدنصاب تازه ای به میزان یک دقیقه و ۴۱ ثانیه و ۹ صدم ثانیه را به جا گذاشت.

رکورد دار پیشین جهان در این ماده، ویلسون کیپ کتر کنیایی الاصل از دانمارک بود که رکورد خود را سال ۱۹۹۷ در کلن به ثبت رسانده بود.

در سایر مواد این رقابت ها، نستا کارتر از جامائیکا با رکورد ۹:۹۶ ثانیه در ۱۰۰ متر به قهرمانی رسید. در ۱۰۰ متر زنان هم شرون سمپسون از همین کشور سریعتر از رقبا از خط پایان گذشت.

در پرش ارتفاع زنان، آریان فریدریش آلمانی قهرمان شد. در پرتاب چکش زنان هم مدال طلا نصیب بتی هایدلر از همین کشور شد.

رایان ویلسون امریکایی برترین حدنصاب را در ۱۱۰ متر با مانع به جا گذاشت. بارتلز آلمانی که پارسال در همین ورزشگاه نفر سوم جهان شده بود، این بار هم به مدال برنز دست یافت.

در پرتاب دیسک، رابرت هارتینگ آلمانی که پدیده مسابقات جهانی برلین بود، در این تورنمنت هم خوش درخشید و قهرمان شد. در جمع شرکت کنندگان این ماده نامی از احسان حدادی رکورد دار پرتاب دیسک آسیا از ایران دیده نمی شود.

جوزپه گیبیلیسکو از ایتالیا در پرش با نیزه از روی مانع ۵ متر و ۷۱ سانتیمتری پرید. در پرش طول، کریستین ریف آلمانی با ۸ متر و شش سانتی متر قهرمان شد.

سمنیا زن باقی ماند

در رقابت های زنان این ماده هم کاستر سمنیا از آفریقای جنوبی به قهرمانی رسید. او پارسال در همین شهر، با اختلاف چشمگیر از خط پایان مسابقات قهرمانی جهان گذشت اما شائبه مرد بودن او حاشیه ساز شد. با اعتراض رسمی حریفان، فدراسیون جهانی هر گونه اعلام نظر را به انجام آزمایشات پزشکی موکول کرد.

برخی رسانه های اروپایی برای بررسی دقیق تر موضوع، حتی از تحقیق در محله این دونده نیز فروگذار نبودند.

لئونارد شوئنه، رئیس فدراسیون دو و میدانی آفریقای جنوبی در اعتراض به موضع فدراسیون جهانی از هیات مدیره "یاف" استعفا داد. با این حال آزمایش های پزشکی نشان می داد که سطح هورمون مردانه تسوسترون در خون کاستر سمنیا، سه برابر بیشتر از میزان متوسط در زنان است.

پس از چند ماه محرومیت سمنیا از حضور در مسابقات زنان، ششم جولای امسال، فدراسیون جهانی جنسیت سمنیا را زن تشخیص داد اما از انتشار جزئیات آزمایشات به دلیل حفظ حریم خصوصی این ورزشکار خودداری کرد.

او نیز ۹ روز بعد از موافقت ارگان جهانی دو ومیدانی، در رقابت های فنلاند به پیست مسابقات بازگشت.

سمنیا که ۱۹ ساله است با قهرمانی در رقابت های برلین، افزایش تدریجی آمادگی اش را به رخ مدعیان جهانی این ماده کشیده است.

فدرر فاتح تنیس سین سیناتی

راجر فدرر مرد شماره ۲ تنیس جهان، عنوان قهرمانی رقابت‌های سین سیناتی که از سری مسابقات ۱۰۰۰ امتیازی محسوب می شود را نصیب خود کرد. این چهارمین بار است که فدرر جام قهرمانی این تورنمنت را بالای سر می برد.

این تنیس باز سوئیسی در فینال موفق شد مردی فیش از آمریکا را از پیش رو بردارد. این رقابت‌ها پیش درآمدی است برای تنیس آزاد امریکا که آخرین گرانداسلم سال به شمار می رود.

فدرر از رقابت‌های ملبورن در ژانویه ۲۰۱۰ تاکنون هیچ تورنمنتی را فتح نکرده بود. او در شرایطی مهیای حضور در رقابت های نیویورک می شود که خوان مارتین دل پوترو مدافع عنوان قهرمانی از آرژانتین، به دلیل مصدومیت در این رقابت ها غایب است.

برتری بسکتبال آمریکا مقابل اسپانیا

در دیدارهای تدارکاتی تیم های راه یافته به جام جهانی ۲۰۱۰ بسکتبال، اسپانیا و آمریکا در مادرید به مصاف هم رفتند که در پایان آمریکا با اختلاف یک شوت و برتری ۸۶- ۸۵، نتیجه را به سود خود خاتمه داد.

آمریکا یکی از تیم های هم گروه ایران در گروه B جام جهانی است. برزیل، دیگر حریف ایران نیز مقابل استرالیا ۷۲ بر ۶۹ شکست خورد. نتایج سایر دیدارهای تدارکاتی به این شرح است.

- آرژانتین ۸۹ لبنان ۸۲ - ترکیه ۸۴ کانادا ۵۳ - فرانسه ۷۴ ساحل عاج ۶۶

گفتنی است، شانزدهمین دوره جام‌ جهانی بسکتبال از ششم شهریور در چهار شهر ترکیه برگزار خواهد شد. فهرست ۱۲بازیکن ایران، روز چهارشنبه و در آخرین تمرین اعلام می شود. ایران در گروه B با آمریکا، اسلوونی، برزیل، کرواسی و تونس هم گروه است.

تنیس زنان در مونترال

در رقابت‌های تنیس زنان در مونترال کانادا، رقابت کارولین ووزیناکی از دانمارک و سوتلانا کوزنتسووا از روسیه در مرحله نیمه نهایی به دلیل بارش باران نیمه تمام ماند و ادامه بازی به امروز دوشنبه موکول شد.

قبل از شدت گرفتن باران و قطع شدن مسابقه، ووزنیاکی در ست اول با نتیجه ۲-۰ از حریف خود پیش افتاده بود.

در دیگر دیدار نیمه نهایی این رقابت‌ها، ورا زوناره وا از روسیه و ویکتوریا آزارنکا از بلاروس رقابت خواهند کرد.

برتری لورکوزن با بالاک

در آخرین روز از هفته نخست فصل جدید بوندس‌لیگا، بایر لورکوزن و ماینس مقابل حریفان خود به پیروزی رسیدند.

در این بازی ها بوروسیا دورتموند در ورزشگاه خانگی مقابل ۷۳ هزار تماشاگر، ۲-۰ مغلوب لورکوزن شد. میشاییل بالاک ۹۰ دقیقه برای لورکوزن بازی کرد.

ماینس نیز با همین نتیجه از سد اشتوتگارت گذشت.

برتری رئال و ناکامی اوساسونا

رئال مادرید با سرمربیگری ژوزه مورینیو، در دیداری دوستانه با نتیجه ۳-۱ تیم فوتبال هرکولس را از پیش رو برداشت.

کریم بن ‌زما دو بار و آنخل دی ‌ماریا گل های کهکشانی ها را وارد دروازه تیم تازه‌وارد به لالیگا کردند. در این بازی مسعود اوزیل تازه ترین خرید تابستانی رئال، در ترکیب تیمش به میدان رفت.

در سایر بازی های دوستانه، اوساسونا با یک گل مغلوب رئال سوسیه داد شد. آتلتیک بیلبائو هم با ۳ گل کاتانیا را مغلوب کرد.