تیم بسکتبال ایران از برزیل شکست خورد

بازی ایران در برابر برزیل
Image caption ایران برای نخستین بار به مسابقات قهرمانی بسکتبال جهان راه یافته است

تیم ملی بسکتبال ایران در اولین بازی خود در مسابقات قهرمانی جهان با نتیجه ۸۱-۶۵ مقابل برزیل شکست خورد.

در این مسابقه که در سالن عبدی ایپکچی شهر استانبول در ترکیه انجام شد حامد حدادی با ۱۶ امتیاز، ۹ ریباند و ۵ بلاک شات بهترین بازیکن ایران بود، اما تیم برزیل با تکیه بر سرعت لئاندرو باربوسا، گارد بلند قامت تیم برزیل و باشگاه تورنتو رپتورز (۱۳ امتیاز) و ژیلبرتو جیووانونی (۱۷ امتیاز) موفق شد تیم ایران را شکست دهد.

تیم بسکتبال ایران برای اولین بار در تاریخ ورزش بسکتبال در ایران به مسابقات قهرمانی جهان راه یافته، اما در آسشتانه مسابقات صمد نیکخواه بهرامی کاپیتان و حامد آفاق گارد شوتزن خود را به دلیل آسیب دیدگی از دست داد.

ایران گرچه در کوارتر اول مسابقه با نتیجه ۱۲-۲۲ مغلوب برزیل شد، اما در کوارتر دوم موفق شد بازی را کنترل کند تا در پایان نیمه اول اختلاف کماکان ۱۰ امتیاز باقی بماند (۲۹-۳۹).

اما در چهار دقیقه اول کوارتر سوم که ارسلان کاظمی، فوروارد جوان ایران در ترکیب حضور نداشت، اختلاف به ۱۹ امتیاز به سود برزیل افزایش پیدا کرد.

هرچند بازگشت ارسلان به زمین، به واسطه تلاش زیاد این بازیکن در دفاع و حمله، تا اندازه‌ای شرایط را به سود ایران تغییر داد، اما فشار دفاعی برزیل بیش از آن بود که به ویژه گاردهای ایران بتوانند برنامه‌های تیمی خود را به راحتی اجرا کنند و حتی حامد حدادی، قادر به دریافت توپ در موقعیت های مناسب نبود.

در نهایت برزیل، که مقام قهرمانی آمریکا را در اختیار دارد، با نتیجه ۸۱-۶۵ ایران را مغلوب کرد، تا بر خلاف چهار سال قبل که در مرحله مقدماتی قهرمانی جهان حذف شد، گامی مهم به جلو برداشته باشد.

نکته مثبت ایران

مسئولان تیم ملی بسکتبال ایران و واسلین ماتیچ سرمربی صرب این تیم یک روز پیش از دیدار با برزیل اذعان کرده بودند که تا پیش از این دوره از مسابقات، بطور مشخص چند بازیکن – از جمله صمد نیکخواه بهرامی – بار تیم را به دوش می‌کشیدند و مصدومیت این بازیکن و حامد آفاق، شرایطی تازه برای تیم ایران ایجاد کرده است.

واسلین ماتیچ در شرح این شرایط تازه گفته بود: ما باید تیمی بازی کنیم و اذعان کرده بود که تیم ایران مجبور است شرایط تازه‌ای را تجربه کند.

در سه دوره مسابقات عمده ای که ایران پیش از این مسابقات تجربه کرده بود (قهرمانی آسیا در سال ۲۰۰۷، المپیک پکن در سال ۲۰۰۸، و قهرمانی مجدد آسیا در سال ۲۰۰۹) صمد نیکخواه بهرامی امتیاز آورترین بازیکن تیم ملی ایران بود.

حتی در مسیر اولین قهرمانی ایران در آسیا در سال ۲۰۰۷ که آیدین، برادر صمد که در آن زمان سمت کاپیتانی تیم را در اختیار داشت نیز در قید حیات بود، صمد بیشترین امتیازها را در تیم ملی ایران کسب کرد.

از این رو طبیعی است که مصدومیت و غیبت او در مسابقات قهرمانی جهان را بتوان بزرگترین ضربه به تیم ملی ایران تلقی کرد.

اما این غیبت موقعیتی نیز برای تغییر شرایط – به گفته مربیان – ایجاد کرد.

در این راه ارسلان کاظمی درخشان ترین بازیکن بود که برای اولین بار با پیراهن تیم ملی بزرگسالان ایران در تورنمنتی عمده به میدان می رفت.

ارسلان که عملا در ترکیب اصلی جایگزین صمد نیکخواه بهرامی شده، حدود ۳۵ دقیقه (بیش از سایر بازیکنان) در زمین حضور داشت، بیش از دیگران موقعیت پرتاب یافت (۱۱ پرتاب)، به اندازه مهدی کامرانی (بهترین مدافع ایران در سال‌های اخیر) توپ ربود و با شش ریباند، نقشی عمده در کنترل توپ‌های سرگردان ایفا کرد.

ضمن اینکه کارشناسان معتقدند هرچند کماکان بازیکنان بلندقد تیم ملی ایران نمی‌توانند جای خالی حامد حدادی را در زمین در هنگام استراحت و تعویض پر کنند و کماکان این نقطه ضعف تیم ملی ایران برطرف نشده، اما این تیم در مسابقه با برزیل، بازی تیم بهتری ارائه کرد.

تیم ملی ایران در دومین بازی خود در مسابقات قهرمانی بسکتبال جهان، در روز یک‌شنبه ۲۹ اوت به دیدار کرواسی می‌رود که مقابل آمریکابا نتیجه ۱۰۶-۷۸ مغلوب شد.

در دیگر بازی گروه ب که ایران نیز در آن قرار دارد، تونس، یکی از نمایندگان قاره آفریقا نیز که مانند ایران برای اولین بار به مسابقات قهرمانی جهان راه یافته، نتوانست تیم بلندقد اسلوونی رامهار کند و با نتیجه ۵۶-۸۰ شکست خورد.

بزرگترین شگفتی روز اول در گروه د رخ داد که فرانسه موفق شد اسپانیا، نایب قهرمان المپیک و به اعتقاد بسیاری، امید اصلی قهرمانی را۷۲-۶۶ شکست دهد.

مطالب مرتبط