تیم بسکتبال ایران مغلوب کرواسی شد

کاپیتان و سرمربی تیم بسکتبال ایران
Image caption عدم هماهنگی بازیکنان ایران و اختلاف قد آنها با بازیکنان کراوسی از دلایل این باخت عنوان شد

تیم بسکتبال ایران در دومین مسابقه خود در مرحله گروهی مسابقات قهرمانی بسکتبال جهان ۷۵-۵۴ مقابل کرواسی مغلوب شد.

تیم ایران که در بازی اول خود در گروه ب مسابقات مقابل برزیل با ۱۶ امتیاز اختلاف شکست‌ خورده بود، مقابل تیمی قرار داشت که در بازی اول کابوسی به نام آمریکا را تجربه کرده بود.

حامد حدادی سنتر بلند قامت تیم ملی ایران در طی مدت حضور خود در زمین ۲۷ امتیاز، ۹ ریباند و ۲ بلاک شات به نام خود ثبت کرد، اما تیم ایران با مشکلاتی جدی‌تر از آن روبرو بود که این نمایش چشمگیر بتواند در تغییر سرنوشت این تیم کمکی بکند.

آغاز خوب، پایان دردناک

بازی در شش دقیقه اول پایاپای پیش رفت (۱۲-۱۱ به سود کرواسی) و در کوارتر اول امیدواری هایی زودهنگام ایجاد شد که ایران در بازی دوم خود بتواند شانه به شانه تیم های مطرح اروپا و جهان حرکت کند.

اما کرواسی با گردش سریع توپ در حمله توانست از جمله شرایط درخشش و امتیازآوری آنته تومیچ، همتای ۲۱ ساله حامد حدادی در تیم کرواسی را فراهم کند و با کسب ۱۰ امتیاز پیاپی در برابر دو امتیاز ایران، اختلاف را افزایش دهد.

در کوارتر دوم برتری بارز میانگین قد تیم کرواسی مقابل ایران و ادامه فشار دفاعی این تیم به افزایش اختلاف امتیاز به سود کرواسی منجر شد به نحوی که در پایان نیمه اول ایران ۴۴-۲۴ از کرواسی عقب افتاده بود.

اما در آغاز کوارتر سوم کسب هشت امتیاز توسط ارسلان کاظمی و شش امتیاز توسط حامد حدادی، در کنار سه پرتاب بی ثمر کرواسی و سه بار لو رفتن توپ به دست بازیکنان این تیم به کاهش اختلاف به ۱۰ امتیاز (نتیجه ۵۰-۴۰ به سود کرواسی در دو دقیقه و ۱۰ ثانیه مانده به پایان کوارتر سوم) کمک کرد و عملاً مربی جوان تیم کرواسی را دچار نگرانی ساخت.

نقطه اوج بازگشت ایران در حمله آخر تیم کرواسی در کوارتر سوم رخ داد که ارسلان کاظمی در ثانیه های پایانی این کوارتر تلاش مارکو بانیچ، فوروارد ۲۰۶ سانتی متری کرواسی برای قراردادن توپ در سبد ایران را با قدرت بلاک و دفع کرد، که تشویق حاضران در سالن را به همراه داشت.

با این حال اتکای بازیکنان کرواسی به بازی گروهی، آمادگی آن‌ها برای تبدیل هر موقعیت در حمله به یک ضد حمله و موفقیت غیرمنتظره آن‌ها در پرتاب های سه امتیازی عملاً نه تنها امکان نزدیکتر شدن به کرواسی را از ایران گرفت، بلکه در ظرف کمتر از ۱۰ دقیقه، اختلاف را به ۲۰ امتیاز افزایش داد (نتیجه ۶۴-۴۴ به سود کرواسی در پنج دقیقه و ۱۰ ثانیه مانده به پایان بازی).

در نهایت هرچند ادامه امتیاز آوری حدادی و کاظمی به حفظ اختلاف کمک کرد، اما در نهایت ایران ۷۵-۵۴ از کرواسی شکست خورد.

دلایل باخت

ارسلان کاظمی در کنفرانس خبری پس از مسابقه عامل باخت را اختلاف قد بازیکنان کرواسی با بازیکنان ایران دانست و به عنوان نمونه گفت: گارد راس آن‌ها قدی برابر با فورواردهای ما داشت. او گفت: کروات ها از ما قوی‌تر بودند.

اما این تنها عامل باخت ایران نبود. واسلین ماتیچ، سرمربی تیم ملی ایران در کنفرانس خبری و در پاسخ به سؤال گزارشگر بخش فارسی بی بی سی که پرسید چه برنامه‌ای برای برد داشتید و چرا این برنامه موفق نشد، اذعان کرد که بازیکنان ایران نتوانستند برنامه‌هایی را که از قبل در مورد آن‌ها هماهنگی شده بود اجرا کنند.

با این حال او اشاره‌ای نکرد که این برنامه‌ها چه بودند، گرچه شواهد و موارد اجرا نشدن تاکتیک‌ها در زمین مشهود بود.

حامد حدادی که بیش از ۳۷ دقیقه (از ۴۰ دقیقه کل مسابقه) در زمین حضور داشت، در مواردی وقتی تیم اقدام به پرتاب های نابهنگام می کرد، در هنگام بازگشت به دفاع و رو به تیم مربیان ایران از او دلیل انجام حمله به شکل اجرا شده را می پرسید.

کارشناسان حاضر در سالن کماکان بر ضعف بازیکنان ذخیره ایران در ارائه عمل‌کردی هم‌سطح بازیکنانی چون حامد حدادی، یا اوشین ساهاکیان، بازیکنان بلند قامت ایران به عنوان یکی از دلایل ناکامی ایران تأکید می کنند.

مقایسه این نظر با نظر مایک شیشفسکی، سرمربی تیم ملی آمریکا درباره تعویض های پیاپی او بر اهمیت این موضوع تأکید می کند.

شیشفسکی پس از آنکه تیمش در بازی اول گروه ب و در حساس‌ترین بازی این گروه موفق شد اسلوونی را ۹۹-۷۷ شکست دهد، اذعان کرد که در طی پنج سالی که هدایت تیم ملی آمریکا را بر عهده داشته به این نتیجه رسیده که یک تیم، بدون داشتن بازیکنان ذخیره ای هم‌سطح بازیکنان اصلی هرگز قهرمان نمی شود.

در عاملی دیگر و همانند بازی اول، مهدی کامرانی و جواد داوری گاردهای اصلی ایران تحت فشار بسیار زیادی قرار داشتند و عملاً قادر به رساندن توپ به نقاطی که از آنجا امکان اجرای صحیح تاکتیک وجود داشت، نبودند.

در سوی دیگر میدان، بازی غیرخودخواهانه تیم کرواسی و حرکت سریع توپ میان بازیکنان، به راحتی و به سرعت بازیکنی را که در بهترین موقعیت ممکن برای پرتاب قرار داشت را صاحب توپ می‌ساخت و در مواردی این حرکت و گردش توپ، سریعتر از عکس‌العمل ایران در دفاع انجام می شد.

نقش درصد بالای پرتاب های سه امتیازی کرواسی که در نهایت شمار آن‌ها به ۱۱ پرتاب بالغ شد را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

ایران در ساعت هفت بعد از ظهر (به وقت ترکیه، میزبان ) روز دوشنبه ۳۰ اوت، در حساس‌ترین مسابقه خود مقابل تونس قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط