تیم بسکتبال ترکیه یونان را شکست داد

Image caption ترکیه در روزهای آتی با پورتوریکو و چین روبرو خواهد شد

ترکیه با شکست دادن یونان در دیداری حساس خود را به عنوان مدعی جدی قهرمانی بسکتبال جهان معرفی کرد.

تیم بسکتبال ترکیه در سومین مسابقه خود در مسابقات قهرمانی جهان، یونان، تیم سوم اروپا را با نتیجه ۷۶-۶۵ شکست داد تا بدون شکست در صدر گروه C قرار گیرد.

در این مسابقه که با حضور وزرای امور خارجه یونان و ترکیه در شهر آنکارا برگزار شد، ارسان ایلیاسووا، فوروارد ۲۰۸ سانتی متری ترکیه با کسب ۲۶ امتیاز بیشترین نقش را در پیروزی تیم خود ایفاء کرد و در تیم یونان تنها یوانیس بوروسیس،سنتر تیم یونان توانست بیش از ۱۰ امتیاز کسب کند (۱۵ امتیاز، ۷ ریباند در ۲۷ دقیقه حضور در زمین).

تیم یونان که در مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۶ با شکست دادن تیم ملی آمریکا به فینال رسید و نایب قهرمان این تورنمنت محسوب می شود، با این شکست به واسطه دریافت گل بیشتر از حریفان، پایین تر از روسیه در مقام سوم جدول این گروه قرار گرفت.

بوروسیس اولین گل بازی را به ثمر رساند اما با آغاز امتیاز آوری ایلیاسووا که مجموع امتیازاتش در این کوارتر به ۱۲ رسید، یونان تا پایان بازی هرگز رنگ برتری را ندید.

در پایان کوارتر اول ترکیه ۲۲-۱۵ از حریف پیش افتاد و گرچه یونان موفق شد با متمرکز کردن حملاتش به زیر حلقه ترکیه در ظرف کمتر از شش دقیقه در کوارتر دوم اختلاف را به یک امتیاز کاهش دهد (۳۴-۳۳ به سود ترکیه)، اما تغییر نحوه دفاع ترکیه از دفاع نفر به نفر به دفاع منطقه ای، شرایط کار برای یونان را بسیار دشوار ساخت.

موفقیت ترکیه در متوقف ساختن حملات یونان در زیر حمله و در اختیار گرفتن توپ‌های سرگردان بر روی حلقه ها باعث شد ترکیه به تدریج در این بازی نزدیک، اختلاف را افزایش دهد و حتی به ۱۷ امتیاز برساند (۷۳-۵۶ در شش دقیقه و ۳۴ ثانیه مانده به پایان بازی) و در نهایت مانع تغییر جریان بازی از سوی یونان شود.

حمایت پر سر و صدای طرفداران ترکیه و برتری تیم میزبان در به ثمر رساندن پرتاب های سه امتیازی (ایلیاسووا شش پرتاب انجام داد که همگی وارد سبد شدند) از عوامل اصلی پیروزی ترکیه بودند.

ترکیه در روزهای آتی با پورتوریکو و چین روبرو خواهد شد و یونان با ساحل عاج و روسیه که انتظار می‌رود دیدار نهایی یونان از نزدیک‌ترین دیدارهای مسابقات باشد.

در دیگر دیدار مهم روز در گروه D، لیتوانی اسپانیا، نایب قهرمان المپیک، قهرمان اروپا و مدافع عنوان قهرمانی این مسابقات را ۷۶-۷۳ شکست داد.

اسپانیا که در روز اول مسابقات با باخت مقابل فرانسه متحمل ضربه روحی سنگینی شده بود، مقابل لیتوانی، تا چهار دقیقه مانده به کوارتر سوم ۱۸ امتیاز جلو بود و گرچه لیتوانی به لطف کسب ۱۱ امتیاز از سوی یوناس ماشیلیوس، فوروارد خود موفق شد حدود ۵ دقیقه مانده به پایان مسابقه بازی را به تساوی بکشاند (۶۶-۶۶) اما اسپانیا تا کمتر از دو دقیقه مانده به پایان بازی ۶۸-۷۱ از حریف پیش بود.

اما لیتوانی با دو پرتاب ۷۳-۷۱ از اسپانیا پیش افتاد و مارک گاسول، سنتر تیم ملی اسپانیا و هم تیمی حامد حدادی در باشگاه ممفیس گریزلیز لیگ آن بی ای، ۱۹ ثانیه به پایان بازی دو پرتاب آزاد را از دست داد تا بخت اسپانیا برای به تساوی کشاندن بازی از بین برود.

اسپانیا با یک خطای تاکتیکی و سپس دو پرتاب آزاد از خوان کارلوس ناوارو، گارد بارسلونا د فاصله ۱۲ ثانیه مانده به پایان بازی اختلاف را به یک امتیاز کاهش داد (۷۴-۷۳) اما برنامه اسپانیا برای استفاده مؤثر از یک خطای تکنیکی ناکام ماند و در نهایت اسپانیا شکست خورد.

به این ترتیب اسپانیا در مقام سوم گروه خود قرار گرفت و طی روزهای آینده هم با لبنان و کانادا، حریفان ساده‌تر خود در این گروه دیدار خواهد کرد.

لیتوانی و فرانسه هنوز با یکدیگر دیدار نکرده اند ولی انتظار نمی‌رود اسپانیا بتواند به عنوانی بهتر از سومی در گروه خود دست پیدا کند.

در گروه‌های چهارگانه مسابقات قهرمانی بسکتبال جهان، از میان شش تیم هر گروه، چهار تیم بهتر به مرحله بعد راه خواهند یافت.

مطالب مرتبط