تیم بسکتبال آمریکا با اختلاف ۳۷ امتیاز ایران را شکست داد

Image caption تفاوت سطح بسکتبال ایران و آمریکا افزایش اختلاف را اجتناب ‌ناپذیر ساخت

تیم ملی بسکتبال ایران در یک رویارویی بی سابقه با نتیجه ۸۸-۵۱ از تیم ملی آمریکا شکست خورد.

تیم های ایران و آمریکا در چهارمین بازی خود در گروه ب مسابقات قهرمانی بسکتبال جهان در شرایطی برای اولین بار در تاریخ بسکتبال دو کشور در رده بزرگسالان به دیدار یکدیگر رفتند که با وجود تأکید مسئولان دو تیم بر بی تأثیر بودن مسائل سیاسی بر فضای مسابقه، مورد سیل پرسش های خبرنگاران درباره این موضوع قرار گرفته بودند.

در این مسابقه کوین لاو، دنی گرینجر، دریک روز و کوین دورانت همگی برای تیم ملی آمریکا بیش از ۱۰ امتیاز کسب کردند و همه بازیکنان این تیم بکار گرفته شدند.

در تیم ایران حامد حدادی با ۱۹ امتیاز و ۵ ریباند بهترین بازیکن بود و ارسلان کاظمی با ۱۴ امتیاز، ۵ ریباند و ۵ توپ ربایی به اندازه او در تلاش ایران سهم داشت.

کمتر از یک دقیقه برتری مقابل آمریکا

کوین دورانت، امتیاز آورترین بازیکن تیم ملی آمریکا با نفوذ به سمت حلقه ایران اولین کسی بود که نامش در برگه امتیازها ثبت شد و علاوه بر به ثمر رساندن گل از بازیکنان ایران خطا گرفت.

کمتر از ۲۰ ثانیه بعد حامد حدادی با یک پرتاب به حمله او پاسخ داد و به فاصله یک دقیقه، پرتاب سه امتیازی از سوی مهدی کامرانی ایران را ۳-۵ از آمریکا پیش انداخت.

اما این برتری کمتر از یک دقیقه طول کشید.

کوین دورانت با یک پرتاب سه امتیازی دوباره برتری را به آمریکا بازگرداند (۶-۵) و گرچه بازی تا سه دقیقه و بیست ثانیه مانده به پایان کوارتر اول پایاپای پیش رفت (۱۲-۱۰ به سود آمریکا) اما تیم ملی ایران هرگز پس از آن به رقیب بلند آوازه خود نزدیک نشد.

ظرف مدت باقیمانده تا پایان کوارتر اول نتیجه به ۱۹-۱۳ تغییر کرد، نیمه اول مسابقه با نتیجه ۴۲-۲۸ به پایان رسید، در پایان کوارتر سوم اختلاف به۲۳ امتیاز رسیده بود (۶۲-۳۹) و در نهایت ایران با ۳۷ امتیاز اختلاف (۸۸-۵۱) مغلوب رقیب بلند آوازه خود شد.

شرایط دشوار ایران

تیم ملی ایران تنها دو روز پس از آن مقابل قهرمان المپیک و مدعی قهرمانی جهان قرار گرفت که در تازه ترین مورد از موارد مصدومیت هایی که باعث تغییر ترکیب تیم ملی شده، اوشین ساهاکیان، فوروارد قدرتی بلند قامت و چابک خود را نیز به دلیل مصدومیت از ناحیه مچ پا در جریان پیروزی مقابل تونس از دست داده بود.

با این حال به اذعان مایک شیشفسکی، مربی تیم ملی آمریکا، بازیکنان باقیمانده تیم ملی ایران با سهل انگاری بازی را دنبال نکردند و در حضور تماشاگرانی که تا انتها آن‌ها را مورد تشویق قرار دادند، حداکثر تلاش خود را برای باقی ماندن در عرصه رقابت و جلوگیری از افزایش اختلاف انجام دادند.

تفاوت سطح بسکتبال ایران و آمریکا افزایش اختلاف را اجتناب‌ناپذیر ساخته بود، گرچه برخی کارشناسان بسکتبال معتقدند ایران بجز نفوذ به قصد کشیدن دفاع به طرف خود و ارسال پاس به حامد حدادی یا ایجاد فضا برای حامد جهت انجام حمله انفرادی، برنامه خاصی را برای پیروزی به اجرا در نیاورد یا تحت فشار دفاعی آمریکا قادر به اجرای برنامه‌های تهاجمی خود نبود.

اجرای مقطعی دفاع منطقه ای از سوی ایران در لحظاتی برای آمریکا ایجاد مشکل کرد، اما سرعت انتقال تیم آمریکا از دفاع به حمله به اندازه‌ای بود که بازیکنان ایران در چندین مورد زمان کافی برای تکرار این تاکتیک دفاعی در دو یا سه رفت و برگشت پیاپی را پیدا نکردند و تیم آمریکا به لطف آشفتگی دفاع ایران به آسودگی موفق به کسب امتیاز می شد.

ضمن اینکه گاردهای ایران از توان و مهارت کافی برای آزاد کردن خود از زیر فشار دفاع و انجام پرتاب های مؤثر از راه دور نبودند (هیچکدام از بازیکنان ایران بیش از یک پرتاب سه امتیازی به ثمر نرساند)؛ مشکلی که واسلین ماتیچ، مربی تیم ملی ایران در روزهای پیشین هم به آن به عنوان ضعف اشاره کرده بود.

اما به هر حال تیم ایران آمریکا را به اندازه‌ای تحت فشار قرارداد که این تیم ۱۹ بار بر روی بازیکنان ایران خطا کند و آن‌ها را ۲۶ بار پشت خط پرتاب آزاد بفرستد.

تیم ایران در روز پنج‌شنبه دوم سپتامبر، یازدهم شهریور در آخرین دیدار خود از مرحله گروهی مسابقات در ساعت هفت بعد از ظهر به وقت محلی (استانبول) مقابل اسلوونی قرار خواهد گرفت و اگر نتواند این تیم بلندقامت را شکست دهد از راهیابی به مرحله بعد باز خواهد ماند.

مطالب مرتبط