کشتی فرنگی ایران دو مدال طلای جهانی به‌دست آورد

حمید سوریان
Image caption حمید سوریان پر افتخارترین کشتی گیر تاریخ کشتی فرنگی ایران است

حمید سوریان و امیر علی اکبری، کشتی گیران تیم ملی ایران در مسابقات جهانی کشتی فرنگی که در مسکو برگزار می شود، به مدال طلا دست یافتند.

این برای نخستین بار است که تیم ایران در یک دوره مسابقات جهانی کشتی فرنگی به دو مدال طلا دست پیدا می کند.

حمید سوریان در مسابقه فینال وزن 55 کیلوگرم مقابل چوی گيو جين از کره جنوبی قرار گرفت و موفق شد در تایم سوم بر حریف خود غلبه کند و پنجمین مدال طلای جهانی خود را به گردن آویزد.

سوریان در مسابقات مقدماتی خود بر حریفانی از الجزاير، بلغارستان، فنلاند پیروز شده بود و در نیمه نهایی رومن آمویان، کشتی گیر ارمنی را شکست داد.

او که پر افتخارترین کشتی گیر تاریخ کشتی فرنگی ایران است، با کسب این مدال در کنار عبدالله موحد تنها کشتی گیران ایرانی هستند که در مسابقات جهانی کشتی به پنج مدال طلا دست یافته اند.

در فینال وزن 96 كیلوگرم، امیرعلی اكبری نیز كه سال قبل به مدال برنز جهان رسیده بود، زنيچنكا کشتی گیر اهل بلاروس را با نتیجه 3 بر 2 شکست داد و نخستین طلای جهانی خود را به دست آورد.

Image caption امیرعلی اكبری سال قبل به مدال برنز جهان دست یافت

او با پیروزی بر حریف روسی خود در نیمه نهایی به فینال این وزن رسیده بود.

اما در وزن 66 کیلوگرم سعید عبدولی در دور دوم مقابل پاسوس از پرتغال با نتیجه 12 بر صفر به پیروزی رسید، اما در دور بعد مقابل تاماش لورینج از مجارستان 4-0 مغلوب شدو از دور مسابقات حذف شد.

در این وزن آمباکو واچادزه از روسیه با پیرزوی برحریف اوکراینی خود به مدال طلا رسید.

در ادامه این مسابقات، فردا، سه شنبه 15 شهریور اميد نوروزي در 60 كيلوگرم و محمد قربانی در 120 كيلو گرم به روی تشک می روند.

طالب نعمت پور، کشتی دیگر تیم ملی ایران در این مسابقات که برای اولین بار در مسابقات جهانی حضور یافته در نخستین مبارزه اش باید با حریفی از اسرائیل کشتی بگیرد.

اما چون ایران، اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد، مطابق سیاست های جمهوری اسلامی در مسابقات ورزشی بین المللی این نماینده ایران نیز از مسابقه با حریف اسرائیلی خود سر باز خواهد زد و از دور مسابقات حذف می شود.

سال گذشته در مسابقات جهانی کشتی فرنگی که در شهر هرنینگ دانمارک برگزار شد، تیم ایران با کسب یک طلا و سه برنز برای اولین بار به مقام دوم رسید.

مطالب مرتبط