گفت‌وگو با سامان طهماسبی؛ کشتی‌گیری که آذربایجانی شد

سامان طهماسبی
Image caption سامان طهماسبی در سال 2007 همراه با تیم ملی ایران قهرمان آسیا شد

سامان طهماسبی عضو سابق تیم ملی کشتی فرنگی ایران، در مسابقات جهانی 2010 مسکو با قرار گرفتن در ترکیب تیم ملی جمهوری آذربایجان خبرساز شد.

او در شرایطی تابعیت این کشور را پذیرفته است که تا پیش از رقابت های المپیک پکن، ملی پوش 84 کیلوگرم ایران بود و پیش از آن نیز ضمن کسب مدال طلای آسیا، دو بار روی سکوی سوم جهان ایستاده بود.

اما نتایج رقابت های این وزن در مسکو، نه برای جمهوری آذربایجان رضایت بخش بود و نه برای ایران. طالب نعمت پور نماینده ایران به دلیل خودداری از انجام مبارزه با دنیس نیکولایف از اسرائیل، از دور مسابقات حذف شد.

سامان طهماسبی نیز اگرچه در دور نخست با نتیجه 6-1 مقابل دژان سرنیک از اسلوونی به برتری رسید، اما در مصاف بعدی اش 3-0 به دامیان یانیکوفسکی از لهستان باخت تا او نیز از جدول رقابت ها خارج شود.

این گفتگو ساعتی بعد از پایان رقابت های 84 کیلوگرم که با قهرمانی هریستو مارینوف از بلغارستان همراه بود، با این کشتی گیر 25 ساله انجام شده است.

خبر تغییر تابعیت شما بازتاب گسترده ای داشته و واکنش ها نیز نسبت به آن متفاوت بوده. خودتان چه صحبتی در این خصوص دارید؟

سامان طهماسبی: ببینید من یک ورزشکار حرفه ای هستم. سن و سالی هم ندارم که بخواهم از دنیای قهرمانی خداحافظی کنم. زندگی من از طریق کشتی تامین می شود. از پیگیری بی نتیجه مشکلاتم خسته شده بودم. تاکید می کنم که غیرت و تعصب ملی من سرجایش است. ضمناً اگر برای آذربایجان هم مدال بگیرم، جامعه جهانی این رشته ورزشی می داند که یک ایرانی موفق به کسب مدال شده است.

این تغییر تابعیت چگونه انجام گرفت؟

Image caption سامان طهماسبی در مسابقات کشوری آذربایجان

من ابتدا در مسابقات قهرمانی کشور جمهوری آذربایجان که جوایز مالی هم داشت شرکت کردم و قهرمان شدم. آن جا به من پیشنهاد دادند که بمانم و در مسابقات جهانی نیز برایشان کشتی بگیرم. من هم آمدم ایران و این موضوع را با آقای یزدانی خرم (رئیس فدراسیون کشتی ایران) مطرح کردم.

ایشان هم گفتند باید ببینم آیا سرمربی تیم ملی به تو نیاز دارد یا نه. بعد با آقای محمد بنا صحبت کرد و او هم گفت نیازی به طهماسبی ندارم. از طرفی مسابقه انتخابی تیم ملی هم برگزار نشد. به همین خاطر رضایتنامه از فدراسیون کشتی گرفتم و دوبنده تیم ملی جمهوری آذربایجان را به تن کردم.

به هرحال شما اولین قهرمان ملی در ایران هستید که برای یک کشور دیگر کشتی می گیرید. خیلی ها از این تصمیم شما ناراحت هستند. توضیحی برای آن ها ندارید؟

می دانم که در این خصوص طلسم را شکسته ام. دلم می خواد مردم بدانند که من خیلی پیگیر رفع مشکلاتم شدم. خیلی به این در و آن در زدم. شما هم که آن موقع در صداوسیما بودید، یادتان هست هر وقت در برنامه های خودتان صحبت می کردم می گفتم که مشکل مسکن دارم و بیکار هم هستم. اما ترتیب اثر داده نشد.

چه اتفاقی باید رخ می داد تا شما تغییر تابعیت ندهید؟

به هر ارگانی می رفتم که برای شغل، مسکن یا زمین اقدام کنم، یکی از مسئولان کشتی کردستان سنگ اندازی می کرد و با رایزنی هایش مانع از نتیجه گرفتن من می شد.

در مسکو، واکنش کشتی گیران تیم ملی ایران نسبت به تغییر تابعیت شما چه بود؟

برخورد بسیارخوبی داشتند. سال ها با آن ها در اردوها و مسابقات مختلف همراه بوده ام و خودم را جزو آن ها می دانم. آن ها موقعیت مرا درک می کنند. حتماً بنویسید که وقتی حمید سوریان برای پنجمین بار قهرمان جهان شد، موهای تنم سیخ شد و نمی توانستم هیجانات خودم را کنترل کنم. روز اول بچه ها واقعاً کولاک کردند و با دو مدال طلا دل مردم ایران را شاد کردند.

برخی سایت ها نوشته اند که اهل تسنن بودن شما در این تصمیمی که گرفتید تاثیرگذار بوده است. در این باره هم توضیحی دارید؟

خیلی چیزها نوشته اند که من به هیچ وجه موافقتی با محتوای آن مطالب ندارم. اصلاً صحت ندارد. علت تصمیم من فقط انگیزه های ورزش حرفه ای و مشکلات عدیده مالی و معیشتی بوده است.

گفته می شود که پیشنهاد مالی آذربایجان چندان هم چشمگیر نبوده و چه بسا در لیگ ایران هم می توانستید همان مبلغ را به دست بیاورید.

این هم صحت ندارد. چون در صورتی که مدال اروپایی یا جهانی و المپیک بدست بیاورم، درآمد خیلی خوبی خواهم داشت و مشکلاتم به طور کامل رفع خواهند شد. در لیگ برتر ایران هم فقط کشتی آزاد است که درآمد خوبی دارد. در لیگ کشتی فرنگی از این خبرها نیست.

آیا به ایران هم رفت و آمد خواهید کرد؟

بله. من هفته آینده به ایران خواهم رفت.

دلیل ناکامی تان در مسابقات جهانی مسکو چه بود؟

من در باکو مشکل حریف تمرینی دارم. این تیم اگرچه سبک وزن های خوبی دارد اما در وزن من با مشکل مواجه هستند. حضور من باعث پیشرفت سنگین وزن هایشان می شود اما برای خودم پیشرفتی دربرندارد. بخشی از تمریناتم را در ایران دنبال خواهم کرد.

مطالب مرتبط