رویارویی ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی؛ پرونده‌ای ناگشودنی

علی سعیدلو
Image caption آقای سعیدلو پیش از انتخاب به عنوان رئیس سازمان تربیت بدنی، سمت معاونت اجرایی آقای احمدی نژاد را بر عهده داشت

سازمان تربیت بدنی ایران خبر تهیه و ارسال نامه‌ای از سوی رئیس این سازمان به رهبر ایران درباره رویارویی ورزشکاران ایرانی با رقبای اسرائیلی را یک روز پس از انتشار خبر ارسال آن توسط رئیس فدراسیون کشتی این کشور، تکذیب کرد.

توضیح این سازمان در مقابل اخبار و واکنش های مختلف به این نامه، خیلی کوتاه بود: "نامه‌ای از سوی علی سعیدلو، رئیس سازمان تربیت بدنی، به مقام معظم رهبری، در رابطه با تعیین تکلیف در خصوص رویارویی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس (اسرائیل) ارسال نشده است."

این توضیح عصر دوشنبه ( ۲۲ شهریور - ۱۳ سپتامبر) از سوی سازمان تربیت بدنی روی سایت خبرگزاری ایسنا قرار گرفت. موضوع ارسال این نامه و واکنش ها به آن در ساعات گذشته، در صدر اخبار ورزشی ایران قرار گرفته است.

ارسال چنین نامه ای، نخستین بار توسط محمد یزدانی‌خرم، رئیس فدراسیون کشتی ایران که یکشنبه شب (۲۱ شهریور) برای توضیح عملکرد ایران در مسابقات جهانی کشتی ۲۰۱۰ روسیه به شبکه ۶ تلویزیون ایران رفته بود، مطرح شد و او مخاطبان خود را با خبری غیر منتظره روبرو کرد.

وی گفت: "این حقیقتی است که ورزش ما از موضوع اسرائیل ضربه می بیند. باید فکری اساسی بکنیم. برای همین آقای سعیدلو ‏، رئیس سازمان تربیت بدنی، نامه ای به مقامات ارشد نظام نوشته اند و از آنها برای رویدادهای آینده کسب تکلیف کرده اند."

آقای یزدانی خرم که با انتقاد رسانه‌ها از شش پله سقوط ایران در پایان مسابقات کشتی فرنگی روبرو شده است، در این برنامه تلویزیونی توضیح داد: "به اعتقاد من نباید جایگاه کشتی فرنگی مان را هشتمی (جهان) بدانیم چرا که اگر نعمت پور با آن قرعه روبرو نمی شد ما می توانستیم جایگاه دومی مان را تکرار کنیم".

Image caption بیژن سیف خانی آخرین ورزشکار ایرانی بود که با یک ورزشکار اسرائیلی رقابت کرد

رئیس فدراسیون کشتی ایران همچنین با اشاره به رویاویی کشتی گیر ایرانی با ورزشکار اسرائیلی که به حکم قرعه صورت گرفته بود گفت: "ما می‌توانستیم با مدالی که نعمت پور می‌گرفت به مقام دوم یا سوم برسیم. زمانی که مربیان تیم ملی با من تماس گرفتند و گفتند که با توجه به قرعه، نعمت پور باید با حریفی از اسراییل شرکت کند، من گفتم که بر اساس سیاست نظام نباید نعمت پور با این حریف روبرو شود. این باعث شد که از کسب مدال در این وزن باز بمانیم."

موضوع رویارویی ورزشکاران ایران و اسرائیل که در سال های خیلی دورتر با حساسیت های ملی روبرو بود، بعدها به بحرانی سیاسی تبدیل شد و در نهایت و پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ در منطقه ممنوعه قرار گرفت.

آخرین نمونه آن هم قرعه طالب نعمت پور ، کشتی گیر ۸۴ کیلوگرم ایران بود که در قهرمانی کشتی جهان در مسکو ( در هفته گذشته) به حریف اسرائیلی افتاد و مطابق سنت سه دهه گذشته کاروان های ورزشی ایران، روی تشک نرفت و با حذف او تیم ایران شانس کسب یک مدال را از دست داد.

در سالهای اخیر، تعداد قابل توجهی از ورزشکاران مطرح ایران فرصت مسابقه دادن در میادین جهانی و المپیک را به دلیل سیاست این کشور در عدم رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی، از دست داده اند.

آخرین جدال ورزشى ایران و اسرائیل در رشته کشتی، مسابقاتى با عنوان کشتى آزاد و فرنگى قهرمان جهان بود که در سال ۱۹۸۳ به میزبانى شهر کى یف در شوروى سابق برگزار شد؛ جایى که بیژن سیف خانى، فرنگى کار گیلانى وزن ۷۴ کیلوگرم با نتیجه ۷ بر ۴ مقابل رابینسون کوناشویلى اسرائیلی پیروز شد.

روزنامه کیهان و مجله کیهان ورزشى که پرتیراژ ترین رسانه هاى سیاسى و ورزشى وقت بودند، در آن زمان با وجود نهم شدن سیف خانى، عکس او را چاپ کرده و ارزش پیروزى اش را کمتر از طلا ندانستند.

اما ناگهان على‌ اکبر ولایتى وزیر وقت امور خارجه ایران، دستور بازگشت فورى کاروان کشتى را صادر کرد.

این اولین و آخرین رویارویی مستقیم یک ورزشکار ایرانی با حریف اسرائیلی در تاریخ جمهوری اسلامی از ابتدا تا امروز بوده است.

اگرچه موضوع رقابت شناگران ایرانی در کنار شناگران نوجوان اسرائیلی در مسابقات انتخابی المپیک که فروردین ماه گذشته صورت گرفت، واکنش هایی را در داخل این کشور به همراه داشت اما طی دو دهه گذشته و در رقابت های رو در رو، ورزشکاران ایرانی هربار با بهانه ای نظیر مصدومیت بدنی، سرماخوردگی و اعتراض به "موجودیت کشوری به نام اسرائیل" حاضر به مبارزه با رقیبان نشده اند.

به همین خاطر، اکنون اعلام خبر ارسال نامه آقای سعیدلو به آیت الله خامنه ای برای آنچه کسب تکلیف نامیده شده، غیرمنتظره و خبرساز شده است.

'نباید فرار رو به جلو کرد'

خبر تکذیب شده ارسال این نامه توسط رئیس سازمان تربیت بدنی در مدت زمانی کوتاه با نظرات موافق و مخالف بسیاری همراه شد.

محمد علی آبادی، رئیس سابق سازمان تربیت بدنی، بلندپایه ترین فردی بود که در این باره اظهار نظر کرد.

معاون هماهنگی و نظارت بر امور دستگاه های اجرایی و رئیس کنونی کمیته ملی المپیک از جمله مخالفان این مسئله بود که امروز به خبرگزاری ایسنا گفت: "سیاست نظام مشخص است. نباید فرار رو به جلو داشته باشیم. مساله رژیم اشغالگر قدس از جمله مباحثی است که دستگاه‌های اجرایی باید خودشان را با سیاست های نظام هماهنگ کنند."

بهزاد کتیرایی، مدیرکل سابق حراست سازمان تربیت بدنی، انتقاد تندتری کرد و گفت: "من شدیدا با اقدام سعیدلو مخالفم، ارسال (این) نامه یک حرکت انحرافی در ورزش بود. فکر اساسی را قبلا شهیدان کرده اند. ما هر جا که بتوانیم تنفر خود را از رژیم صهیونیستی اعلام کنیم این کار را انجام می دهیم. توصیه می کنم سعیدلو نامه اش را پس بگیرد."

نامه به رهبر ایران؛ 'ضرورتی انکار ناپذیر'

اما افرادی هم در بدنه ورزش ایران، و نه فراتر از این، حمایت خود را از کسب تکلیف از آیت الله خامنه ای اعلام کردند.

بهرام افشارزاده دبیرکل کمیته ملی المپیک، از طرفداران ارسال این نامه، امروز گفت: "در مسابقات آتی المپیک یا جهانی اگر در قرعه با حریفانی از رژیم اشغالگر قدس روبرو شویم و در آن مسابقات شرکت نکنیم، کمیته بین المللی المپیک ممکن است متوجه شود که ما از روی عمد نمی خواهیم مسابقه بدهیم و ممکن است این مساله عواقبی را برای ما به دنبال داشته باشد. به هر صورت امیدوارم تدبیری بیندیشیم که از این بحران خارج شویم."

حسن رنگرز، کشتی گیر سابق و مشاور امور جوانان رییس سازمان تربیت بدنی هم درباره نامه ای که ارسال آن بعداً تکذیب شد، به خبر آنلاین گفت: "من از سعیدلو به دلیل ارسال این نامه تشکر می کنم. فرستادن نامه ضرورتی انکار ناپذیر بود".

آقای رنگرز گفت: "قطعا هر آنچه که مقام معظم رهبری یا رییس جمهور تبیین کنند ما گوش به فرمان هستیم."

همزمان امروز (دوشنبه) اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران هم به سازمان تربیت بدنی رفت تا با آقای سعیدلو ملاقات کند.

توضیح زیادی درباره موضوع این جلسه در رسانه های ایران مطرح نشده است اما خبرگزاری ایلنا خبر مربوط به این دیدار را با این جمله منتشر کرد: "گفته می‌شود دیدار مشایی با سعیدلو بی‌ربط به نامه سعیدلو به مقام معظم رهبری نیست."

به هرحال پرونده ایی که به نظر می رسد با گذشت نزدیک به سه دهه می رفت که برای تجدید نظر احتمالی گشوده شود، با انتشار تکذیبیه ای کوتاه بسته شد تا موضوع رقابت ورزشکاران ایرانی با رقبای اسرائیلی خودشان، همچنان در بن بست بماند.

مطالب مرتبط