برگزاری بازی‌های کشورهای مشترک‌ المنافع در میان تدابیر شدید امنیتی

نوزدهمین دوره بازی‌های کشورهای مشترک‌ المنافع
Image caption نوزدهمین دوره بازی‌های کشورهای مشترک‌ المنافع پرهزینه ترین دوره در تاریخ این بازی های بوده است

نوزدهمین دوره بازی های کشورهای مشترک المنافع در میان تدابیر شدید امنیتی آغار در دهلی آغاز می شود.

حدود صد هزار نیروی پلیس و امنیتی از سراسر هند به پایتخت اعزام شده اند و تمام فروشگاه های دهلی برای روز افتتاحیه تعطیل شده اند.

قرار است پرنس چارلز، ولیعهد بریتانیا در مراسم افتتاحیه این مسابقات که در ورزشگاه جواهر لعل نهرو برگزار می شود، سخنرانی کند.

حدود هفت هزار ورزشکار از 71 کشور طی یازده روز در این مسابقات به رقابت می پردازند. این دوره که بزرگترین دوره تاریخ این بازی هاست،بزرگترین رخداد ورزشی در تاریخ هند نیز محسوب می شود.

اما در هفته های اخیر در خصوص آماده سازی و برنامه ریزی این بازی ها دولت هند مورد انتقادهای فراوانی قرار گرفت.

بسیاری از ورزشکاران و مسئولان ورزشی کشورهای شرکت کننده در خصوص عدم رعایت مسائل بهداشتی و کیفیت پائین محل اقامت ورزشکاران در دهکده بازی ها انتقاد کردند.

Image caption عده ای از ورزشکاران به دلیل کثیف بودن محل اقامت ورزشکاران در دهکده بازی ها از حضور در مسابقات صرف نظر کرده اند

از جمله رئیس فدراسیون مسابقات کشورهای مشترک المنافع که از کیفیت امکاناتی که دولت هند میزبان این مسابقات فراهم آورده انتقاد کرد و گفت که محلی که برای اقامت ورزشکاران در نظر گرفته شده کثیف و غیر قابل زندگی است.

حتی عده ای از ورزشکاران به همین خاطر و همچین آنچه نا امن بودن محل اقامت ورزشکاران در دهکده بازی ها عنوان شده از حضور در مسابقات صرف نظر کرده اند.

بازی ها دهلی تاکنون حدود 10 میلیارد دلار هزینه داشته است و عنوان پرخرج ترین دوره تاریخ این بازی ها را نیز به دست آورده است.

رسوایی های مالی در ارتباط با بعضی از برگزار کنندگان، تاخیر در بهره برداری از ورزشگاه ها و محل اقامت ورزشکاران، احتمال شیوع تب دنگی در آسیای جنوب شرقی و فروریختن پل کنار ورزشگاه نهرو، این مسابقات را در هفته های خبرساز کرده است.

بازی های کشورهای مشترک المنافع هر چهار سال یک بار با حضور مستعمره های سابق بریتانیا برگزار می شود.

این مسابقات نخستین بار در سال 1930 تحت عنوان بازی های امپراتوری بریتانیا با شرکت یازده کشور در شهر همیلتون در کانادا برگزار شد.

در نوزدهمین دوره این مسابقات ورزشکاران در هفده رشته ورزشی به رقابت خواهند پرداخت. این مسابقات رسما از روز دوشنبه با برگزاری مسابقات شنا آغاز می شود.