مجیدی طلسم پنج ساله استقلال را شکست

استقلال و پرسپولیس
Image caption گل استقلال در وقت تلف شده وارد دروازه پرسپولیس شد

استقلال با گل دقیقه ۹۱ فرهاد مجیدی پس از ۵ سال در داربی تهران به پیروزی رسید.

پرسپولیس در حالی داربی شصت و نهم را به رقیب همشهری واگذار کرد که در نیمه دوم تیم برتر زمین بود، اما ضربه استادانه فرهاد مجیدی در دقیقه ۹۱ نتیجه را به سود آبی ها رقم زد.

مجیدی روی پاس عمقی مجتبی جباری، از بین دو مدافع میانی پرسپولیس دروازه علیرضا حقیقی را باز کرد.

دیدار دو تیم شروع هیجان انگیزی داشت. پرسپولیس در دقیقه ۶ توسط محمد نوری به گل رسید، اما مرتضی کریمی، کمک داور مسابقه آن را آفساید اعلام کرد و مسعود مرادی، داور بازی گل را نپذیرفت. تصمیمی که عصبانیت شدید علی دایی، سرمربی پرسپولیس را همراه داشت.

محمد فنایی و رضا غیاثی، از کارشناسان داوری تصمیم کمک داور را در این صحنه اشتباه و گل پرسپولیس را صحیح دانستند.

استقلال پس از گل مردود حریف، تا دقیقه ۳۰ چند فرصت مناسب داشت. مهاجمان سریع این تیم به دروازه پرسپولیس نزدیک می شدند، اما در ضربات آخر موفق نبودند.

پس از ۳۰ دقیقه ابتدایی، بازی بیشتر در میانه زمین دنبال شد و دو تیم بدون گل راهی رختکن شدند.

نیمه دوم هیجانی نداشت. پرسپولیس به مراتب بهتر کار کرد، اما از گل خبری نبود و کار به وقت تلف شده کشید.

در دقیقه ۹۱ و در حالی که بیش از ۹۰ هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه آزادی خاطره تساوی های ملال آور دو تیم در سال های گذشته را مرور می کردند، جباری و مجیدی نتیجه را تغییر دادند و نیمی از ورزشگاه غرق در شادی شد.

جباری، هافبک همیشه مصدوم استقلال که به این بازی رسیده بود، در نیمه دوم به زمین آمد و پاس عالی او در عمق دفاع با ضربه دیدنی مجیدی به گل پیروزی آبی پوشان تبدیل شد.

استقلال آخرین بار در سال ۱۳۸۴ با هدایت امیر قلعه نویی پرسپولیس را برده بود. پس از آن دو بار شکست خورد و در بقیه دیدارها مساوی کرد. اکنون پرویز مظلومی در اولین تجربه سرمربیگری در داربی ۳ امتیاز بازی را گرفته است، سه امتیازی که با تمام امتیازات فصل فرق می کند.

سرمربی استقلال در پایان بازی گفت: "اگر همین امروز از من بخواهند بروم، می‌روم. چرا که دین خود را به استقلال و هوادارانش ادا کردم. من به استقلال آمده بودم که پرسپولیس را ببریم که بردیم. "

علی دایی، سرمربی پرسپولیس هم که به شدت از داوری مسابقه عصبانی بود، تاکید داشت که تیمش اصلا مستحق شکست در این دیدار نبوده است. او گفت: "ما در نیمه اول، پس از مردود اعلام شدن گل مات و مبهوت مانده بودیم. هیچکس باور نمی‌کرد آن گل مردود شده است. این اتفاق تمرکز مدافعان ما را به هم ریخت و باعث شد استقلالی‌ها صاحب یکی دو موقعیت شوند. اما هرچه از دقایق بازی گذشت، به ویژه در نیمه دوم ما تیم برتر زمین بودیم. "

استقلال با این پیروزی با ۲۰ امتیاز به مکان دوم جدول رده بندی صعود کرد. پرسپولیس با ۱۸ امتیاز دو پله پایین آمد و در رده چهارم ایستاد.

بازیکنان استقلال: محمد محمدی، اميرحسين صادقی، كيانوش رحمتی، فرزاد آشوبی، مهدی اميرآبادی، آندره لوييز، پژمان منتظری، ايمان مبعلی(۶۶، مجتبی جباری)، فرهاد مجيدی، آرش برهانی (۶۸، امید روانخواه) و ‌ميلاد ميداوودی

بازیکنان پرسپولیس: عليرضا حقيقی، شيث رضايی، مجتبی شيری (۶۰، رضا نورمحمد)،‌ عليرضا محمد،‌ حميدرضا علی ‌عسگری،‌ مازيار زارع،‌ حسين بادامكی (۸۲، کریم باقری)،‌ محمد نوری،‌ اميرحسين فشنگچی (۶۶، محمد منصوری)، غلامرضا رضايی و‌ هادی نوروزی