نخستین مدال برای افغانستان در بازیهای آسیایی گوانگجو

بازیهای گوانگجو
Image caption كاروان ورزشی افغانستان را بیش از صد نفر كه شامل ورزشكاران، مربيان، داوران و هيات كميته ملی المپيك می باشد، تشكيل می دهد

ورزشکاران افغان در شانزدهمین دوره از بازی های آسیائی در گوانگجو، نخستین مدال را برای افغانستان بدست آوردند.

ظاهر اغبر، رئیس کمیته المپیک افغانستان، در یک گفت و گو با بی بی سی گفت که در مسابقات امروز (پنجشنبه 18 نوامبر) ، نثار احمد بهاوی در رشته تکواندو، توانست مدال نقره این بازی ها را از آن خود کند.

پیش از این هم نثار احمد بهاوی مدالهایی را از مسابقات جهانی برای افغانستان کسب کرده بود.

در شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی ، شصت و هفت ورزشکار افغان در چندین رشته ورزشی شرکت کرده اند.

آقای اغبر می گوید، فردا (جمعه 19 نوامبر) روح الله نیکپا مدال آور المپیک پکن، به مسابقه خواهد پرداخت و انتظار می رود که افغانستان مدالهای بیشتری را بدست آورد.

آقای اغبر افزود: "آقای بهاوی چهار مسابقه داشت که سه مسابقه را برنده شد. اما بزرگترین حریفش ، ایران بود که او را در برابر مدال نقره شکست داد. ما مسابقات دیگری تکواندو هم داریم که در آن روح الله نیکپا قهرمان المپیک جهانی حضور دارد."

این بازیها در شهر گوانگجوی چين به تاریخ 12 نوامبر آغاز و تا 27 نوامبر ادامه دارد.

در اين دوره بازيهای آسيايی چهل و پنج کشور آسيايی حضور دارند. به گفته مقام های کمیته المپیک افغانستان، ورزشکاران افغان در رشته های كاراته، وزنه برداری، گلف، بسكتبال، تكواندو، ووشو، پهلوانی، نشان زنی، كريكت، مشت زني، آتلتيك، اسنوكر و جودو در اين بازيها شرکت دارند.

كاروان ورزشی افغانستان را بیش از صد نفر كه شامل ورزشكاران، مربيان، داوران و هيات كميته ملی المپيك می باشد، تشكيل می دهد.

براساس اظهارات مسوولان كميته المپيك، افغانستان يكی از موسسان بازيهای آسيایی است كه از سال 1951 به اين طرف به استثنای دوران حكومت طالبان، اين بازيها شركت كرده است و تا به حال شش مدال را از اين بازيها كسب كرده است.

مطالب مرتبط