رکورد طلای ایران در ورزش بعد از انقلاب شکسته شد

رکورد طلای بعد از انقلاب شکسته شد.

با درخشش تیم ملی کشتی فرنگی در رقابت های دو شنبه بازیهای آسیایی گوانگجو دو مدال طلا و یک برنز دیگر برای ایران بدست آمد.

با اين نتيجه تعداد طلاهاي كاروان ايران به 12 رسيد تا هم تعداد طلاها بیشتر از دور قبل بازیها در دوحه شود و هم جايگاه چهارمی ايران در رده‌بندی مدال‌هامستحكم باقی بماند.

این تعداد طلا پس از انقلاب 1357 هم بیشترین طلایی است که کاروان ورزشی ایران در بازی های آسيايی به دست آورده است.

اکنون چین با 154 طلا در جای اول جدول رده بندی مدال ها قرار دارد، کره جنوبی با 61 و ژاپن با 32 طلا در رده های دوم و سوم هستند.

ایران هم با مجموع 12 طلا، 8 نقره و 15 برنز در جای چهارم جدول است.

یازدهمین طلا در مشت نعمت پور

نعمت پور با يك بارانداز زيبا 2 امتياز از حريفی از کره جنوبی گرفت و به يازدهمين مدال طلای كاروان ورزش ايران رسيد.

دوشنبه در فينال وزن 84 كيلوگرم مسابقات كشتي فرنگي بازي هاي آسيايي گوانگجو، طالب نعمت پور مقابل لي سئول از كره قرار گرفت.

در تايم اول نعمت پور پس از 1.5 دقيقه مبارزه در سرپا، در خاك حريف قرار گرفت و با توجه به اينكه حريف در 30 ثانيه كاري از پيش نبرد يك بر صفر اين تايم را برد. در وقت دوم در حالی كه نعمت پوربا كمرگيري تعادل حريف را از بين برد رييس تشك نظر قاضي را رد كرد و يك امتياز به نعمت پور داده نشد .

اما چند ثانيه بعد او با يك بارانداز زيبا 2 امتياز از حريفش گرفت و به يازدهمين مدال طلاي كاروان ورزش ايران رسيد.

قربانی طلای دوازدهم را گرفت

در فينال وزن 96 كيلوگرم مسابقات كشتي فرنگي بازی های آسيايي گوانگجو، بابك قربانی مقابل حريفی از قزاقستان به نام مامبتوف قرار گرفت.

نماينده ايران در تايم اول مقابل برنده مدال برنز المپيك پكن در سرپا كاري از پيش نبرد ودر خاك حريف قرار گرفت . كشتي گير قزاق در اين مرحله قرباني را بارانداز كرد و 2 امتياز گرفت تا 2 بر صفر برنده اين وقت شود. در تايم دوم فرنگي كار كرمانشاهي با دوبنده آبي پس از اينكه در سرپا كار به جايي نبرد حريف را در خاك در اختيار قرار گرفت و به زيبايي او را خاك كرد تا در مجموع 2 بر يك از حريف عقب بيافتد و كشتي به تايم سوم كشيده شود. در وقت سوم هم در 1.5 دقيقه سرپا قرباني پاي اين قزاق را از تشك خاج كرد و در خاك هم او را بارانداز كرد و 3 بر صفر در اين تايم و در مجموع 4 بر 2 برنده شد.

برنز برگردن علیزاده افتاد

فرشاد عليزاده براي كسب مدال برنز وزن 74 كيلوگرم مسابقات كشتي فرنگي بازي هاي آسيايي گوانگجو به مصاف مراداف از ازبكستان رفت.

در اين كشتي در وقت اول داور در اقدامي عجيب با وسواس و بهانه گيري يك اخطار به عليزاده در حالي داد كه او بايد در خاك حريف ازبك را در اختيار می ‌گرفت.

در وقت دوم مراداف نتوانست در خاك از فرنگي كار ايران امتياز بگيرد و يك بر صفر به عليزاده باخت . كشتی در حالي به وقت سوم كشيد كه در اين وقت هم در سرپا امتيازي ردوبدل نشد و فرشاد عليزاده در خاك مانع از امتيازگيری مراداف شد تا با زانوی آسيب ديده به مدال برنز برسد.

بسکتبال صعود کرد

تيم ملي بسكتبال ايران در آخرين بازي مرحله مقدماتی بازی‌های آسيايي 2010 گوانگجو قطر را با اختلاف 42 امتياز شكست داد.

ايران در روز دوشنبه اين بازی را 88- 46 به پايان برد و به مرحله دوم صعود کرد.

مرضیه اکبرآبادی: به کشورهای اسلامی شوک وارد کردیم

مرضيه اكبرآبادی، معاون سازمان تربيت بدني در امور زنان كه يكشنبه شب از چين وارد ايران شده بود، دو شنبه صبح در نشست خبری حاضر شد تا از موفقيت‌های كه زنان ايران در بازيهای آسيايی 2010 گوانگجو به‌دست آورده‌اند، بگويد . اما او بيشتر مجبور شد تا از مشكلات ورزش زنان حرف بزند.

به گزارش ایلنا خانم اكبرآبادی نتايج گوانگجو را با دوره‌هاي قبل مقايسه كرد:«ما در دوحه در 9 رشته شركت كرده بوديم و در بوسان در 4 رشته. در دوحه 3 مدال گرفيتم و در بوسان يك مدال اما اين بار ما در 14 رشته ورزشكار داشتيم كه تا به‌حال 11مقام به‌دست آورده‌ايم. از نظر تعداد ورزشكاران هم رشد داشته‌ايم در دوحه 27 ورزشكار زن به بازي‌ها اعزام شده بودند، اما اين بار 88 ورزشكار داشتيم. ما هم از نظر حضور با پوشش اسلامي نقشمان خيلي پررنگ بود و هم از نظر تنوع رشته و هم كسب مقام‌ها.»

اكبرآبادی موفقيت‌های زنان ايران در اين بازی‌ها را شوكی به كشورهای اسلامی دانست و گفت: «دركنار همه فاكتورها، زيباتر شدن حجاب را ديديم. ما به همه كشورهاي اسلامي شوك وارد كرديم و به آنها گفتيم كه با حجاب هم مي‌شود مقام كسب كرد.»

خبرنگار ايلنا انعكاس موفقيت ورزش زنان ايران در صدا و سيما ايران را با بي‌بي‌سي راديو فردا و صداي آمريكا مقايسه كرد وگفت به نظر می رسد آنها بيشتر به اين موضوع پرداخته‌اند. اكبرآبادی در اين مورد گفت:«آنها برنامه‌هايشان را براساس خبرشان مديريت مي‌كنند. ما نيازي به آنها نداريم. نمي‌خواهد سرمان را بشكانند و دامانمان را گردو كنند. سازمان تربيت بندی قبل از اعزام تيم، صحبتی با مديران صدا و سيما داشت و طبق سياست‌های كلی ورزش زنان هم در صدا و سيما منعكس می‌شود. يكی از آسيب‌های ناخواسته در ورزش زنان، متمايز كردن آنها از مردان است.»

بعد از حضور زنان ايران در بازی‌های آسيايی و انتشار تصاويری از آنها در رسانه‌هاي داخلی، يكی از اعضاي مجمع مدرسين به اين موضوع ايراد گرفت‎. اينكه زنان نبايد در چنين ميادينی حضور داشته باشند.

اكبرآبادی گفت كه در اين زمينه نظر رهبر ایران ارجحتر از همه است و افزود: «من در شروع كارم در سازمان تربيت‌بدنی خدمت علما و نخبگان روحانی گزارشی از كار ورزش زنان دادم. در دين اسلام به سلامت زنان توجه ويژه‌ای شده است. مادر به عنوان اصلی‌ترين عضو جامعه، نقش مهمی در سلامت جامعه می‌تواند داشته باشد. همه بزرگان هم معتقد به اين موضوع بودند، البته به اين شرط كه ما در چهارچوب و اصول حركت كنيم. من اطمينان مي‌دهم تخطئی نداشته‌ايم. اين خوب است كه تذكراتی به ما داده شود تا دقتمان بالا رود. دولت حضور فعال زنان در ورزش را هدف قرار داده است."

پيش از اين در مشهد اعلام شده بود كه دوچرخه سواران زن نبايد در اين رشته فعاليت‌ كنند. خانم اكبرآبادی در اين مورد هم توضيح داد: «بعد از مطرح شدن اين موضوع من خدمت حجت الاسلام علم‌الهدا، امام جمعه مشهد رسيدم و خدمت ايشان گزارشی عرض كردم. ما به جمع‌بندی خوبی رسيديم تا با برنامه‌ريزی و مديريت اقدامات ماندگاری انجام شود. اگر ما در داخل كشور نتوانيم برای دخترانمان برنامه داشته باشيم، بيرون از كشور برنامه ديگري برای آنها طراحی می شود.»