ايران در جدول مدال‌هاي بازي‌هاي آسيايي يك پله سقوط كرد

ایران در جدول مدالهای بازیهای آسیایی یک پله سقوط کرد

چهار روز پیش از پایان بازیهای آسیایی گوانگجو، ورزش ایران، موقعیتش در پله چهارم جدول رده بندی مدالها را از دست داد. در روز دهم بازیهای آسیایی ۲۰۱۰، تایوان چهار طلا گرفت و با ۱۲ طلا، ۱۱ نقره و ۲۹ برنز روی پله چهارم ایستاد. ورزشکاران چین تایپه ۳ طلا را در اسکیت و یک طلا را دوچرخه سواری گرفتند. در پایان روز دهم ایران ۱۲ طلا، ۹ نقره و ۱۵ برنز دارد. این در حالی است که سهم ایران سه شنبه از روز دهم بازیهای آسیایی تنها یک مدال نقره بود. علاوه بر ۵ کشتی گیر آزادکار، کاروان ورزش ایران برای بالا بردن تعداد مدالهای طلایش به دوومیدانی، کاراته، بوکس، هندبال، والیبال، بسکتبال، قایقرانی امید بسته است.

دومین نقره دو و میدانی ایران به سجاد مرادی رسید

سجاد مرادی، دونده ایرانی، مدال نقره بازی‌های آسیایی در ماده دو ۱۵۰۰ متر را به دست آورد. مرادی ۱۵۰۰ متر را در ۳ دقیقه و ۳۷ ثانیه و ۳۷ صدم ثانیه دوید. او با این زمان، رکورد ۱۵۰۰ متر ایران را هم یک ثانیه و ۴۳ صدم ثانیه جا به جا کرد. مرادی پس از مسابقه گفت:« من فقط برای طلا آمده بودم و خستگی همه زحمت‌هایی که کشیدم، به تنم ماند. امیدوارم در ۸۰۰ متر قهرمان آسیا شوم.» این دونده رکورددار ۸۰۰ متر ایران است.مسابقات ۸۰۰ متر بازیهای آسیایی گوانگجو روز پنجشنبه آغاز می شود. در مسابقات ۱۵۰۰ متر، دونده عربستان با کمتر از یک ثانیه اختلاف به مدال طلا رسید. دونده بحرینی هم پس از مرادی به نشان برنز دست پیدا کرد. پیش از این کاوه موسوی اولین مدال نقره دوومیدانی ایران را در ماده پرتاب چکش به گردن انداخته بود.

امید فینال را از دست داد

تیم فوتبال ایران فرصت حضور در فینال بازیهای آسیایی گوانگجو را از دست داد. ایران در نیمه نهایی این بازیها یک به ۲ از ژاپن شکست خورد. آرش افشین دردقیقه ۶ گل ایران را زد اما ژاپنی ها دقیقه ۳۸ با ضربه کوتامیزینوما بازی را مساوی کردند. ناگای گل دوم ژاپن را دقیقه ۶۰ زد. در نیم ساعت پایانی بازی، ایران بیشتر از ژاپن حمله کرد. دقیقه ۷۵ کریم انصاری فرد گل مساوی را زد در حالی که کمک داور چینی پرچم آفساید را بالا برده بود. غلامحسین پیروانی، سرمربی تیم امید ایران ، بعد از بازی گفت:« بازیکنان ما با دو اشتباه بچگانه بازی را از دست دادند. ژاپن سه موقعیت گل داشت که دو تای آن را به گل تبدیل کرد. در حالی که ما ۶ موقعیت مسلم گل داشتیم اما فقط به یک گل رسیدیم. باختیم و این باخت خیلی درد داشت چون ژاپنی‌ها از ما قوی‌تر نبودند. من از همه عذرخواهی می‌کنم. » او همچنین گفت ممکن است از تیم امید کناره گیری کند، چرا که باشگاهها حاضر نیستند با این تیم همکاری کنند. ایران چهار سال پیش هم در نیمه نهایی بازیهای آسیایی دوحه با شکست مقابل قطر از رسیدن به فینال بازمانده بود. در تاریخ بازیهای آسیایی، فوتبال ایران ۴ بار مدال طلا گرفته است. آخرین قهرمانی به ۸ سال پیش بر می گردد که شاگردان جوان برانکو ایوانکوویچ، سرمربی وقت ایران در فینال بازیهای بوسان، ژاپن را شکست دادند.

آغاز ناامید کننده کشتی آزاد

تیم ملی کشتی آزاد ایران مدالهای دو وزن اول بازیهای آسیایی را از دست داد. حسن رحیمی، کشتی گیر ۵۵ کیلوگرم ایران، با شکست مقابل دلشاد منصورف، کشتی گیر سرشناس ازبکستانی و کیم هیو ساب از کره جنوبی، از گرفتن مدال بازماند. سعید احمدی هم در ۶۰ کیلو گرم پس از شکست مقابل گان زوریک از مغولستان به گروه بازنده ها رفت. او در یک قدمی مدال برنز، از ژائو فنگ، کشتی گیر چینی شکست خورد در حالی که مچ پای راستش مصدوم شده بود. مهدی تقوی، صادق گودرزی و جمال میرزایی، نمایندگان کشتی آزاد ایران در سه وزن دوم هستند که روز چهارشنبه روی تشک می روند. رضا یزدانی و فردین معصومی هم پنجشنبه کشتی می گیرند.

ایران به داوران کشتی بازیهای آسیایی تهمت رشوره خواری زد

بهرام افشارزاده، دبیر کل کمیته ملی المپیک ایران، در اعتراض به آنچه ناداوری‌های علیه کشتی ایران خواند، به شیخ احمد فهد الصباح، رییس شورای المپیک آسیا نامه نوشت. افشارزاده در توضیح این نامه به ایسنا گفت:« به شورای المپیک آسیا و شیخ احمد نامه نوشتیم و آنها اظهار کردند که فیلم کشتی گیران ایرانی را بازبینی خواهند کرد. قرار شد چند داور بی‌طرف در این خصوص نظر دهند.» مقامات برگزار کننده بازیهای آسیایی، صبح روز سه شنبه، امیر علی اکبری، کشتی گیر ۱۲۰ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران را به دلیل اعتراض به رای داوران، از ادامه مسابقات منع کردند. این کشتی گیر در پایان وقت سوم مبارزه با حریفی از قزاقستان، در اعتراض به رای داوران به تابلوی تبلیغاتی کنار تشک لگد زد. مسئولان برگزاری بازیها، علی اکبری را که می توانست برای مدال برنز بجنگد، از جدول مسابقات کنار گذاشتند. غلامرضا محمدی، سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران مدعی شده که سرپرست تیم کشتی قزاقستان را دیده است که به داور کره ای مبارزه علی اکبری با کشتی گیر قزاقستانی دلار می داده است. او ادعا کرده که این اتفاق در دستشویی سالن محل برگزاری مسابقات کشتی افتاده است. کشتی فرنگی ایران در دو روز اول مسابقات ۴ طلا و یک برنز گرفت.

تقدیر کنفدراسیون فوتبال آسیا از پنج مربی ایران

امشب در مراسم مربیان سال کنفدراسیون فوتبال آسیا از پنج مربی فوتبال ایران تقدیر شد.

محمود بیاتی،محمد رنجبر،حشمت مهاجرانی و جلال طالبی مربیانی بودند که بدلیل قهرمانی در جام ملت های آسیا یا حضور در جام جهانی در این مراسم بودند.

به جای مرحوم رنجبر پسر او به کوالالامپور آمده تا نشان پدر را دریافت کند. از حسین شمس هم بدلیل موفقیت در فوتسال تقدیر شد.

کریم باقری قهر کرد

کریم باقری، کاپیتان اول تیم فوتبال پرسپولیس به دلایلی نامعلوم از حضور در تمرینات این تیم سر باز زد. او دوشنبه با بازیکنان پرسپولیس تمرین نکرد. محمود خوردبین، سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس، در گفت و گو با یکی از برنامه های تلویزیونی در ایران گفت:« کریم باقری از نیمکت نشینی ناراحت بود و در تمرین دوشنبه حاضر نشد. او به یکی از بازیکنان گفت، دیگر سر تمرین نمی آید. ما از این موضوع بی خبر بودیم و هر چه تماس گرفتیم، موفق نشدیم،‌ با خود او در این باره گفت و گو کنیم. هم من و هم علی دایی از این موضوع کاملا بی اطلاع بودیم.» باقری پیش از این گفته بود برخلاف اعلام علی دایی، سرمربی پرسپولیس، قصد ندارد پیش از پایان این فصل از فوتبال خداحافظی کند. دایی گفته بود قرار است برای برگزاری بازی خداحافظی باقری، تیمی بزرگ به تهران دعوت شود.