یک روز طلایی دیگر برای کاروان ورزشی ایران

Image caption احمدرضا طالبیان با قهرمانی در فینال كایاك 1000 متر، ایران را به هفدهمین مدال طلای بازیهای آسیایی 2010 گوانگجو رساند

کاروان ورزشی ایران در بازیهای آسیایی گوانگجو امروز، پنجشنبه 25 نوامبر سه مدال طلا، یک نقره و دو برنز گرفت و همچنان در جای چهارم جدول رده بندی ایستاد.

اگرچه فوتبال و بسکتبال ایران شکست خوردند اما در دو و میدانی، کشتی و قایقرانی طلا بدست آمد.

در حالیکه تنها دو روز دیگر به پایان بازیهای گوانگجو باقیمانده است چین با 178 طلا اول است و کره جنوبی با 72 و ژاپن با 38 طلا در رده های دوم و سوم ایستاده اند.

ایران هم تاکنون 19 طلا یازده نقره و 23 برنز بدست آورده است.

طلای اول را قایقرانان صید کردند

احمدرضا طالبیان با قهرمانی در فینال كایاك 1000 متر، ایران را به هفدهمین مدال طلای بازیهای آسیایی 2010 گوانگجو رساند. این اولین طلای روز پنجشنبه کاروان ایران هم بود.

طالبیان كه با بهترین زمان در مرحله مقدماتی راهی فینال شده بود، در این مرحله با ثبت زمان 3 دقیقه و 34 ثانیه و 30 صدم ثانیه قهرمان بازی‌های آسیایی در ماده‌ كایاك تك نفره در مسافت هزار متر شد.

طالبیان در 250 متر اول پس از قایقرانان ژاپن و ازبكستان در مكان سوم قرار داشت. اما در 500 متر پاروزن ژاپنی را پشت سر گذاشت و در پایان با بیش از 5 متر اختلاف زودتر از خط پایان عبور كرد.

پیش از این محسن شادی در رشته‌ قایقرانی به مدال طلا دراین بازی‌ها رسیده بود.

هجدهمین طلا در مشت یزدانی

Image caption رضا یزدانی سومین طلای کشتی آزاد را برای ایران به دست آورد

رضا یزدانی كشتی‌گیر وزن 96 كیلوگرم ایران درفینال بازی‌های آسیایی كشتی‌گیری از ازبكستان را شكست داد و هجدهمین مدال طلا ایران را در روز پنجشنبه گرفت. یزدانی در فینال و در مقابل قربان قربان‌اف ازبك در تایم اول یك بر صفر شكست خورد. در تایم دوم سه برصفر به پیروزی رسید. در تایم سوم هم درحالی كه دوكشتی‌گیر یك-‌ یك مساوی بودند، كشتی‌گیر ازبك سه امتیاز دیگر گرفت.

درحالی كه به نظر می‌رسد جبران این امتیازات برای یزدانی دشوار است،‌ اما او در یك تندر حریف را روی پل برد و سه امتیاز صاحب شد. یزدانی یك امتیاز دیگر در خاك گرفت تا با اقتدار طلا را بگیرد.

این سومین مدال طلای كشتی‌ آزاد در این بازی‌های بود.

یزدانی صبح پنجشنبه مقابل رجا الکراد از سوریه به روی تشک رفت و در دو تایم با نتایج یك بر صفر و ۶ بر صفر به پیروزی رسید. یزدانی در دور دوم با تیموراز تیگی‌اف، نایب قهرمان المپیك پكن كشتی گرفت. او در دیداری جنجالی 2 بر صفر (4 - 0 و 5 - یك ) به پیروزی رسید و به جمع چهار كشتی گیر برتر وزن 96 كیلوگرم راه یافت.

یزدانی در دیدار نیمه نهایی با پیروزی در دو تایم (یك-0 و 4-0) مقابل كیم جائه گانگ از كره جنوبی فینالیست شد.

فداکاری امیر، سجاد را طلایی کرد

Image caption سجاد مردای در 1500 متر هم مدال نقره گرفته بود

سجاد مرادی در دو 800 متر بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو به قهرمانی رسید تا ایران نوزدهمین مدال طلا خود را بگیرد.

مرادی كه همراه برادرش امیر دراین بازی‌ها می‌دوید، تا 500 متر نفر سوم بود. در این مسافت امیر مرادی جلوتر از همه دوید تا سجادی انرژی‌اش را برای 300 متر پایانی نگه‌دارد. سجاد مردای در چند صد متر آخر به یك باره سرعت گرفت و با زمان یك دقیقه و 45 ثانیه و 45 صدم ثانیه از همه جلو زد.

مرادی با این مدال، دوومیدانی را به دومین مدال طلا دراین بازی‌ها رساند. مردای در 1500 متر هم مدال نقره گرفته بود.

امیرمرادی كه بزرگترین فداكاری را برای سجاد كرده بود، از خط پایان نگذشت.

سجاد بعد از قهرمانی گفت: "من واقعا باید تشكر كنم از امیر برادر كوچكترم. از خودگذشتگی او بود كه باعث شد من این طلا را بگیرم. او خودش را فدای من كرد. امیر دور را تند كرد و همه خسته شدند و من با خیال راحت رفتم و قهرمان شدم."

او گفت: " طلا گرفته‌ام و خوشحالم اما شرمنده‌ام، شرمنده‌ برادر كوچكترم، نمی‌دانم چگونه به چشمهای او نگاه كنم."

یک نقره و چهار برنز دیگر

در فینال رقابت‌های 1000 متر كانو قایقرانی، شاهو ناصری پس از پاروزن ازبك در مكان دوم قرار گرفت و به نشان نقره رسید.

تیم كایاك 4 نفره مردان هم كه به فینال بازی‌های آسیایی راه یافته بود، در مكان سوم قرار گرفت و به مدال برنز رسید.

در كشتی و در وزن 120 كیلوگرم، فردین معصومی در رده بندی معصومی مقابل نورزان كاتایف قزاق به میدان رفت و با پیروزی برنز گرفت. این آخرین مدال کشتی هم بود.

تیم ملی كبدی بانوان ایران برای صعود به دیدار پایانی مقابل هند قرار گرفت اما با نتیجه نزدیك 23 بر 22 شكست خورد و از راهیابی به دیدار پایانی بازماند و به مدال برنز مشترك رسید.

در مسابقه‌های كاراته، فاطمه چالاكی كاراته‌كار زن ایران در وزن منفی 55 كیلوگرم در بخش شانس مجدد مقابل نماینده فیلیپین به روی تاتامی رفت و با پیروزی یك بر صفر مدال برنز گرفت.

فوتبال ایران چهارم شد

Image caption خوشحالی بازیکنان کره جنوبی پس از شکست تیم ایران

تیم ملی فوتبال ایران با شكست مقابل كره‌جنوبی مدال برنز بازی‌های آسیایی را از دست داد.

ایران كه تا دقیقه 78‏، 3 بریك جلو بود، دقایق پایانی سه گل خورد و ناباورانه بازنده شد.

امید ایران که در نیمه اول به پیروزی 2 بر صفر رسیده بود، در پایان 90 دقیقه زمین را با شکست 4 بر 3 ترك كرد.

رضایی دقیقه پنج بازی گل اول ایران را زد. روی اشتباه خط دفاع كره‌جنوبی كریم انصاری‌فرد صاحب توپ شد و با پاسی كه او داد، رضایی به گل رسید. در دقایق تلف شده‌ نیمه اول، سینا عشوری توپ ارسالی حمیدرضا علی عسگری را به گل دوم تبدیل کرد.

در شروع نیمه دوم این كره‌ای‌ها بودند كه ایران را غافلگیر كردند. دقیقه 47 كوجوچول، كاپیتان كره، مدافعین ایران را جا گذاشت و گل اول تیمش را به ثمر رساند.

كره‌‌ای‌ها هنوز شادی بعد از گل را به پایان نبرده بودند، كریم انصاری فرد یک دقیقه بعد گل سوم ایران را زد تا فاصله دو گل را حفظ كند.

اما این برتری فقط تا دقیقه 78 پاربرجا بود. در این هنگام پارك‌ جو‌یونگ گل دوم كره را زد. در دقایق 87 و 89 هم بازیكنان كره جنوبی روی دو ضربه سر دروازه ایران را گشودند تا تیم فوتبال امید ایران از رسیدن به مدال برنز بازیهای آسیایی گوانگجو باز ماند.

غلامحسین پیروانی، سرمربی امید ایران درباره تلخ کامی هواداران ایران گفت: "چرا باید این اینچنین شود؟ ما چندین سال است كه به جام جهانی نرفتیم، باخت‌های ما تلخ است یا نرفتن به جام جهانی؟ این نتیجه بدتر از نرفتن به جام جهانی كه نبود؟ "

باخت بسکتبال ایران در دقیقه آخر

تیم ملی بسكتبال ایران در دقیقه آخر بازی با چین شکست خورد و نتوانست به فینال بازیهای آسیایی گوانگجو راه پیدا کند.

ایران در مرحله‌ نیمه نهایی مقابل میزبان رقابت‌ها، چین قرار گرفت که با شكست 68 بر 65 راهی بازی رده بندی شد.

در تایم اول 12 بر 8 ایران به پیروزی رسید. در تایم دوم 16 بر21 شكست خورد. تایم سوم 19-19 مساوی شد. و در تایم چهارم ایران 18-20 باخت و به فینال نرسید.

ایران دو بار در بازی‌های آسیایی 1951 دهلی‌نو و 2006 دوحه برنز گرفته بود كه بهترین نتیجه‌ ایران در تاریخ این رقابت‌ها به حساب می آید.

مطالب مرتبط