فدرر و نادال همچنان بی رقیبند

راجر فدرر
Image caption فدرر فصل تنیس را در ماه ژانویه با پیروزی در جام آزاد استرالیا آغاز کرد و یک شنبه شب با پیروزی بر نادال به پایان برد

با پیروزی یکشنبه شب راجر فدرر نفر دوم رده بندی تنیس جهان بر رافائل نادال نفر اول جهان از اسپانیا در مسابقات فینال تور تنیس حرفه ای در لندن، که با شرکت هشت بازیکن برتر جهان برگزار می شود، پرونده رقابت های تنیس در سال ۲۰۱۰ بسته شد.

فدرر که برای پنجمین بار صاحب این عنوان شد فصل تنیس را همانطوری به پایان برد که آغاز کرده بود یعنی با پیروزی. او در ماه ژانویه با پیروزی در جام آزاد تنیس استرالیا، یکی از چهار تورنمنت عمده جهان یا گرن اسلم، نه تنها رکورد خود در تعداد گرن اسلم ها را به ۱۶ رساند که موقعیت خود را در صدر رده بندی جهانی مستحکمتر کرد.

اما فدرر تا ماه اوت که در ماسترز سین سیناتی به پیروزی رسید نه تنها صاحب هیچ عنوانی نشد که در گران اسلم های رولن گاروس فرانسه و ویمبلدون و ماسترز مادرید هم که مدافع عنوان قهرمانی بود با شکست روبرو شد. به همین جهت در تابستان پس از مسابقات ویمبلدون صدرنشینی در رده بندی جهانی را از دست داد و حتی چند هفته هم در رده سوم ایستاد.

با این همه پیروزی در تورنمنت های استکهلم سوئد و بال سوئیس و در نهایت در فینال لندن باعث شد که قهرمان سابق جهان فصل جاری را در رده دوم جهانی به پایان ببرد و البته بیش از شش و نیم میلیون دلار ثروتمندتر . این بازیکن ۲۹ ساله سوئیسی در چهار تورنمنت از جمله سه تورنمنت ماسترز هم به فینال رسید. رکورد فدرر در این سال یعنی در مجموع ۶۵ برد و ۱۳ شکست آرزوی هر بازیکن تنیس حرفه ای است. اما برای قهرمانی با معیارهای فدرر نمی توان سال ۲۰۱۰ را سال موفقی برای او دانست.

در مقابل سال ۲۰۱۰ برای نادال سالی رویائی بود، سالی با ۷۱ پیروزی، ۱۰ شکست و بیش از هشت و نیم میلیون دلار جایزه. او ۲۰۱۰ را با پیروزی در مسابقات نمایشی ابوظبی اغاز کرد اما دو هفته بعد به علت آسیب دیدگی نتوانست با موفقیت از عنوان قهرمانی خود در گرن اسلم جام آزاد استرالیا دفاع کند و در مرحله یک چهارم نهائی مسابقات را ترک کرد.

اما در آوریل و مه نادال با پیروزی در سه تورنمنت ماسترز مونت کارلو، رم و مادرید اولین بازیکنی شد که در سه تورنمنت ماسترز پیاپی قهرمان شد و رکورد خود در مسابقات ماسترز را به هفده جام رساند. او این پیروزی ها را در دو گرن اسلم رولن گاروس و ویمبلدون هم تکرار کرد و برای دومین بار در سه سال اخیر به مقام اول رده بندی جهانی صعود کرد.

نادال در ماه اکتبر در توکیوی ژاپن هم به مقام قهرمانی رسید اما نقطه اوج سال ۲۰۱۰ برای این قهرمان اسپانیائی در ماه اوت پیروزی در جام آزاد آمریکا، یو اس اوپن، آخرین گرن اسلم سال بود. با این پیروزی نادال تعداد گرن اسلم های خود را به ۹ رساند و در عین حال جوانترین بازیکنی شد که صاحب هر چهار گرن اسلم می شود.

به غیر از نادال شش بازیکن دیگر هم هر چهار گرن اسلم را برده اند که آخرین آنها فدرر در سال ۲۰۰۹ بود. اما تنها سه نفر یعنی فدرر، نادال و آندره آغاسی بازیکن آمریکائی توانسته اند در چهار نوع زمین با چهار جنس مختلف برنده این گرن اسلم ها شوند. در ضمن آغاسی و نادال صاحب مدال طلای انفرادی المپیک هم هستند که اصطلاحا آنان را برنده گرن اسلم طلائی می خوانند.

کارنامه نادال در مسابقات فینال تور حرفه ای ها در لندن هم با وجود شکست از فدرر در فینال برای او یک پیشرفت محسوب می شود. او که در گذشته هرگز به فینال این مسابقات نرسیده بود و پارسال در سه مسابقه خود حتی یک ست هم نبرد امسال با قدرت در برابر بازیکنانی چون نوواک جوکویچ نفر سوم رده بندی جهانی از صربستان، اندی ماری نفر چهارم جهان از بریتانیا، توماس بردیچ نفر ششم جهان از جمهوری چک و اندی رادیک نفر هشتم جهان از آمریکا به فینال رسید.

شنبه شب پس از پایان مسابقه فشرده سه ساعت و یازده دقیقه ای نادال و ماری، هردو بازیکن با زحمت می توانستند روی پای خود بایستند و قدرت راه رفتن نداشتند. ۲۴ ساعت بعد نادال در مقابل بازیکن قدرتمندی چون فدرر ایستاد که در نیمه نهائی مسابقه آسانی را از جوکویچ در دو ست سریع برده بود. البته باید گفت که فدرر در فینال بدون نقص، کم اشتباه و با قدرت کامل بازی کرد اما خستگی مفرط نادال هم عاملی شد که این مسابقه به اوج جذابیت خود نرسد.

دیگر بازیکنان حرفه ای جهان هم در ۲۰۱۰ سعی خود را کردند اما هیچکدام نتوانستند به اقتدار نادال و فدرر لطمه ای وارد کنند. البته این دو رویهم در سالی گذشت در دوازده تورنمنت به پیروزی رسیدند و بقیه به دیگران رسید اما آنچه مهم بود نصیب این دو شد.

جوایزی که در لندن توزیع شد نشان دهنده اقتدار این دو رقیب بود. به غیر از جام قهرمانی و بشقاب نایب قهرمانی تورنمنت که به فدرر و نادال رسید، جایزه تنیس باز شماره یک سال ۲۰۱۰ که در واقع قهرمانی جهان است نصیب نادال شد، جایزه اخلاق ورزشی که با رأی بازیکنان تور حرفه ای مشخص می شود هم به نادال رسید، و فدرر هم جایزه تنیس باز سال را که مردم در اینترنت به آن رأی می دهند با خود به سوئیس برد.

در چهل سال گذشته که تلویزیون نقش اصلی را در تبلیغ برای تنیس به عهده گرفته، همیشه زمانی محبوبیت این رشته ورزشی به اوج خود رسیده که دو قهرمان رقیب در صحنه حضور داشته اند و علاقمندان را محو رقابت فشرده خود کرده اند: جیمی کانرز و جان مک انرو، بیون بورگ و جان مک انرو، بوریس بکر و استفان ادبرگ، پیت سمپراس و آندره آغاسی. اما هیچیک از این رقابت ها هیجان و زیبائی رفابت فدرر و نادال را نداشته است.

در هفت سال گذشته این دو مجموعا صاحب بیست و پنج جام گران اسلم شده اند و تنها دو بار کسان دیگری به این مهم نائل آمده اند. این رکورد در تنیس جهان بی سابقه است و با آمادگی که آنها دارند و در وضعیتی که سایر بازیکنان رده بالای جهان فعلا به سر می برند، علاقمندان تنیس می توانند روی ادامه رقابت راجر فدرر و رافائل نادال تا چند سال آینده حساب کنند.

مطالب مرتبط