سه مدیر ارشد فیفا به رشوه گیری متهم شدند

Image caption این سه عضو کمیته اجرایی فیفا به اتهامات وارده واکنشی نشان نداده اند

بر اساس تحقیقات برنامه تلویزیونی پانوراما، وابسته به بی بی سی، سه نفر از مدیران ارشد فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در گذشته از یک شرکت بازاریابی ورزشی حدود ۱۰۰ میلیون دلار رشوه دریافت کرده اند.

برنامه پانورامای بی بی سی بر تهیه گزارش های تحقیقاتی و افشاگرانه تمرکز دارد.

سه مقام فیفا که به گرفتن رشوه متهم شده اند عبارتند از: نیکولاس لئوز، رئیس کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی، ریکاردو تیگزیرا، رئیس کنفدراسیون فوتبال برزیل و عیسی هایاتئو، رئیس کنفدراسیون فوتبال قاره آفریقا.

پانوراما می گوید که این سه نفر در جلسه روز پنجشنبه (دوم دسامبر) کمیته اجرایی فیفا برای تعیین کشورهای میزبان مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ از حق رای برخوردارند.

انگلستان یکی از کشورهایی است که تلاش می کند میزبان مسابقات سال ۲۰۱۸ شود.

سه مقام فیفا به اتهامات وارده واکنشی نشان نداده اند. فدراسیون بین المللی فوتبال نیز از مصاحبه با پانوراما خودداری کرده است.

تیم تحقیقاتی پاناروما می گوید که سه مقام ارشد فیفا بین سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۹ میلادی در ۱۷۵ مورد جداگانه در مجموع ۱۰۰ میلیون دلار از یک شرکت بازاریابی ورزشی دریافت کرده اند.

این شرکت که به اختصار آی اس ال نام داشت در سال ۲۰۰۱ میلادی اعلام ورشکستگی کرد.

پانوراما می گوید که این شرکت به طور انحصاری حق بازاریابی برای بازهای جام جهانی را از فیفا دریافت می کرد.

پانوراما همچنین می گوید مدارکی بدست آورده که نشان می دهد، جک وارنر، یکی دیگر از مقام های ارشد فیفا، در فروش غیرقانونی بلیط های بازی های جام جهانی ۲۰۱۰ در بازار سیاه دست داشته است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، از پخش برنامه تلویزیونی پانوراما پیش از رای گیری در فیفا برای تعیین میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ انتقاد کرده، اما گفته بود که این کار برای کسب میزبانی انگلستان خطری نخواهد داشت.

بی بی سی پخش گزارش ویژه پانوراما را به نفع عموم دانسته و از آن دفاع کرده است.

اندی آنسون که از سوی بریتانیا برای جلب نظر فیفا از میزبانی انگلستان تلاش می کند نیز از زمان پخش برنامه بی بی سی ابراز تاسف کرده و گفته است که این کار "برای انگلستان رای کسب نخواهد کرد."

این در حالیست که در ماه اکتبر هم دو نفر از اعضای کمیته اجرایی فیفا به اتهام مطالبه رشوه به حالت تعلیق درآورده شدند.

خبرنگاران روزنامه ساندی تایمز بریتانیا به عنوان نمایندگان گروهی از شرکت های آمریکایی به آنها مراجعه کرده و خواسته بود که به میزبانی ایالات متحده رای دهند.

یکی از این مدیران آموس آدامو، عضو نیجریه ای کمیته اجرایی فیفا و رئیس اتحادیه فوتبال غرب آفریقا است.

ویدوی منتشر شده به وسیله ساندی تایمز آقای آدامو را نشان می دهد که در ازای رای دادن به نفع آمریکا، درخواست می کند این مبلغ به طور مستقیم به او پرداخت شود.

رینالد تماریی، رئیس کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه دیگر عضو کمیته اجرایی فیفاست که به رشوه خواهی متهم شد.

فیفا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد خواستار دریافت تمام مدارک مربوط به این موضوع است تا در این باره به طور مفصل تحقیق کند.

فدراسیون بین المللی فوتبال تاکید کرد تا زمانی که همه مدارک را بررسی نکند، نمی تواند در این باره نظر قطعی دهد.