احمدی نژاد خطاب به ورزشکاران: دوم شدن در آسیا سخت نیست

احمدی نژاد
Image caption احمدی نژاد گفت مدال گرفتن زنان، مردان را غیرتی می کند

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، در مراسم تجلیل از مدال آوران بازیهای آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو، نایب قهرمانی ایران در دوره بعدی بازی های آسیایی را دور از دسترس ندانست و همچنین گفت در بازیهای آسیایی دوره بعد ایران باید بیشتر از هر کشور دیگری ورزشکار داشته باشد.

این درحالیست که نزدیک کردن تعداد ورزشکاران ایران به نفرات کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، ژاپن یا حتی کشوری مانند تایلند بدلیل مشکلاتی که بر سر راه ورزشکاران زن وجود دارد تا حدی غیرعملی به نظر می آید.

کاروان ورشی ایران در گوانگجو حدود ۳۵۰ ورزشکار داشت، در حایل که کاروان ورشی چین نزدیک هزار و کاروان کره جنوبی و ژاپن بیش از هفتصد ورزشکار داشتند.

البته ایران در بازیهای گوانگجو در مقایسه با دوره های قبل تعداد قابل توجه ای از زنان ورزشکار را با خود به همراه برد که آنها توانستند مدال هایی بیشتر از قبل برای ایران به ارمغان بیاورند.

آقای احمدی نژاد در این مراسم گفت: "در بازی‌های آسیایی مجموعه جامعه ورزش دست به دست هم دادند و افتخار بزرگی را نصیب ملت ایران کردند. من صمیمانه، از تک تک ورزشکاران چه آنهایی که مدال گرفته‌اند و چه آنهایی که به هیچ مدالی نرسیده اند، تشکر می‌کنم".

آقای احمدی نژاد گفت: "من صبح ها قبل از نماز پای تلویزیون می نشستم و تا شروع کار اداری مسابقات را تماشا می کردم. خیلی از صحنه ها را دیدم که افتخارآفرینی شما‌ها چه خانه و چه بیرون خانه اشک شادمانی و غرور به چشم همه آورده بود".

او ادامه داد: "باور من این است که ورزشکاران ایرانی می توانند به سرعت به بالاترین نقطه ها برسند. بیایید تقسیم کار کنیم. چیزی که به عهده دولت است این است که همه امکانات را فراهم کند. از سعیدلو و علی آبادی و دیگر دست اندرکاران می‌خواهم بهترین امکانات را برای جوانان در سراسر ایران فراهم کنند. الان هرچه لازم است به ورزشکاران بدهید. از همه پیشکسوتان، مربیان و تجربه های داخلی و خارجی استفاده کنید. بهترین سالن ها و بهترین استخرها را برای قایق سواری فراهم کنید تا قدم های بعدی برداشته شود. اما از شما ورزشکاران هم انتظاراتی دارم. روز آخر بازی ها علی آبادی مصاحبه ای انجام داد، از او پرسیده شد که گام بعدی چیست؟ علی آبادی گفت ما برای ۳۰ مدال طلا برنامه ریزی کردیم. من هم خوشحال شدم و هم احساس کردم در ارزیابی توانمندی جوانان آن طور که باید و شاید برآورد نشده است."

در شرایطی که تیم ایران با ۵۹ مدال به مقام چهارم بازی های آسیایی گوانگجو رسید و ۱۵۷ مدال کمتر از ژاپن که رتبه سوم را کسب کرده بود بدست آورد، محمود احمدی نژاد از نایب قهرمانی ایران در دوره بعدی بازی ها در سال ۲۰۱۴ در کره جنوبی صحبت کرد: "من این حرف ها را روی حساب می‌گویم. اگر از الان برنامه ریزی کنیم ۴ سال بعد که وسطش هم پله تمرینی المپیک را داریم می توانیم دوم آسیا شویم. بعضی ها ممکن است بگویند سخت است اما من می گویم سخت نیست. برای این حرف ها هم دلیل دارم. اول اینکه سابقه تاریخی ایران نشان می دهد زمانی که این کشورها نبوده اند ایران بوده است، زمانی هم که خیلی از این کشورها تمدن و عمل را نمی شناختند ایران متمدن بوده است. خیلی از ورزش ها از ایران به کشورهای دیگر صادر شده اند و این طور نبوده که قهرمانی ما تنها حاصل تجهیزات و امکانات باشد. ما دیدیم که غیرت و خودباوری و احساس اعتماد به نفس عامل اصلی پیروزی بود. اگر از الان دست به دست هم بدهیم این هدف دست یافتنی است."

او در حالی انتظارات خود را از بازی های چهار سال آینده مطرح کرد که کار دولت دهم تا آن موقع به پایان رسیده است: "از سعیدلو و علی آبادی می پرسیم که چرا باید با ۲۰۰ و خرده ای نفر در بازی ها شرکت کنیم؟ چه کم دارید؟ فراهم کنید بار بعد باید بیشترین شرکت کننده از ایران باشد. هدیه می خواهید بدهید به بچه هایی که به تایید همه بزرگترهای ورزش حقشان ضایع شد. شما حقشان را بدهید. یک خواهشی هم در مورد دختران دارم. دختران ما در شرایطی نابرابر و به خاطر حفظ شخصیت زن مسابقه داده اند. جوایز دختران مدال آور را هم یک رتبه بالاتر حساب کنید. این را هم روی حساب می گویم. اگر یک دختر مدال بیاورد پسران غیرتی می شوند و ۸ مدال می آورند. غیر از چند رشته ای که شرایطشان مناسب نیست و باید پیگیری کنیم از الان باید برنامه بگذاریم تا با حداکثر تعداد ممکن دختران در بازی ها شرکت کنند و از دم مدال ها را درو کنند. من نمی گویم تنها مدال، در آسیا سرجمع ۳ رقیب بیشتر ندارید و از الان باید خودتان را برای غلبه بر آنها آماده کنید. اگر عمری باشد من می بینم اگر هم نبود ملت خواهند دید که جوانان همه قله ها را فتح می کنند."

مراسم تقدیر از مدال آوران حاضر در بازی‌های آسیایی گوانگجو با حضور محمود احمدی نژاد در سالن وزنه برداری مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد.

محمد علی آبادی رئیس کمیته ملی المپیک در این مراسم گفت: "در برنامه بلندمدتی که در دولت برای آینده ورزش ترسیم کرده ایم ایران باید در نهایت بین ۳ کشور بزرگ جهان قرار گیرد."

این در حالی است که کاروان ورزشی ایران در المپیک ۲۰۰۸ پکن در رده پنجاه و یکم جهان قرار گرفت.

رییس کمیته ملی المپیک که در دولت قبلی رئیس سازمان تربیت بدنی بود، همچنین گفت: "این پیروزی‌ها حاصل توجه رییس جمهور و تلاش در دولت‌های نهم و دهم بوده است و نقطه جالب برای من این بود که ۸۰ درصد مدال ها در شب اعیاد قربان و غدیر حاصل شد".

علی سعیدلو رئیس سازمان ترتبیت بدنی در صحبت هایش گفت: "ما برنامه‌های مفصل و دقیقی داریم تا بتوانیم در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن به جمع ۲۰ کشور اول دنیا راه پیدا کنیم".

مطالب مرتبط