فیفا اجازه داد دژاگه برای تیم ملی ایران بازی کند

Image caption دژاگه در مجموع 15 بار با پیراهن تیم های ملی آلمان به میدان رفته است

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا با توجه به ملیت ایرانی اشکان دژاگه، هافبک ایرانی- آلمانی به او اجازه داد که بتواند برای تیم ملی فوتبال ایران بازی کند.

فدراسیون فوتبال ایران نام دژاگه را در فهرست اولیه تیم ملی برای جام ملت های آسیا قرارداده بود تا در صورت موافقت فیفا امکان حضور او در جام ملت های آسیا در قطر فراهم شود.

دژاگه که برای تیم های زیر 17، 19 و 21 سال آلمان بازی کرده است در مدارک ثبت نام بازیکنان در فیفا به عنوان بازیکن آلمانی ثبت نام شده است. به همین دلیل او برای بازی در تیم ملی دیگر احتیاج به اثبات ملیت خود و موافقت فیفا داشت.

او که دارای دو ملیت ایرانی – آلمانی است با تیم زیر 21 سال آلمان در سال 2009 به قهرمانی اروپا رسید.

طبق قانون جدید فیفا هر بازیکنی که تابعیت بیش از یک کشور را داشته باشد، می تواند برای تیم ملی هر کشوری که تابعیت آن را دارد بازی کند، به شرط آنکه پیش از آن با تیم بزرگسالان کشور دیگری در مسابقه ای درجه A به میدان نرفته باشد.

دژاگه در مجموع 15 بار با پیراهن تیم های ملی آلمان به میدان رفته و هفت بار دروازه حریفان آلمان را باز کرده است.

دژاگه متولد 14 تیر 1365 در شهر تهران است که با مهاجرت به آلمان تابعیت آلمانی خود را هم بدست آورد و در فوتبال این کشور به بازیکن مطرحی تبدیل شد.

او اینک عضو باشگاه ولفسبورگ آلمان است و به احتمال فراوان در جام ملت های آسیا برای اولین بار برای تیم ملی سرزمین مادری اش به میدان خواهد رفت.

این هافبك ایرانی - آلمانی كه سابقه بازی در تیم هرتابرلین را هم دارد، یك بار در زمان سرمربیگری امیر قلعه نویی به تیم ب ایران دعوت شد اما این دعوت را رد كرد.

پیش از این فریدون زندی هم كه در تیم كایزرسلاترن بازی می‌كرد و به تیم ملی جوانان آلمان دعوت شده بود با پیگیری فدراسیون فوتبال ایران به تیم ملی دعوت شد و بارها با پیراهن ایران به میدان رفت.

مطالب مرتبط